Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 02.06.2007, 12:01:52
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Erzbet,Dillema,nici eu nu inteleg ceva...:dozingoff:?!Ce vreti sa auziti...:thumbsup:????CA E BINE SA FACETI AVORT...????Va insalati!Aici invatam dacat CE TREBUIE SA FACEM,DUPA INVATATURA LUI DUMNEZEU SI A SFINTILOR LUI...;):):p!
Reply With Quote
  #392  
Vechi 02.06.2007, 12:42:55
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

In acest moment, vreau sa mi se raspunda fara jigniri si fara sa se faca vreo aluzie, presupunere legate de persoana mea
Reply With Quote
  #393  
Vechi 02.06.2007, 12:48:48
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Dragele mele ,
hai sa ne calmam un pic !
Eu cred ca problema e clara din punct de vedere religios .

Intrebarea care se pune cred ca e ," lumea vrea solutii " , si m-am gandit acum un pic , mi-a fost rusine ca n-am ajuns la nici un rezultat si am abandonat .

Caci se stie ca si daca 2 luni te abtii se poate sa ramaii imediat gravida la prima incercare si iata , ca nu -i solutie intotdeauna .

Ma retrag neputincioasa , dar ar fi bine daca nu ne-am certa , problema e clara ,
mai bine am ajuta daca putem .

Nu toata lumea e credincioasa , nu toata lumea are un partener crestin........etc .
Nu stiu cum am putea ajuta sa nu semene numai a condamnare .

Totusi trebuie sa respectam canoanele !

Ma iertati sant si eu o neputincioasa !
maria
Reply With Quote
  #394  
Vechi 02.06.2007, 13:08:46
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

problema e simpla:

X e crestin.
X are niste reguli pentru crestini.
X vrea sa-i oblige pe toti, nu doar pe crestini, sa respecte acele reguli.
X mai si jigneste pe deasupra.

puneti chestia asta la o scara mai mare, si aveti exact situatia de fata.
Reply With Quote
  #395  
Vechi 02.06.2007, 13:36:43
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

macs , nu stiu ,esti barbat sau femeie ?

Asi provoca la o discutie ,dar numai pentru femei deocamdata , pentru cele care poarta in pantece .

Sa incepem cu inceputul :
1 .sa ma marit ?
2 .sa nu ma marit (sa traiesc fara barbat )

Se poate sau nu ?
Binenteles e vorba numai de crestini fiind pe un forum corespunzator .
Sa spunem si noi ce stim fara :

1 .tendinta de a influienta .
2 .fara a avea pretentia de a impune cuiva experienta mea , caci fiecare trup are lupta lui si nu seamana una cu alta .

Daca credeti ca se merita putem discuta ,poate "pica" undeva cuvantul potrivit .
Nu stiu , se va vedea .
Scopul este unul singur ; a ajuta fara fara a calca porunca !

maria
Reply With Quote
  #396  
Vechi 02.06.2007, 17:17:38
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Erzbet,Dillema,nici eu nu inteleg ceva...:dozingoff:?!Ce vreti sa auziti...:thumbsup:????CA E BINE SA FACETI AVORT...????Va insalati!Aici invatam dacat CE TREBUIE SA FACEM,DUPA INVATATURA LUI DUMNEZEU SI A SFINTILOR LUI...;):):p!
bai tanti si cei care doresc cearta neaparat si nu citesc postarile complet,ca al de Cozia si Laurentiu! Nu sunt de acord cu avortul la cerere...dar sunt de acord cu avortul terapeutic...e asa greu sa va intre ideea asta in cap?

Reply With Quote
  #397  
Vechi 02.06.2007, 17:30:13
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema

Nu ca vreau sa promovez avortul...nu as putea sa imi ucid viitoarea odrasla din pantece dupa toata suferinta si bucuria care mi-o aduce, dar in cazul ca imi pune viata in pericol voi face avort (ca sarcina ectopica).

1.Tu ce preferi in cazul fereasca D-zeu sotia ta ar fi in acest caz? Ai lasa-o sa moara? Biserica in cazul avortului terapeutic da un canon de un an, iar in cel la cerere de 7 ani. Nu ai prefera sa iti vezi sotia langa tine chiar daca va avea drept canon sa isi ispaseasca pacatul 1 an sau 7 ani?
2. In cazul cand ai o familie fericita , doi copii si sotia ramane insarcinata in urma unui viol, ai accepta sa cresti acel copil? Sa il de-a la adoptie sotia nu ar accepta caci e totsange din sangele ei, chiar daca nu e al tau.
3. Fiica ta a fost violata la 13-14 ani si ramane insarcinata de un tigan. Ai accepta sa o ajuti sa isi creasca copilul chair daca pentru ea ar fi sa straiasca acest chin fiecare zi din viata ei, acel copil amintindu-i permanent de crima nedreapta care s-a pentrecut fara voia ei?

eh...nu iti mai zic sa te pui in locul unei femeii..ca esti prea mascul sa o faci
raspunde-mi la aceste intrebari
nimeni nu a raspuns la intrebarile mele dar stiti sa vorbiti fara sa cititi cu atentipe parea altora.

In cazul unei sarcini care imi pune viata in pericol voi face avort. Nu doresc sa fiu egoista ci trebuie sa ma gandesc la copilul pe care il am, la sotul meu care ma iubeste, la viitorii copii pe care ii voi avea si de ce nu la viata mea.Prefer sa am un canon de 1- 3 ani decat sa mor inteles?

Va dau un alt exemplu caz adevarat: Intru-un tren un terorist a pus o bomba. Un individ a descoperit-o a luat bomba si a intentionat sa arunce bomba in afara trenului, dar s-a oprit un moment caci a descoperit ca si afara sunt oameni dar nu atat de multi (in jur de 5-6 oameni. Totusi s-a gandit ca va salva mult mai multe vieti (si familii ale acestora)inclusiv a lui, cu riscul de a omora 5 persoane. Cum credeti ca va fi pedepsit acest om la judecata de apoi?

Asa si in acest caz de ex sarcina ectopica (dezvoltata in trompa) nu are nici o sansa sa se dezvolte in continuare si duce si la moartea mamei care dupa ar putea face alti copii sanatosi.

Dar va rog sa imi raspundeti la intrebarile de mai sus
Reply With Quote
  #398  
Vechi 02.06.2007, 17:32:24
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Nu toata lumea e credincioasa , nu toata lumea are un partener crestin........etc .
Nu stiu cum am putea ajuta sa nu semene numai a condamnare .
Aici vorbim cred de avortul din punct de vedere crestin si nu in functie de cantitatea de credinta
Reply With Quote
  #399  
Vechi 05.06.2007, 01:40:53
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Avortul... Crestin?? daa! E acel avort care nu e mentionat in NoulTestament!
Avortul spontan! E acel avort pe care Dumnezeu si Hristos il trimite asupra anumitor femei...
hai ca-mi vine rau de la stomach!

Dragii mei! Avortul reprezinta renuntarea la o viata care urmeaza sa se nasca! Medicina stie de ce ! In cazul avortului spontan stiinta a gasit explicatii! Religia vine cu baliverne! Cu cuvinte inrucisatoare! Pe care le crede doar ea! In cazul unui avort provocat.. treaba se schimba! Exista premeditare! Si crima.. tot crima ramane! Dar sunt situatii complexe pe care dreptul penal le-a tratat si le-a incadrat la articolul... etc!
Situatia materiala scuza de obicei aceste fapte in societatea contorsionata a oamenilor!

Dumnezeu?
Unde? Cand?

Dar EL e MARE! EL este Pretutindeni! Dar niciodata acolo unde trebuie!

Rugati-va atunci cand o lama de cutit se pregateste sa va taie beregata pentru un lantisor de aur! Poate ca Dumnezeu o sa intervina.. si familia o sa va recunoasca la morga!

Hai ca nu e chiar asa! Lumea nu se bazeaza pe lantisoare de aur si nici pe lame de cutit! Si nici puscarii nu exista! Nuoo! Ele sunt o inventie a mintilor bolnave! la fel ca si criminalii, violatorii, jefuitorii.. Toate sunt povesti pentru a speria copii!
Ca .. doar.. Dumnezeu VEGHEAZA!
Reply With Quote
  #400  
Vechi 06.06.2007, 07:26:29
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Pana una alta, ar trebui avortul interzis sau nu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39