![]() |
![]() |
|
|
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
[quote=Mihnea Dragomir;287389]Nu am auzit de vreun canon care să interzică spovada în vremea menstruației. Nici nu am auzit de vreun canon care să oblige preotul care s-ar tăia la degețel să iasă din biserică.
În schimb, am auzit de un canon, care pare a fi încă în vigoare în Biserica Ortodoxă, potrivit căruia prezența menstruației este impediment la primirea Sfintei Euharistii. Încălcarea poruncilor Bisericii este păcat de moarte. Pe de altă parte, pentru ca un păcat să fie de moarte este necesară deplina intenție și deliberarea. În concluzie: -spovada a fost validă, neexistând impediment canonic. -cuminecarea nu a fost spre osândă, căci unde nu este păcat cu voie nu este nici sacrilegiu. Situația e oarecum comparabilă cu a cuiva care, din nebăgare de seamă, scapă Sf Trup din gură pe jos. Este un lucru de nedorit, dar nu este un sacrilegiu. Totuși, ar fi bine ca acest păcat fără voie (bazat pe informare incompletă asupra canoanelor) să fie mărturisit la viitoarea spovadă. Sa-mi fie cu iertare dar cum vine asta, "am auzit de un canon,care pare a fi încă în vigoare în Biserica Ortodoxă, potrivit căruia prezența menstruației este impediment la primirea Sfintei Euharistii".? vreti sa spuneti cumva ca este un canon "cam vechi" care ar fi trebuit anulat? Nu indrazanesc sa mai vorbesc de Sf. Impartasanie (Sf. Trup si Sange la ortodocsi, la catolici doar Sf. Trup din cate stiu) in cazul in care ar fi "scapata " pe jos...... |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Citat:
În cazul Sf Împărtășanii care este scăpate pe jos, dacă acest lucru este un accident, nu e sacrilegiu și este un păcat MULT mai mic decât cuminecarea cu nevrednicie sau cu "credința" că ceea ce luăm este pâine și vin.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc ! www.catehism.com http://regnabit.wordpress.com |
|
#3
|
|||
|
|||
|
buna floricica, as vrea sa inteleg daca poruncile Bisericii sunt aceleasi cu poruncile lui Dumnezeu ? ms
|
![]() |
|
Subiecte asemănătoare
|
||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
| Portret de femeie | Pelerin spre Rasarit | Despre Sfanta Scriptura | 7 | 03.10.2014 11:39:39 |
| Despre femeie | Simply_me | Generalitati | 67 | 19.07.2012 14:37:58 |
| Femeie in moarte clinica | alt_inceput | Generalitati | 18 | 04.01.2011 17:22:35 |
| Mama sau femeie de cariera? | daliapantelimon | Generalitati | 121 | 31.05.2010 16:04:57 |
| femeie insarcinata in post | ginabadea | Postul | 26 | 24.03.2010 11:59:50 |
|
|