![]() |
![]() |
|
|
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Dupa cate stiu biserica ortodoxa are propriile reguli de functionare si nu poate fi controlata de angajatii Garzii Financiare,dar daca da cred ca a fost o razbunare ,se putea da un avertisment sau o amenda mai mica.Cu eliberarea bonului fiscal pentru lumanare e si mai fain.Pai daca un un preot primeste 10 pachete de lumanari de la Miropolie,sau de unde o fi trebuie sa predea banii pe 10 pachete,care banuiesc ca sunt inregistrate si ele pe undeva,la o fabrica sau manastire care le produce.Poate in curand vom cere chitanta si semnatura pentru coliva care o impartim pentru pomenirea mortilor.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Una din exceptiile de la OUG 28/1999 privind obligativitatea utilizarii casei de marcat fiscale:
- vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult; |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Citat:
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Citat:
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Posibil,oricum e prima data cand aud de cazare si masa contra cost la o manastire.Am fost la multe manastiri din Neamt,mai pe langa casa, si regula este sa nu stai mai mult de o noapte,iar la masa esti chemat numai daca vii de departe.Nu platim ceea ce mancam dar exista regula de a aduce alimente pentru manastire si de a ajuta la bucatarie.
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Citat:
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#7
|
||||
|
||||
|
pentru cine sta mai mult si urmeaza tratament cred ca e normal sa plateasca.
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
Poate, dar în urmă cu câțiva ani am trecut pe acolo și chiar pentru o masă tariful era fix , aproximativ 10 lei noi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Si asta e posibil,cam scump,mai ales pentru meniul de la manastiri.Moldovenii nu cer bani chiar pentru orice,noi suntem mai ingaduitori si nu calculam totul la cheltuieli si profit.
|
![]() |
|
Subiecte asemănătoare
|
||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
| Arhiepiscopia Ortodoxa Romana in America si Canada | simona-carmen | Intrebari utilizatori | 0 | 02.09.2010 01:09:40 |
| Arhiepiscopia Sucevei si Radautilor | aaaaaaa | Intrebari utilizatori | 0 | 18.02.2010 16:02:00 |
| Criza financiara din SUA | saccsiv | Generalitati | 72 | 24.02.2009 15:00:51 |
| Intrebare despre arhiepiscopia Bucurestilor | mihailt | Biserica Ortodoxa Romana | 12 | 30.01.2009 10:03:58 |
|
|