Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.03.2010, 16:47:13
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cunosc problema foarte bine, cunosc si ideile respectivului, am ascultat si o parte - nimic nou, daca problema n-ar fi ajuns asa serioasa m-ar fi bufnit rasul.

Faptul ca scoate o revistuta nu inseamna ca are competente in domeniul pe care il ataca cu atata nonsalanta si superficialitate.
Mda... fiecare scapă cum poate... unii cred că dacă nu dau o atenție deosebită acestui lucru vor fi ocoliti... Greșit ! Dar, cui să îi spui ?! Mi se pare o problemă mai mult decât importantă... chiar vitală, ca să o tratezi cu indiferență.. nu se poate vorbi de competențe în religie ! Competent este acela care prin trăirea lui duhovnicească atrage Duhul Sfânt care îl lumineaza indiferent că acela este analfabet sau că este doctorand ! Sfinți Apostoli erau neștiutori de carte și au creștinat o lume întreagă... Așa că nu vă mai grăbiți să aruncați cu noroi ! Există posibilitatea să nu agreezi persoana, pur și simplu să nu-ți placă fața lui, dar asta nu are nicio legătură cu ceea ce spune... pentru că spune... și spune bine !!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 25.03.2010, 16:59:41
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Doamne ajuta,

Nu am mai auzit demult mai nimic legat de subiectul asta. Mai stie cineva ceva?

Stie cineva daca codul de bare de pe permisele de conducere contine cei 3 de 6 sau nu? Pare a fi altfel de cod decat cel de pe produse.

Stie cineva de ce se tot repeta ca cipurile cu 3 de 6 in ele? Unde anume au cei 3 de 6? Se pot vedea?

Stie cineva daca mai vin cartile de identitate biometrice in 2011? Vor avea cip? Vor avea cod de bare?

Stie cineva de ce spun unii ca ne pierdem sufletul daca acceptam cipul de pe actele de identitate?

Multumesc,

Bogdan.
Eu cred ca tare se mai distreaza cei care au conceput sistemul cu 3 de 6 de situatia creata! PAna la urma pare singura explicatie plauzibila : au pus acolo 3 de 6 ca sa-si rada de unii crestini.
Ce mi se pare mie curios este ca, desi au adoptat pozitia neoprotestanta occidentala vizavi de cipuri, cei care o sustin la noi se cred cei mai ortodocsi dintre ortodocsi !
N-a aratat nimeni cum ne afecteaza sufletul niste circuite electronice, ci ne tot sperie ca suntem cazuti din ortodoxie toti care nu ne speriem la randul nostru !
Eu raman la pozitia duhovniceasca a pr Teofil si a pr Porfirie din Grecia, care nu considera ca trebuie sa ne temem de asa ceva.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 25.03.2010, 17:31:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Mda... fiecare scapă cum poate... unii cred că dacă nu dau o atenție deosebită acestui lucru vor fi ocoliti... Greșit ! Dar, cui să îi spui ?! Mi se pare o problemă mai mult decât importantă... chiar vitală, ca să o tratezi cu indiferență..
Nu e indiferenta am studiat problema.

Citat:
nu se poate vorbi de competențe în religie !
Poate de asta avem si atata incompetenta care vrea sa treaca drept ortodoxie autentica.

Citat:
Competent este acela care prin trăirea lui duhovnicească atrage Duhul Sfânt care îl lumineaza indiferent că acela este analfabet sau că este doctorand ! Sfinți Apostoli erau neștiutori de carte și au creștinat o lume întreagă...
Legatura cu aberatiile dl. Enache fiind..care?


Citat:
Așa că nu vă mai grăbiți să aruncați cu noroi ! Există posibilitatea să nu agreezi persoana, pur și simplu să nu-ți placă fața lui, dar asta nu are nicio legătură cu ceea ce spune... pentru că spune... și spune bine !!
Eu nu sunt de acord si nu prea am vazut multi ortodocsi care sa fie de acord, de fapt nici o Biserica ortodoxa n-a dat vreun canon pentru "acte cu cip" cum isi permit sa vehiculeze cei de la Petru Voda.

Dar ce sa facem, avem si noi unii mai ortodocsi decat Biserica Ortodoxa..
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.03.2010, 21:07:24
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e indiferenta am studiat problema.



Poate de asta avem si atata incompetenta care vrea sa treaca drept ortodoxie autentica.



Legatura cu aberatiile dl. Enache fiind..care?




Eu nu sunt de acord si nu prea am vazut multi ortodocsi care sa fie de acord, de fapt nici o Biserica ortodoxa n-a dat vreun canon pentru "acte cu cip" cum isi permit sa vehiculeze cei de la Petru Voda.

Dar ce sa facem, avem si noi unii mai ortodocsi decat Biserica Ortodoxa..
Fiecare este liber să aleagă ce vrea pentru că singur plătește pentru alegerea făcută ! Cine are urechi de auzit să audă... cine nu vrea să audă, mai bine nu ar mai avea "urechi". Mult succes în lupta cu Antihrist !
Reply With Quote
  #55  
Vechi 25.03.2010, 21:36:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Fiecare este liber să aleagă ce vrea pentru că singur plătește pentru alegerea făcută ! Cine are urechi de auzit să audă... cine nu vrea să audă, mai bine nu ar mai avea "urechi".


Cine pleaca urechea la orice prostii mai bine n-ar avea urechi.

Citat:
Mult succes în lupta cu Antihrist !
E o urare neo-ortodoxa?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 26.03.2010, 18:37:17
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine pleaca urechea la orice prostii mai bine n-ar avea urechi.



E o urare neo-ortodoxa?
Crezi ce vrei Dl. AlinB !!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 02.04.2010, 15:20:20
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Ignoranta,o dulce ignoranta,sunt ignorant deci exist !
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.12.2010, 15:58:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa vedem cum se ingrijeste Sistemul de siguranta cetateanului, prin introducerea documentelor cu cip:

Video: HOT DE BUZUNARE ELECTRONIC – dispozitiv de CITIRE A CIPULUI de la distanta, chiar daca ai cardul in buzunar …

Last edited by antoniap; 03.12.2010 at 16:01:34.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.12.2010, 17:52:04
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Angry

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sa vedem cum se ingrijeste Sistemul de siguranta cetateanului, prin introducerea documentelor cu cip:

Video: HOT DE BUZUNARE ELECTRONIC – dispozitiv de CITIRE A CIPULUI de la distanta, chiar daca ai cardul in buzunar …
SUPER ! Abia astept sa fie obligatorii
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.12.2010, 21:43:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
SUPER ! Abia astept sa fie obligatorii
Poate ne explici si de ce...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iarasi despre infailibilitatea papala leloup Biserica Romano-Catolica 397 06.02.2009 19:37:50
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 17:14:58
De ce trebuie sa bagam cipuri in animale? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 13 05.02.2009 11:22:29
Comisia de Etica Ptr. Stiinta/Tehnologie a U.E. impotriva Implantului cu Cipuri razvan_m Stiri, actualitati, anunturi 0 31.01.2009 19:15:45
Iarasi despre grafice,sondaje, filocalie, scl.... alecsandru Generalitati 4 15.05.2007 09:16:13