Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.02.2010, 21:09:56
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Are hramul Sf.Dumitru
__________________
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. ( Albert Einstein )
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.02.2010, 23:08:26
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Orele de aur pentru aparitii.Ai grija cu aparitiile astea care se invart in jurul orei trei noaptea.Ai vazut filmuletele cu aparitiile "Fecioarei" de la Medjugorje sau de la Zeitun ? Sa inteleg ca e pacat sa ne spui orice despre aparitiile astea(ale tale), chiar si sa ne arati poze, dar e bine ca sa te lauzi cu ele?
'''dar e bine ca sa te lauzi cu ele?'''
Salut ! Cred ca uneori nu ne facem intelesi ...dar nu ne laudam ,tu nu intelegi ce pot vedea si auzi unii oameni uneori ...noi la fel am vrea sa intelegem si poate noi am avut curajul sa spunem ...,consiliere psihologica on line :) Eu credeam ca am sa inebunesc cand am vazut ce am vazut ... si inca nu spun tot ...off probabil ca am sa scriu un jurnal mai bine
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.02.2010, 23:53:56
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Grija mare cu aparitiile si cu ingerii de lumina...
Cea mai mare parte sunt lucrul dracului.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.02.2010, 00:01:38
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Post

am avut si eu odata un cosmar urat din care m-am trezit transpirat si imi era frica :P era ceasu 3 fix, nu am mai putut dormi cand am vazut ca e ora fixa :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.02.2010, 12:22:47
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ponticvs Vezi mesajul
Are hramul Sf.Dumitru
Catedrala cu hramu Sf.Dumitru?Am citit ca adaposteste moastele mai multor sfinti.

"Catedrala Sfântul Dumitru adăposteste moaștele Sfântului Ierarh Nifon, Patriarh al Constantinopolului, ale Sfinților Serghie și Vah și ale Sfintei Mucenițe Tatiana."



Acesta este Sf Nifon



Acestia Sf. Serghie si Vah.

Seamana cu vreunu din ei?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.02.2010, 21:03:23
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit macar atat!

Inteleg ca nu poti reda conversatia dintre tine si aparitia propriu-zisa,dar ai putea de pilda sa descrii momentul ,in sensul:cum a aparut,cum arata,ti-a fost teama,cum ai reactionat?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.02.2010, 21:32:00
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Nu vreau sa supar pe nimeni dintre cei care spun ca au aparitii sau vedenii. Nebuni nu sunt sigur. Ideea e ca noi nu stim de unde provin ele, daca sunt de la Dumnezeu sau de la diavol. Si atunci, pt. ca nu suntem siguri e bine sa fim cu bagare de seama, mai retinuti.
Dar va indemn pe toti sa cititi din Pateric pildele cu pustnicii inselati de diavol. Unora li s-a aratat sub forma lui Hristos, iar cei inselati s-au inchinat diavolului crezand ca se inchina lui Dumnezeu , altii s-au aratat sub forma celor 40 de mucenici, altul sub forma Arhanghelului Mihail.
Nu vreau sa ma intelegeti gresit , nu inseamna neaparat ca cei care au povestit diferite intamplari pe forum sunt in aceeasi situatie, nu am de unde sa stiu.
Se spune ca ce e de la Dumnezeu aduce pace, liniste, smerenie, iar ce e de la diavol mandrie , tulburare, mahnire in suflet.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.02.2010, 22:39:22
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

In Formula As,ultimul nr,intr-un articol se scrie cum ca unei bolnave de cancer in faza terminala i-a aparut un inger ce i-a spus:''am sa te ajut.ce e mult a devenit putin.''peste 2 zile femeia a murit!nu poti spune ca acesta aparitie e de la diavol!e bine sa fii prudent,e cert,dar e bine sa nu absolutizezi sursa aparitiilor,in sensul ca sunt doar de la diavol!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.02.2010, 22:57:28
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
In Formula As,ultimul nr,intr-un articol se scrie cum ca unei bolnave de cancer in faza terminala i-a aparut un inger ce i-a spus:''am sa te ajut.ce e mult a devenit putin.''peste 2 zile femeia a murit!nu poti spune ca acesta aparitie e de la diavol!e bine sa fii prudent,e cert,dar e bine sa nu absolutizezi sursa aparitiilor,in sensul ca sunt doar de la diavol!
Am avut si eu parte de un caz de asta tot cu o femeie care era pe patul de moarte, si intr-o zi trezindu-se din somn i-a spus fiicei sale ca peste patru zile va termina cu toate :|
Ghiciti ce s-a intamplat dupa patru zile.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.02.2010, 23:04:40
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Nu vreau sa supar pe nimeni dintre cei care spun ca au aparitii sau vedenii. Nebuni nu sunt sigur. Ideea e ca noi nu stim de unde provin ele, daca sunt de la Dumnezeu sau de la diavol. Si atunci, pt. ca nu suntem siguri e bine sa fim cu bagare de seama, mai retinuti.
Dar va indemn pe toti sa cititi din Pateric pildele cu pustnicii inselati de diavol. Unora li s-a aratat sub forma lui Hristos, iar cei inselati s-au inchinat diavolului crezand ca se inchina lui Dumnezeu , altii s-au aratat sub forma celor 40 de mucenici, altul sub forma Arhanghelului Mihail.
Nu vreau sa ma intelegeti gresit , nu inseamna neaparat ca cei care au povestit diferite intamplari pe forum sunt in aceeasi situatie, nu am de unde sa stiu.
Se spune ca ce e de la Dumnezeu aduce pace, liniste, smerenie, iar ce e de la diavol mandrie , tulburare, mahnire in suflet.
Eu una nu ma supar asa usor si sfatul tau mi se pare foarte bun ,eu chiar incerc sa citesc din Pateric dar spre rusinea mea nu inteleg intotdeauna ce vrea sa spuna poate daca se face un thread despre Pateric ,ma ajuta cei cu bunavointa :)
Doamne ajuta !
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
Răspunde