![]() |
![]() |
|
|
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Mi-a ramas intiparita in minte afirmatia aia ....cred ca eram clasa a 4a sau a 5a cand am citit, acu' vreo 15 ani . Dupa atatia ani bineinteles ca nu mai imi aduc aminte ce carte era . Tin minte ca l-am intrebat si pe profu' de religie . Aaa...si scria acolo ca Ra a creat Universul.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Cred ca tu ai nisip in cap, mai Bilibox.
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". † |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Citat:
Pentru mine intrebarea suna a sincretism religios, in care amestecam divinitatile si mai trist le distrugem distictiile. Pentru un crestin nu exista decat Dumnezeu- nume care provine din grecescul Theos- dar care are la baza un cuvant din sanscrita thein, athein- care inseamna lumina sau foc si exprima relatia nu ce este El in sine. Nici pentru religia Egiptului de astazi nu mai exista un cult inchinat zeului Ra- acesta ramane doar o pagina din istoria si mitologia religiei Egiptului antic. |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Acel profesor nu mai stiu ce raspuns a dat. Insa in gimnaziu am mai intrebat alti profesori si raspunsul a fost similar cu cel dat de seraphim.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Si totusi Bilibox,care iti este convingerea pana la urma.Ra la creat pe Dumnezeu sau invers?
__________________
Cheamă-Mă, și-ți voi răspunde și îți voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse, pe care nu le cunoști.(Ieremia 33:3) |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Convingere ? Bazata pe ce ? Nu sunt convins de una sau de alta.
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Esti in stadiul cercetarii,dar totusi este o problema daca te indoiesti ca Dumnezeu a creat universul cu tot ce cuprinde.Totusi ce confesiune esti?
__________________
Cheamă-Mă, și-ți voi răspunde și îți voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse, pe care nu le cunoști.(Ieremia 33:3) |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Citat:
Deci,pana la urma tu ce raspuns cauti,ca nu inteleg?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share |
![]() |
| Tags |
| yahveh, zeul ra |
|
Subiecte asemănătoare
|
||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
| Omul a fost creat vegetarian | costel | Postul | 420 | 24.05.2025 17:22:45 |
| De ce ne-a creat Dumnezeu? | Templier Knight | Generalitati | 6 | 17.03.2011 18:56:39 |
| De ce Dumnezeu ne a creat? | KittyNou | Generalitati | 186 | 13.09.2010 22:47:09 |
| Cine a fost creat primul oul sau gaina?! | T-Bone | Generalitati | 13 | 25.08.2007 20:36:20 |
|
|