Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2009, 10:29:56
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Biblia reprezinta o istorie romantata a evreilor,compusa din scrieri evreiesti pe parcursul a 1500 de ani.Personajele care si-au postat propriile variante se contrazic de multe ori,sau prezinta intr-un mod subiectiv faptele prezentate,facand pe Dumnezeu chiar partas la nenumaratele crime facute de poporul evreu contra altor popoare.In istoriile prezentate ei imprumuta frecvent miturile altor popoare din jur si cu predilectie pe cele egiptele,..vezi mitul treimii egiptene..Isis Osiris si Horus..fiul lor mort si reanviat dupa 3 zile.Acest mit exista si in religia persana..dar reprezinta pe zeul Mithra,,cel nascut pe 25 decembrie..si preluat apoi de crestini ca zi de nastere a lui IIsus.IIsus s-a nascut in mijloc celui mai ignorant popor antic..cel evreu,carora ,desi le-au facut atatea miracole..totusi l-au ucis pe cruce,Dumnezeu le-a blestemat neamul si timp de aproape 2000 de ani au fost un popor pribeag si dispretuit de toti asa cum e si astazi.Cu ajutorul american.preocupat de interese economice in reg orientului...se infiinteaza in 1938..,intemeietorul statului fiind un evreu..Ben Gurion,..noul stat Izrael,cel care face legea in tot orientul.
Si dai cu evreii..Bine,bine dar este vreun document care sa specifice cine a scris-o,pentru ca cineva,in principiu,a scris-o nu?Ca doar nu a picat gata facuta pe masa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.02.2011, 22:57:36
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Si dai cu evreii..Bine,bine dar este vreun document care sa specifice cine a scris-o,pentru ca cineva,in principiu,a scris-o nu?Ca doar nu a picat gata facuta pe masa.
A fost scrisa, copiata si rascopiata. Textele gasite la Qumran (langa Marea moarta) de exemplu au fost scrise de mana de catre niste evrei care traiau intr-o comunitate infiintata de ei asa cum fac calugarii pe la noi, si comparand acele texte cu ceea ce avem noi astazi s-a descoperit ca diferentele sunt doar vreo 6-7, si acelea minore.
Asa ca nu se poate spune cine a scris fiecare capitol din Biblie, dar pe masura ce s-a scris, scribii au avut grija sa tot copieze de mana textele. Asta vara am vazut si eu o parte din faimoasele texte, si ghidul (arheolog evreu) ne-a spus ca aceste texte sunt extrem de importante pentru ei pentru ca, pana sa fie descoperite textele de la Qumran, evreii aveau textele Vechiului Testament traduse din textele grecesti din cauza ca nu mai aveau pastrate nici un text original evreiesc. Acum au in sfarsit texte originale evreiesti care pe deasupra sunt mai vechi decat traducerile grecesti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nunta dintre un ortodox si un catolic Marinela Nunta 30 16.07.2011 11:56:44
ce fel de catolic poate fi cel botezat ortodox MariaB Biserica Romano-Catolica 15 30.10.2010 16:55:32
DIFERENTELE dintre Biserica Ortodoxã si cea Romano-Catolicã de Pãrintele Cleopa RauL15 Biserica Romano-Catolica 84 14.04.2010 09:32:04
Un preot greco-catolic inselat de duhuri rele injunghie un ortodox mihailt Generalitati 4 21.02.2010 11:14:48
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 14:07:52