Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 22.10.2009, 21:48:40
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Important este sa fiti sinceri si sa faceti ceea ce credeti cu adevarat.
Asa sa ne ajute D-zeu si Maicuta lui!!!

Doamne Ajuta!
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 22.10.2009, 22:19:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
O intrebare simpla, legat de afirmatia dvs.: ce parere aveti despre atitudinea Sfintilor Apostoli fata de Maica Domnului (ma refer la faptul ca nu au pomenit-o deloc in epistolele lor)? Se poate numi hula aceasta atitudine? Ce patesc cei care au o atitudine asemanatoare?
Tu cand scrii o scrisoare pomenesti tot neamul sau scrii omului ce te intereseaza? Cam asa e si cu epistolele. Apostolii erau interesati sa scrie niste lucruri foarte concrete, pragmatice. In plus, Maica Domnului era cautata de iudei pentru a fi si ea ucisa. Dumnezeu o ocrotea astfel incat, desi trecea printre ei, nu o vedeau, caci ea se facea nevazuta. Apostolii nu aveau, deci, interesul de a-i pune viata in pericol, dand detalii despre ea. Probabil ii respectau dorinta. Deci ei daca nu si-au exprimat prin epistole atitudinea fata de Maica Domnului, in schimb au fost cu totii imprejurul ei la Cincizecime si apoi, la inmormantarea ei. Faptele vorbesc, iar faptele lor nu evidentiaza hula, ci pretuirea. Apostolii il vestesc lumii pe Iisus, caci aceasta le era misiunea, dar o respecta si o iubesc pe Maica Sa.

Tu cum te simti cand esti ignorat? Dar daca mama unui imparat este ignorata, oare aceasta cum se va simti? Fiul, care-Si iubeste mama, ii vede lacrimile care-i curg pe obraz pentru toti cei care o ignora. Si se supara si El. Nu uita ca rugaciunile noastre sunt duse de ingeri la Cer, iar Maica Domnului are un rol important si acolo sus, in Ceruri.

Iar evanghelistii o pomenesc de multe ori. Se observa ca ea isi continua viata in smerenie. Dupa fericita-i adormire, multi devin constienti de puterea ei, datorita minunilor infaptuite.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 22.10.2009, 22:27:27
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Inainte de a trece Maica Domnului la viata vesnica, Maica-Fecioara vazand pe Apostoli plangand cu multe lacrimi fierbinti, a lacrimat si dansa si mangaindu-i le-a spus:
O! Prieteni si ucenici credinciosi ai dulcelui meu Fiu, Hristos Dumnezeu, pentru ce va mahniti si plangeti asa! Nu mai plangeti fiii Mei(...) Dar, desi eu ma voi muta de pe pamant la cer totusi sa stiti ca nu Ma voi desparti de voi, nici de toti acei ce ma vor chema; Ci Eu voi mijloci la Fiul meu pentru voi și ma voi ruga Lui pentru toti crestinii(...).

Pe cand vorbea asa Dumnezeiasca Maica, cu Sfintii Apostoli, a sosit si Sfantul Apostol Pavel. Acesta cazand la picioarele Maicii Domnului, I s-a inchinat si a zis:
Doamna, Nascatoare de Dumnezeu! Eu, mai-micul Apostolilor, pe iubitul tau Fiu, Hristos Dumnezeul nostru, nu L-am vazut cu trup pe pamant. Vazandu-Te insa adeseori pe Tine, am simtit asa o bucurie statornica si harica, ca si cum L-as fi vazut pe El, fata in fata. Acum ne lasi si Sfintia Ta? Cine ma va mai mangaia pe mine in scarbele mele!Pe cine voi mai avea eu ajutor, sfatuitor si mangaietor in amaraciunile, necazurile si primejdiile infocate pe care le intampin si patimesc in marturisirea Evangheliei iubitului Tau Fiu?
Maica Preacurata i-a raspuns atunci , zicand:
Pavele! Prieten credincios al iubitului Meu Fiu si Dumnezeu, Darul Meu sa te mangaie pe tine si pe toti Apostolii, in greaua voastra slujba apostoleasca.
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 22.10.2009, 22:44:09
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit



Aceleasi polemici interminabile cu sectarii , aceeasi poveste dar cu alt decor si ce castigam din polemica asta? ce castigam de pe urma unor "nou-testamentalii binevoitori"?
riscăm să ne înlăturăm identitatea.Suntem șocati cum, peste ani, ne oprește cineva pe stradă,ne întreabă ceva din Biblie, ne oferă câteva pliante cu mesaj "religios", ne invită la "Casa Domnului".Necunoscând ortodoxia CU Hristos,accepți învățăturile unui cult despre care, de asemenea, nu știi nimic.Ajungi să o exculzi pe Maica Domnului, pe sfinți,pe preoți din viața ta, fără să analizezi măcar minimal ce presupune asta.Deodata, remarci goliciunea ta interioară.Setul de valori în care credeai înainte iți este invalidat,călcat în picioare în schimbul altuia nou pe care nu reușești să ți-l apropii.Parcă nu e locul tău acel "loc de rugăciune", nu îți oferă TOTUL.A fost un val exaltarea ta, pe când tu ai plătit cu multă confuzie și regrete.Precum fiul risipitor (ai contestat semnul Crucii, ai oferit mărgăritarele tale - darurile celeste – porcilor,oamenilor care nu împărtașesc același crez cu al strămoșilor tăi, de care te-ai despărțit fără să privești în urmă), te întorci.Te mustră episodul în care mama, înlacrimată, te îndemna să nu te lepezi de bijuteriile veritabile ale ortodoxiei
[SIZE=5][/SIZE]
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 22.10.2009, 22:59:41
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In plus, Maica Domnului era cautata de iudei pentru a fi si ea ucisa. Apostolii nu aveau, deci, interesul de a-i pune viata in pericol, dand detalii despre ea. Probabil ii respectau dorinta.
De ce nu au pomenit-o deloc, nici dupa moartea ei? Nu mai era nici un pericol de a fi ucisa.


Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Deci ei daca nu si-au exprimat prin epistole atitudinea fata de Maica Domnului, in schimb au fost cu totii imprejurul ei la Cincizecime si apoi, la inmormantarea ei.
Nici despre aceasta prezenta la inmormantare nu au pomenit Sfintii Apostoli. Doar traditia vorbeste despre "teleportarea" Sfintilor Apostoli, din locurile unde se aflau, la locul inmormantarii.


Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Apostolii il vestesc lumii pe Iisus, caci aceasta le era misiunea,
Aici, ati spus un mare adevar. As vrea sa-l intaresc: Sfintii Apostoli il vesteau numai pe Hristos. Este Singurul care ne poate oferi mantuirea. "În nimeni altul nu este mîntuire: caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie sa fim mîntuiti." (spune Sfantul Apostol Petru in Fapte 12:4).
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.10.2009, 23:02:55
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ajungi să o exculzi pe Maica Domnului, pe sfinți,pe preoți din viața ta, fără să analizezi măcar minimal ce presupune asta.Deodata, remarci goliciunea ta interioară.[SIZE=5][/SIZE]
Ramane Hristos. Mai poti vorbi de goliciune interioara? Nu este de ajuns?
Reply With Quote
  #87  
Vechi 22.10.2009, 23:12:52
Bastet's Avatar
Bastet Bastet is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul

Aceleasi polemici interminabile cu sectarii , aceeasi poveste dar cu alt decor si ce castigam din polemica asta? (...) Deodata, remarci goliciunea ta interioară.Setul de valori în care credeai înainte iți este invalidat,călcat în picioare în schimbul altuia nou pe care nu reușești să ți-l apropii.Parcă nu e locul tău acel "loc de rugăciune", nu îți oferă TOTUL.
Tu pui problema convertirii. Eu privesc a-teologic toată problema și văd că cel care se naște într-un sistem de credință sau altul (și care nu are o defecțiune la departamentul neuronal, ca mine, astfel încît să renunțe la credință) este întotdeauna foarte împlinit spiritual.

Nici vorbă de goliciune interioară.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 23.10.2009, 00:22:20
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bastet Vezi mesajul
Tu pui problema convertirii. Eu privesc a-teologic toată problema și văd că cel care se naște într-un sistem de credință sau altul (și care nu are o defecțiune la departamentul neuronal, ca mine, astfel încît să renunțe la credință) este întotdeauna foarte împlinit spiritual.

Nici vorbă de goliciune interioară.
Esti prea ecumenic pt. mine.Imi pare rau.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 23.10.2009, 01:06:38
Bastet's Avatar
Bastet Bastet is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Esti prea ecumenic pt. mine.Imi pare rau.
Nu încerc să îmi asum nici un fel de „autoritate” și – mai mult! – am trecut de cîțiva ani de a mă amuza prin a combate nuclear ideile celorlalți. Încerc să-mi asum obiectivitatea cea mai largă pe care mi-o permit percepția și înțelegerea proprii. Iar asta exclude într-o foarte mare măsură ironia.

Încerc să reformulez ce am scris în ultimul mesaj. Ești de acord cu afirmația „Fiecare practicant adevărat al oricărei religii se simte împlinit spiritual, practicîndu-și religia sa.”?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 23.10.2009, 01:15:52
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bastet Vezi mesajul
Nu încerc să îmi asum nici un fel de „autoritate” și – mai mult! – am trecut de cîțiva ani de a mă amuza prin a combate nuclear ideile celorlalți. Încerc să-mi asum obiectivitatea cea mai largă pe care mi-o permit percepția și înțelegerea proprii. Iar asta exclude într-o foarte mare măsură ironia.

Încerc să reformulez ce am scris în ultimul mesaj. Ești de acord cu afirmația „Fiecare practicant adevărat al oricărei religii se simte împlinit spiritual, practicîndu-și religia sa.”?
Nu.Si de unde stii ca i-ai ,, combatut nuclear", si nu te-ai amuzat doar tu, ci si ei de afirmatiile tale!?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05