Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.04.2009, 12:14:37
petrut-angel's Avatar
petrut-angel petrut-angel is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2008
Locație: Taroviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Post

Au trebuit oare 1811 ani pentru ca Domnul Iisus sa intre din Sfanta in Sfanta Sfintelor?Biblia spune ca Hristos "a sezut de-a dreapta slavei intru cele prea inalte"(Evrei 1:3)acum aproape 2000 de ani!!!
Domnul Hristos nu este un simplu om, care să cerceteze dosarele vieții sfinților în locul Preasfânt, în cer.Are nevoie Domnul Hristos de ani de zile, pentru a evalua viața sfinților? El este Dumnezeu întrupat și, ca atare, știe mai dinainte toate lucrurile: „Căci, pe aceia pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a și hotărât mai dinainte, să fie asemenea chipului Fiului Său“(Rom. 8:30).
Este umilitoare prezentarea Donmului Iisus ca fiind o fiinta limitata care are nevoie de timp pentru a verifica trecutul credincioșilor.Domnul Hristos nu are nevoie să îl evalueze pe Adam în anul 1844! Cartea Geneza ne arată că Dumnezeu era în orice moment în cunoștință de tot ce se întâmpla cu Adam (Gen. 3:10-12).Dumnezeu cunoaște mai dinainte evenimentele care vor avea loc în viața unui om. „Când nu eram decât un plod fără chip, ochii Tăi mă vedeau; și în cartea Ta erau scrise toate zilele cari-mi erau rânduite, mai înainte de a fi fost vreuna din ele“ (Ps. 139:16).e absurd sa credem k Domnul Iisus l-a evaluat pe Adam abia in......1844......
Evaluarea vieții credincioșilor este făcută moment cu moment, nu este începută în anul 1844. Iată un exemplu simplu: Atunci când Anania și Safira Îl mint pe Duhul lui Dumnezeu (Fapt. 5:3), Dumnezeu intervine imediat cu pedeapsa capitală. În Efeseni ni se spune: „Să nu întristăm pe Duhul Sfânt cu care am fost pecetluiți pentru ziua răscumpărării“.Deci Duhul Sfânt este într-o continuă legătură cu noi, faptele și gândurile noastre fiind evaluate în mod continuu.
Omul credincios știe destul de bine cam ce îl așteaptă când se apropie sfarsitul! Duhul lui Dumnezeu îi spune credinciosului gata de plecare cam la ce trebuie să se aștepte: „M-am luptat lupta cea bună, mi-am isprăvit alergarea, am păzit credința. De acum mă așteaptă cununa neprihănirii pe care mi-o va da,în «ziua aceea» Domnul, Judecătorul cel drept. Și nu numai mie, ci și tuturor celor ce vor fi iubit venirea Lui“ (2 Tim. 4:7-8).dar "verdictul" final intr-adevar va fi atunci, la judecata de apoi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.04.2009, 19:40:29
liviulitanu liviulitanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2009
Mesaje: 6
Implicit Doctrina sanctuarului sau interprertarea unei profetii?

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
.
Se pare ca dvs. nu sunteti de acord cu interpretarea adventista a profetiei din Daniel 8:14 (unde se vorbeste despre curatirea Sfantului Locas, dupa 2300 de seri si dimineti). Este normal. Probabil, aceasta interpretare vi se pare cam "trasa de par" sau cunosteti o interpretare corecta. Dar, doctrina sanctuarului nu este o doctrina specific adventista ci una apostolica. Sfantul Apostol Pavel o explica. Personal, consider studierea acestei doctrine foarte importanta. Ne ajuta sa intelegem corect si limpede planul de mantuire si lucrarea Mantuitorului. Ceea ce se intampla la sanctuarul pamantesc (Iesirea incepand cu cap. 25, Levitic 16, etc.) este o oglindire pe intelesul omului a planului plin de dragoste a lui Dumnezeu. Nu degeaba a dat Dumnezeu porunca sa se faca un locas si slujbe, care sa fie umbra lucrurilor viitoare ("iar trupul sa fie a lui Hristos"-Coloseni 2:17).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2009, 22:37:59
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Veniți cu niște citate care se potrivesc ca nuca in perete. Probabil sunteți clona unui adventist care a mai fost inscris de cateva ori pe forum. Unde vorbeste sf. Pavel de sanctuarul adventistilor?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.04.2009, 08:10:44
liviulitanu liviulitanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2009
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Unde vorbeste sf. Pavel de sanctuarul adventistilor?
In Evrei cap.9 (in mod special). A raspuns si "Tantarul", in pagina pe care ne aflam, la aceeasi intrebare. Poate va deranjeaza denumirea de "sanctuar"(vi se pare adventista). Voi folosi, de acum inainte, denumirea biblica de "Locas Sfant".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doctrina socului- mersul lumii Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 3 06.06.2012 19:29:32
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
Mai dulce ca mierea: Doctrina Sf.Parinti geo.nektarios Despre Biserica Ortodoxa in general 53 08.07.2010 18:20:06
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
Ce sa fac?Sectele-inselatorie pt.cei naivi Desire Secte si culte 4 25.09.2009 00:21:37