Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.05.2009, 16:42:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Adevarat, astfel de locuri nu sunt cele in care trebuie sa mearga cei care Il cauta pe Dumnezeu, insa cei care nu Il cauta pe El sunt sanse sa'L gaseasca pana si acolo unde ne'am astepta mai putin sa fie prezent.

Ceea ce imi doresc aceasta este: Cel ce este crestin si vietuieste in Biserica sa stie ca acolo nu sunt diavoli, ci oameni iubiti de Dumnezeu, pe care trebuie sa ii privim si noi cu dragoste. Iar cel ce nu este crestin sa stie ca si acolo este Dumnezeu, si nu doar in biserica sau in manastire; sa stie ca in timp ce el petrece printre cele de acolo, Dumnezeu nu a renuntat la a'l iubi si a fi langa el.

Nici un loc de pe pamant sa nu fie dispretuit, caci nimeni nu stie unde se lucreaza inceputul intoarcerii unui sfant, al unui mare pustnic. Nu cer a fi laudate astfel de locuri ale pacatului, insa nu trebuie sa lovim pe cei ce umbla prin ele, caci de nu ii loveste Insusi Domnul, ce imputernicire am avea noi.

Odata, am ajuns intr'un astfel de loc. Camera centrala, unde erau actele si toate celelalte avea multe icoane. Camera era simpla si oarecum odihnitoare. Ma gandesc doar ca de acolo poate iesi ceva bun. Cine stie?!
Mi-a placut tot ce ai scris, Windorin, de la primul mesaj.
Stiu ca lumea dispretuieste cluburile.. dar eu le-am frecventat intensiv in "tinerete" si de-atatea ori m-a ferit Dumnezeu incat as minti grosolan sa spun ca El nu a fost acolo!!!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.05.2009, 16:47:12
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Te inteleg foarte bine zici dar nu uita :

Matei 5:18 - Caci adevarat zic voua : Inainte de a trece cerul si pamantul, o iota sau o cirta din Lege nu va trece, pana ce nu se vor face toate.

Iata sora in credinta care este porcunca Mantuitorului si anume ca trebuie sa respectam pana si cele mai mici porunci, cirta este cel mai mic semn din alfabetul ebraic iar iota cel mai mic semn din alfabetul grecesc. Daca ai avut vreun gand de genu, ca important e sa fim credinciosi si sa ascultam de Dumnezeu e foarte bine, dar uite ce presupune ascultarea - sa tii cont si de cele "mai mici" pacate.


Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.05.2009, 16:48:29
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

mesajul de deasupra e pentru Caroline_37.
Ierati!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.05.2009, 16:54:31
4jesus 4jesus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2009
Mesaje: 1
Implicit

Cine este credincios in cele mai mici lucruri, este credincios si in cele mari; si cine este nedrept in cele mai mici lucruri, este nedrept si in cele mari. (Luc.16:10)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.05.2009, 00:44:51
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit chiar mi se pare eronat acest titlu al topicului

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Ti-am inteles mesajul , dar mie, sincer, nu-mi place deloc titlul topicului. Imi pare ceva rupt din Libertatea, un titlu care vrea sa atraga si sa faca audienta.

Nu inteleg cum poti sa intrebi daca merge Dumnezeu la discoteca.Parca Dumnezeu e un prieten de al tau si se opreste la usa discotecii...

Puteai foarte usor sa intrebi daca: mersul la discoteca te desparte la Dumnezeu
Am fost indignata de prima data cand am citit titlul acestui topic. Din aceasta cauza nici macar nu m-am apucat sa citesc ce se scrie in el.
In noaptea asta insa mi-a venit ideea sa-mi spun parerea si citind parerile tuturor celor ce ati scris, am ramas placut surprinsa, luchian, de faptul ca ai gasit de cuviinta sa atragi atentia asupra acestui fapt, care pe mine personal, m-a socat. Dumnezeu este pretutindeni, ne lasa liber arbitru a face un lucru bun sau un lucru rau. Intradevar ingerul pazitor ne insoteste peste tot, se bucura cand mergem pe drumul cel bun si cu siguranta ne trage de maneca cand o luam pe cai gresite, dar noi nu avem timp sa simtim aceasta tragere de maneca, suntem prea mandri, prea orgoliosi, prea plini de noi, fiecare avem impresia, ca noua nu ni se poate intampla nimic rau, doar altora si din pacate nu este asa. O clipa, o secunda, un moment este suficient ca viata noastra sa ia o intorsatura neasteptata...
Nu putem sluji la doi stapani!
As fi bucuroasa daca adminul ar putea schimba titlu, asa cum a propus luchian :" mersul la discoteca te desparte la Dumnezeu ?"
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.05.2009, 15:59:03
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca Dumnezeu este peste tot. Asa cum spuneam si pe un alt topic. Nu trebuie sa fugim de a fi oameni... cazi te ridici iar cazi iar te ridici. Viata insasi e o lupta. Nu imi place aglomeratia..dar eu am 40 de ani!!!!..si nu ii pot cere unui pusti de 20 sau 18 sa gandeasca ca mine. [COLOR=Red]NU VA INTELGE [/COLOR]oricat de mult i-as vorbi despre Hristos. Si atunci, ce ne ramane de facut? Noi, parintii sa ne rugam, sa ne punem pe noi insine la punct pentru a fi model de viata copiilor nostri inca din frageda lor pruncie.. Daca a cresut cu mama fumand, chiar daca ea saraca s-a lasat la u moment dat...ii va fi greu in timp sa aibe o anunita autoritate in fata copilului. CRED din toata fiinta mea ca trebuie multa iubire si rugaciune. Fara ele multi tineri vor mai zace beti sau drogati prin salile discotecilor.. Atata timp cat ei exista arata ca nu sunt suficiente mame crestine!! Nu stiu de ce v-a intristat atat de mult titlul..Mie sincer imi cum gandeste Dorin. E unul dintre cei mai echilibrati de pe forum. Si apoi cred ca fiecare stie din experineta ca toti am avut o varsta.. O varsta cand am dansat, am fumat, am facut tot felul de nebunii. Nu vreau sa ma consider batrana, cu toate ca sunt..dar batranetea e una.. intelepciunea e cu totul altceva... Sa nu ne temem de muzica cum frumos spunea si Andrei pe unde mai sus, ci sa ne temem sa nu alungam pe Hristos din noi cu pacatele cele mici si ucigatoare de suflete.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.05.2009, 16:23:04
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Revin pentru ca mesajul meu poate aparea ca o judecata (a mamelor in special) nici pe departe nu doresc asta. Insa, e foarte greu si o spun din experienta (sunt mama ) sa fii un parinte bun in asemenea societate. De aceea e nevoie de mult mai multa rugaciune mamelor. Iertare, nici eu nu stiu inca sa fiu o mama buna dar as vrea sa invat sa fiu. Am recitit mesajul lui Stefan, pune o intrebare fireasca: La discoteca ma duc sa ma rog?? Ei, eu in calitate de mama as spune, ca daca eu ca mama as fi reusit sa iti sadesc dragsotea de rugaciune inca de mic copil, singur ai fi ales sa nu mergi acolo. Dar mergi, asta e! .Parerea mea e ca nimic nu poate vatama sufletul daca are radacina buna, cade dar este imposibil sa nu isi aminteasca de pacea din trecut.. Nu muzica e rea, sau dansul ci ceea ce face mintea si inima ta cu el....Ma uit la mine, adorm poate uneori fara rugaciune, simt ca imi lipseste ceva si dorm neimpacata. Eu nu ma tem de mersul la discoteca (Doamne ajuta-ma sa si resepct acestea cand vor mai creste copii mei) probabil va fi inevitabil odata cu varsta insa ma tem sa nu voi avea suficiente lacrimi sa o rog pe Stapana sa nu ingaduie sa le adoarma Constiinta!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.05.2009, 16:50:00
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
[...]insa ma tem ca nu voi avea suficiente lacrimi sa o rog pe Stapana sa nu ingaduie sa le adoarma Constiinta!
Da, de fapt aici e chintesenta, dar astea sunt riscurile vietii. Insa eu cred ca Dumnezeu nu va trece cu vederea rugaciunile parintilor pentru copii.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.05.2009, 16:53:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Revin pentru ca mesajul meu poate aparea ca o judecata (a mamelor in special) nici pe departe nu doresc asta. Insa, e foarte greu si o spun din experienta (sunt mama ) sa fii un parinte bun in asemenea societate. De aceea e nevoie de mult mai multa rugaciune mamelor. Iertare, nici eu nu stiu inca sa fiu o mama buna dar as vrea sa invat sa fiu. Am recitit mesajul lui Stefan, pune o intrebare fireasca: La discoteca ma duc sa ma rog?? Ei, eu in calitate de mama as spune, ca daca eu ca mama as fi reusit sa iti sadesc dragsotea de rugaciune inca de mic copil, singur ai fi ales sa nu mergi acolo. Dar mergi, asta e! .Parerea mea e ca nimic nu poate vatama sufletul daca are radacina buna, cade dar este imposibil sa nu isi aminteasca de pacea din trecut.. Nu muzica e rea, sau dansul ci ceea ce face mintea si inima ta cu el....Ma uit la mine, adorm poate uneori fara rugaciune, simt ca imi lipseste ceva si dorm neimpacata. Eu nu ma tem de mersul la discoteca (Doamne ajuta-ma sa si resepct acestea cand vor mai creste copii mei) probabil va fi inevitabil odata cu varsta insa ma tem sa nu voi avea suficiente lacrimi sa o rog pe Stapana sa nu ingaduie sa le adoarma Constiinta!
Ma emotioneaza ceea ce scrii tu in calitate de mama.
Tare ma tem insa ca nu discoteca va sta in calea mantuirii copiilor nostri!!
Cand vad ce vine peste noi... da si eu ma tem ca nu voi avea suficiente lacrimi..
Doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.05.2009, 17:02:21
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ana, indiferent ce va fi sa cautam sa nu ne adorma Constiinta. Daca ea adoarme, vom refuza sa mai dorim a merge la biserica asa cum eu pentru o clipa am simtit astazi. Iertare daca am fost offtopic Dorin.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cluburile, discoteca, muzica

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine poate merge la Sf. Maslu?! Jamaica Maslul 32 17.05.2010 10:36:06
A merge sau a nu merge cu Hristos. maria-luisa Generalitati 7 17.12.2009 15:48:21
ajutati o fata sa poata merge johnson22cta Umanitare 3 28.08.2008 23:12:19
discoteca GIULIX18 Generalitati 39 14.02.2008 00:41:34