![]() |
![]() |
|
|
|
|||||||
| Înregistrare | Autentificare | Întrebări frecvente | Mesaje Private | Căutare | Mesajele zilei | Marchează forumurile citite |
![]() |
|
|
Thread Tools | Moduri de afișare |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
nu ai de unde sa stii ca nu exista un inger al mortii.lumea nevazuta este o lume pe care in mod normal nu ne este permis sa o percepem cu simturile trupesti,dar daca de Sus se considera necesar a ne demonstra ca exista,sa ne fereasca Sfantul.nici sotul meu nu credea ca exista ceva ce Dumnezeu a creat cu care sa nu se poata "lupta" ca sa zic asa.dupa acea noapte... nu mai e la fel de increzator.spune ca a simtit ca e o forta dincolo de puterile lui.prietenul refuza sa vorbeasca despre ce a vazut si nici n-a mai calcat pe la noi pana ce am facut festanie.eu nu cred ca era un duh rau,ca daca era ne-ar fi facut rau.numai Dumnezeu stie ce a fost ca numai El ne poate feri de rele.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Citat:
cu ce scop?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Că moartea vine, cel puțin uneori, prin intermediul îngerilor este un adevăr susținut atât în Sfânta Tradiție cât și în Sfânta Scriptură. Știm că un înger a fost delegat cu dificila misiune de a-i lua viața lui Moise. Știm și numele lui: Sariel. Un înger îi ucide pe amaleciți. În noaptea Exodului, un înger ia viața oricui era într-o casă pe ușorii ușii căreia nu se afla sângele mielului sacrificat de Pessah.
La urma urmei, îngerii au felurite misiuni încredințate de Domnul. Dar, de aici și până la a susține că moartea este o entitate, e un drum lung, care nu trebuie parcurs.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc ! www.catehism.com http://regnabit.wordpress.com |
![]() |
| Thread Tools | |
| Moduri de afișare | |
|
Subiecte asemănătoare
|
||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
| Un fenomen tulburator | -Phoenix- | Exorcismul | 10 | 15.11.2021 14:21:40 |
| Moartea | MadalinS | Reguli in Biserica | 22 | 05.03.2011 10:47:57 |
| Bolile sufletului - fenomen tainic | RIO179 | Intrebari utilizatori | 13 | 18.10.2010 22:38:04 |
| Fenomen incredibil : UN NOU OCEAN SE FORMEAZA IN AFRICA | cristiboss56 | Generalitati | 3 | 29.06.2010 12:23:30 |
| Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului | patinina34 | Din Noul Testament | 1 | 04.01.2009 08:32:19 |
|
|