Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #29  
Vechi 17.11.2010, 14:48:59
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Puterea exemplului face cele mai mari minuni. Cu cat incercam sa tragem de manecuta pe cel care isi da in stamba, cu atat se inversuneaza si crede ca este un misionar neinteles si nici nu vede cat rau isi face doar maniindu-se. Ne trebuie multa rabdare sa intelegem, dar si mai multa sa putem schimba indaradnicia din om. Daca putem iubi neconditionat, trebuie sa schimbam slabiciunea pacatosului prin rugaciunea noastra, si nu sa-i cerem lui sa se roage mai mult. Asta o sa-i arate Dumnezeu, daca iubirea noastra este nefatarnica, iar rugaciunea a ajuns unde trebuie.
Suntem diferiti, slava Domnului, e firesc sa avem manifestari deosebite, unul fata de altul.
Dincolo de aparenta critica izvorata din judecarea aproapelui fara drept de apel, de ce n-ar putea fi dorinta de a abandona carjele cu care ne sprijinim in lumea asta si de a indrepta spatele si a merge doar pe picioarele noastre, cu inima deschisa si cugetul impacat ca de fapt ne-am intors cu totii Acasa?
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grija sotului fata de sotie ! windorin Nunta 48 08.12.2012 02:38:38
Despre casatoria intre rude de familie. radugherasim Nunta 6 10.03.2011 19:40:07
Femeia:sotie,mama,profesionista caty_deea Nunta 52 06.01.2011 11:54:57
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 09:06:45
Postul si relatiile dintre sot si sotie cmihai Pocainta 30 10.02.2009 15:23:52