Vezi ca faci confuzii si nu ai inteles esenta paragrafului...unde scie in paragraf ca trebuie sa faci ce face el (preotul)? uite iti recitez ca sa-ti fie clar
"Nu de la tine se cer calitățile preotului; de la tine se cere căința din inimă și voința de a te îndrepta."
Preotii slabi sunt rezultatul trairii noastre in desfranari, patimi, in necuratie sufleteasca si trupeasca...deci nivelul nostru de degradare la care am ajuns se reflecta inclusiv in preoti, in calitatea lor.
"Ceruta-ți de la Dumnezeu un copil măcar, pe care să-l închinați slujirii lui Dumnezeu?" ...de aici poti observa si indemnul parintelui Arsenie de a cere lui Dumnezeu copiii care sa fie slujitori lui Dumnezeu (adica preoti buni)... Cati dintre noi facem asta cand ne gandim sa facem un copil?...poate daca am face-o mai des am avea si preoti mai buni.
"Credeți că vina o poartă numai ei, preoții?" ...de aici reiese foarte clar ca si preotii isi au vina lor (cei care sunt slabi)...dar nu trebuie ca noi sa le gasim vina pentru ca ei sunt roadele noastre (trairii noastre) "Ei sunt fiii voștri! Cum i-ați născut, așa-i aveți".
Se spune ca daca vezi un preot baut cazut in sant...sa-l ridici si sa-l duci acasa, iar a doua zi sa mergi sa te spovedesti la el. Aceasta este adevarata credinta...nu ceea ce facem noi...judecam imediat orice cadere.
eu nu dau parul ... nu am de ce sa ma supar pe tine (eu te inteleg perfect) ...departe mi-e gandul ...eu incerc sa pun in lumina invataturile ce ne-au fost daruite de Dumnezeu prin marii nostri parinti (preoti, calugari).
ps Daca ai citi cartea "Tinerii, Familia si copiii nascuti in lanturi" - ti-ai schimba un pic viziunea... vezi si "Cararea Imparatiei", "Ridicarea casaroriei la rangul de Taina" si multe alte carti cu invataturi ale Parintelui Arsenie Boca. Pe youtube gasesti documentare despre viata parintelui (ca sa te convingi si cine a fost)
http://www.youtube.com/watch?v=XjL0f...eature=related