View Single Post
  #3  
Vechi 29.07.2023, 07:38:54
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 313
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
A avut informații că Frăția Ortodoxă Sfântul Mare Mucenic Gheorghe organizează protestul pașnic și a vrut să flateze ortodoxia.
Este o părere că lucrurile ar fi atât de superficiale. Însă eu cred că extremistul șovin Orban este ceva mai viclean și cu mai multe informații decât ai dumneata. Eu nu pot să nu observ că există în România elemente în presă, în mass-media care pe de o parte susțin diverse aspecte ale propagandei ungurești (unii ar putea spune și rusești, dar ungurești în mod sigur), le crează extremiștilor maghiari o imagine într-o anumită măsură favorabilă, apoi vorbesc despre relațiile pe care le au la vîrfurile BOR, inclusiv în ceea ce privește BOR din teritoriul intracarpatic, apoi tot se încăpățânează să profereze în spațiul public un așa-zis „ardelenism”, ceea ce mie îmi crează așa o imagine ceva mai complexă despre realitate. Nu știu până unde ar putea merge „speculațiile”, dar oricum lucrurile în realitate, „pe teren”, sînt cu siguranță mult mai complicate decât vrei să arăți sau să accepți la prima vedere.
Reply With Quote