Citat:
În prealabil postat de Miha-anca
Sofia, bun mesajul tau, caci ne lumineaza cu privire la cauza raului care ne macina. Avorturile.
|
De fapt lucrurile nu stau chiar așa cum spun Sofia Iuga și Miha Anca. Retorica cu avorturile, deși este într-adevăr valabilă, atunci când vine vorba despre biserică este mai mult o unealtă folosită de suprastructura eclezială pentru culpabilizarea și osândirea unui grup de oameni, așa ziși ortodocși, pentru care aceeași suprastructură clericalistă nu a făcut mai nimic sau aproape nimic, în special în sensul combaterii prin biserică și prin alet căi a acestui flagel criminal care a lovit populația rumânească.
Însă poziția așa cum a fost susținută de Sofia Iuga nu se susține întru totul pentru că spre exemplu a existat o creștere de populație tânără în perioada de dinainte de 1989 dar care s-a transformat în multă forță de muncă în afara țării noastre, de unde concluzia că mai sunt mulți alți factori care contribuie la degringolada economică, financiară și politică în care se zbate "țărișoara noastră dragă". Iar acești factori se identifică prin metode științifice și spirituale adecvate, iar nu prin tirade culpabilizatoare ale unora care, ca judecători nedrepți, au senzația că pot să judece unde nu au semănat, că pot să culeagă de unde nu au investit și asta doar pe baza statutului lor de suprastructură clericalistă.
Citat:
În prealabil postat de Miha-anca
LA sfarsit intrebi cand va aparea o formatiune politica noua, care sa se gandeasca la binele Tarii. Iti spun: a si aparut, dar nimeni nu o baga in seama, pentru ca lumea e prea mandra si nu doreste sa fie identificata cu aceasta formatiune politica, ai carei suporteri au fost numiti "alienati mintali" de CTP. E vorba de PP-DD.
E singurul partid cu un program amanuntit.
E singurul care se gandeste la binele tarii si la binele poporului.
Singurul care vrea sa cumpare inapoi obiectivele economice vandute pe nimic si sa creeze locuri de munca.
E singurul, care a dus o campanie electorala sustinuta.
|
Deocamdată PPDD este doar la început și nu trebuie în nici un caz să îl confundăm pe Dan Diaconescu, care a făcut și mult rău acestei țări prin intermediul televiziunii sale, cu gen. Mircea Chelaru. Nici nu a apărut bine și deja pretențiile sunt cu mult peste măsură. Așa zisul partid al poporului trebuie să o ia mai degrabă cu munca de jos, cu cooptarea unor oameni de spirit, credincioși dar și a oamenilor competenți, cu expertiză în cele mai variate domenii, să își facă datoria în noul parlament al țării și abia mai apoi vom vedea cât de mult se gândesc ei la binele țării.
Iar faptul că ar vrea să cumpere obiectivele economice vândute prin trădare înaltă de țară ar trebui să ridice întrebarea cu ce bani și în ce scop? Răul produs prin înstrăinarea resurselor naturale și a capitalurilor care mai erau competitive a produs un imens rău acestei țări care cu foarte mare greu va mai putea fi vreodată îndreptat. Deja lumea se mișcă spre alte tehnologii iar tehnologiile și afacerile pe care Rumânia le avea de dinainte de lovitura de stat din '89 ar fi trebuit să constituie niște baze economice, financiare și chiar de educație și competență a factorului uman care să permită trecerea la noi tehnologii mai avansate astfel încât economia (care mai era încă rumânească) să țină pe cât posibil mai mici decalajele față de dezvoltările tehnologice din Occident, Japonia sau altele. Astfel prin TRĂDAREA ÎNALTĂ la care a fost Rumânia supusă, practic țara mai are puține posibilități de a se dezvolta prin ea însăși, fiind de acum aservită din ce în ce mai deplin capitalurilor transnaționale exploatatoare. Toate sunt însă roadele unei politici care ne-a fost impusă din afara țării odată cu lovitura de stat din '89 și ale unei îndoctrinări demagogice satanice care ne-a tot insinuat că noi dezvoltarea în nici un caz nu o mai putem avea prin noi înșine prin "mormanul de fiare vechi", ci doar așteptată, eventual în poziție de milogi internaționali, de la "marii investitori" strategici sau mai puțin strategici, dar care neapărat trebuie să fie străini, în nici un caz eforul colectiv al poporului rumân.