View Single Post
  #15  
Vechi 13.08.2012, 12:46:31
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Domnule Eugen,sa stiti ca acest ,,Acum"este esenta,ma bucur enorm ca ati pronuntat acest cuvant.Am auzit toti despre acea talentata si tanara pianista din Romania care a fost gasita moarta in apartamentul sau din Viena.Un anevrism cerebral,o hemoragie si totul s-a terminat abrupt.Viitorul parea atat de frumos si promitator,avea si o fetita minunata si totusi acum i-a sosit clipa,si tot ce era lumesc a devenit nerelevant.Oamenii au omagiat-o,s-au tras salve,a primit o decoratie pe sicriu.Aceste aspecte insa sunt efemerul lumii.Oare in ce stare a plecat la Dumnezeu?Isi marturisise pacatele,se impartasise,traise o viata curata?Nu stim dar Dumnezeu stie.Totul a venit pe neasteptate,cand nimeni nu ar fi crezut.

Lumea spune: ,,Esti tanar,ai timp".Fals,poti pleca la noapte(Luca 12,20) sau peste cateva momente de acum.Lumea spune ,,Mai este pana la judecata,mai are Dumnezeu rabdare".Fals,momentul doar Tatal il stie si precum este aratat in Sfanta Scriptura clipa va veni pe neasteptate(Matei 24,36-44).Lumea spune: ,,N-ai gija,nu esti mai rau ca altii".Fals,asta nu te mantuieste si nici nu te face mai bun.Uitati-va la spusele Apostolului Pavel,indemnul este pentru toti: ,,În numele lui Hristos, așadar, ne înfățișăm ca mijlocitori, ca și cum Însuși Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcați-vă cu Dumnezeu!"(II Corinteni 5,20).

Nimic nu este mai important decat cum vei fi cand iti va sosi ceasul.Iar acel moment poate fi oricand.S-ar putea sa nu mai ajungi la urmatoarea spovedanie si sa iti para rau ca nu ti-ai marturisit pacatele.S-ar putea sa nu mai ai parte de Impartasanie si cat vei regreta ca nu te-ai straduit mai mult sa fii vrednic de ea.S-ar putea sa nu mai ajungi la urmatoarea slujba si cat iti va parea de rau ca te gandeai la problemele tale efemere cand se inaltau rugaciuni catre Dumnezeu sau ca cele spuse de parinte,in predica,ti-au intrat pe o ureche si ti-au iesit pe alta.Nu este o gluma,totul este foarte serios doar necuratul vrea sa luam totul la un pret derizoriu,platind cu sufletul.

Totul este acum,maine s-ar putea sa fie prea tarziu.Sa luam aminte,cum spuneti dvs,la pilda celor zece fecioare.Timpul este acum.Fiecare clipa care curge va sta in folosul nostru sau spre judecarea noastra,nu este o inclinatie morbida sau apocaliptica,ci un indemn pe care toata Scriptura,toti sfintii,l-au dat.Trebuie sa luam totul foarte in serios,sa curatam din launtru orice s-ar pune intre noi si Dumnezeu.Orice facem trebuie sa fie din acesta perspectiva,a mantuirii sufletului.Orice spunem,orice vorba si orice actiune ne vor sta in fata.Sa luam totul foarte in serios,sa ne ajutam,sa ne sprijinim unii pe altii,Biserica are usile deschise,sa intram in ea,sa nu stam afara,sau singuri sau neglijenti.Este soarta noastra pentru o eternitate,aici si acum se decide si nu stim cat timp avem fiecare.

Fratilor,oameni buni,sa luam totul foarte in serios,este cel mai important lucru pe care il putem face in acesta viata.Este un dar viata,un dar ce iti da timp sa te pregatesti pentru vesnicie.Cu credinta in suflet si sa facem tot ce putem noi pentru mantuire si Dumnezeu ne va sta alaturi in tot timpul pana la sfarsitul veacurilor.Doamne ajuta!+
Domnule Pelerin Spre Rasarit si eu va multumesc si subscriu asertiunii dvs.

In acest sens reamintesc cuvintele Mantuitorului...
"25. Adevărat, adevărat zic vouă, că vine ceasul și ACUM este, când morții (duhovniceste) vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu și cei ce vor auzi vor învia.
26. Căci precum Tatăl are viață în Sine, așa I-a dat și Fiului să aibă viață în Sine;
27. Și I-a dat putere să facă judecată, pentru că este Fiul Omului.
28. Nu vă mirați de aceasta; căci vine ceasul când toți cei din morminte (adormiti, morti) vor auzi glasul Lui,
29. Și vor ieși, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieții și cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii. "(Ioan 5)


Deci una este glasirea Domnului Iisus Hristos ce ne cheama ACUM la pocainta sincera, smerenie sincera, dragoste onesta... in Sfanta Sa Biseirca prin Sfintele Taine dupa invatatura Sfintilor Parinti si alta este glasirea Domnului Iisus Hristos care va fi la a doua Sa venire intru slava, ce va chema pe toti cei adormiti la judecata finala (care asa cum am precizat in numeroase postari nu trebuie vazuta in sens juridic asa cum afirma romano-catolicii si protestatnii, ci judecata trebuie vazuta in sens tamaduitor, conform filocaliei, cand fiecare om - ajutat de Judecatorul drept Hristos Iisus si Sfintii Sai - constientizeaza doar ce a ales: viata sau moartea... duhovniceasca. Dumnezeu nu ia libertatea nici unei fiinte intelectuale, caci dragostea duhovniceasca implica libertatea duhovniceasca. "cel ce VREA sa vine dupa MINE" ACUM... spune Domnul Iisus Hristos si "lasa mortii (duhovniceste) sa isi ingroape pe mortii (fizic, adormiti) lor"... cai "cel ce crede/traieste/vietuieste/cunoste in/cu Mine nu va vedea moartea (duhovniceasca) in veac, ci s-a mutat de la moartea (duhovniceasca) la viata (duhovniceasca) vesnica").

Cei ce au "urechi de auzit" si nu doar asa de "ornament"... urmeaza pe Hristos Iisus, in Sfanta Sa Biserica, in Sfintele Taine dupa modelul Sfintilor Parinti... inceputul fiin evident nastrea din nou prin Tainta Sfantului Botez in numele Sfintei Treimi cand omul incepe viata duhovniceasca prin harul Duhului Sfant... ce este mai apoi potentat prin celelate Sfinte Taine si evident prin "colucrarea cu fica si cutermur a mantuirii personale" (Filip 2,12) impreuna cu Hristos Iisus.

Sfintii Parinti afirma inechivoc: doar nu cadavru nu poate fi constient de harul Duhului Sfant (in Sfanta Biserica prin Sfintele Taine...)!

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 13.08.2012 at 12:52:01.
Reply With Quote