Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.12.2010, 14:52:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Bisericile nu apartin de BC daca au fost construite de comunitate,episcopii BRU doar sfintesc biserica si preotii de acolo au binecuvantarea episcopului sa slujeasca Sfanta Liturghie si celalte Sfinte Slujbe.
Daca o mare parte din comunitatea care a construit biserica (adica 3000 de credinciosi ) au trecut la BOR biserica tot comunitatii apartine.Normal cei de au ramas in BRU sa primeasca niste despagubiri ,partea lor din respectiva biserica.
Exista vreun act conform caruia comunitatea a donat biserica respectiva BRU adica BC?
Nu cred.
Biserica nu a fost construita de "catolici" asa la modul general ci de membri comunitatii respective,iar urmasii (adica urmasi din familiile celor care au construit respectiva cladire) acelora acum au trecut la BOR si normal si-au pastrat cladirea pe care au construit-o.
Deci s-ar putea prezenta faptele asa:
Oamenii unei comunitati si-au zidit o cladire cu scopul de a fi biserica,episcopul BRU de acolo a sfintit-o apoi a dat binecuvantare preotilor de acolo sa slujeasca Sfintele Slujbe.
Majoritatea urmasilor oamenilor din acea comunitate,care mostenesc proprietatea parintilor,bunicilor,strabunicilor lor,adica respectiva cladire au trecut la Biserica ortodoxa romana.
Si cladirea cum e firesc s-a mentinut in proprietatea lor.
Acum a fost sfintita de episcopul din BOR si episcopul din BOR da binecuvantare sa se faca acolo Sfintele Slujbe.

Ceea ce zic unii catolici ca i-au inselat dracii e ca daca cineva isi face o casa si apartine de BC daca trece de la BC la alta biserica casa respectiva trebuie sa ramana in proprietatea BC.
Desi casa respectiva nu fusese vreodata proprietatea BC.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.12.2010, 15:00:00
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Un caz incredibil, in care greco-catolicii cer evacuarea Bisericii Ortodoxe din Sapanta, judetul Maramures: http://www.ziarmm.ro/greco-catolicii...pere-biserica/
Ca și cum ortodocșii s-ar duce la o moschee și ar zice "Trebuie să ne-o dați că e a noastră." Adică total stupid. :))
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.12.2010, 15:45:56
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Bisericile nu apartin de BC daca au fost construite de comunitate,episcopii BRU doar sfintesc biserica si preotii de acolo au binecuvantarea episcopului sa slujeasca Sfanta Liturghie si celalte Sfinte Slujbe.
Daca o mare parte din comunitatea care a construit biserica (adica 3000 de credinciosi ) au trecut la BOR biserica tot comunitatii apartine.Normal cei de au ramas in BRU sa primeasca niste despagubiri ,partea lor din respectiva biserica.
Exista vreun act conform caruia comunitatea a donat biserica respectiva BRU adica BC?
Nu cred.
Biserica nu a fost construita de "catolici" asa la modul general ci de membri comunitatii respective,iar urmasii (adica urmasi din familiile celor care au construit respectiva cladire) acelora acum au trecut la BOR si normal si-au pastrat cladirea pe care au construit-o.
Deci s-ar putea prezenta faptele asa:
Oamenii unei comunitati si-au zidit o cladire cu scopul de a fi biserica,episcopul BRU de acolo a sfintit-o apoi a dat binecuvantare preotilor de acolo sa slujeasca Sfintele Slujbe.
Majoritatea urmasilor oamenilor din acea comunitate,care mostenesc proprietatea parintilor,bunicilor,strabunicilor lor,adica respectiva cladire au trecut la Biserica ortodoxa romana.
Si cladirea cum e firesc s-a mentinut in proprietatea lor.
Acum a fost sfintita de episcopul din BOR si episcopul din BOR da binecuvantare sa se faca acolo Sfintele Slujbe.

Ceea ce zic unii catolici ca i-au inselat dracii e ca daca cineva isi face o casa si apartine de BC daca trece de la BC la alta biserica casa respectiva trebuie sa ramana in proprietatea BC.
Desi casa respectiva nu fusese vreodata proprietatea BC.
Dumneavoastră chiar nu vreți să pricepeți că în România "comunitatea" nu este subiect de drept, că nu își poate asuma obligații și nu poate dobândi drepturi, că nu are patrimoniu, că bisericile respective au fost și au rămas în proprietatea BRU, că singurul lucru pe care l-a avut vreodată BOR a fost posesia, și încă o posesie viciată ?!

Chiar în halul acesta vă înșeală dracii ?!

Vă rog eu din suflet, dacă nu aveți cunoștințe elementare de drept, de ce să vă faceți de râs în continuare ?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.12.2010, 16:25:19
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dumneavoastră chiar nu vreți să pricepeți că în România "comunitatea" nu este subiect de drept, că nu își poate asuma obligații și nu poate dobândi drepturi, că nu are patrimoniu, că bisericile respective au fost și au rămas în proprietatea BRU, că singurul lucru pe care l-a avut vreodată BOR a fost posesia, și încă o posesie viciată ?!

Chiar în halul acesta vă înșeală dracii ?!

Vă rog eu din suflet, dacă nu aveți cunoștințe elementare de drept, de ce să vă faceți de râs în continuare ?
Tu ești cel ridicol, te duci într-o biserică de alt cult și zici "asta e biserica mea". :))
Eu n-aș fi ridicolă dacă aș intra într-o moschee și să-i acuz pe posesori că mi-am furat-o?:))
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.12.2010, 16:33:05
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Tu ești cel ridicol, te duci într-o biserică de alt cult și zici "asta e biserica mea". :))
Eu n-aș fi ridicolă dacă aș intra într-o moschee și să-i acuz pe posesori că mi-am furat-o?:))
Cu condiția ca moscheea aceea să fi fost construită de dumneavoastră, iar actualii posesori să o fi primit-o pe nedrept de la unu mare și rău care v-a luat-o cu forța, nu, n-ați fi deloc ridicolă.

Vă amintesc că biserica din Săpânța a fost construită de catolici și a foast luată de la ei cu forța, în 1948. Iar acum, ortodocșii, în loc să zică bogdaproste că au avut timp de 50 de ani biserica pe moca, refuză să iasă din ea.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.12.2010, 16:34:44
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Cu condiția ca moscheea aceea să fi fost construită de dumneavoastră, iar actualii posesori să o fi primit-o pe nedrept de la unu mare și rău care v-a luat-o cu forța, nu, n-ați fi deloc ridicolă.

Vă amintesc că biserica din Săpânța a fost construită de catolici și a foast luată de la ei cu forța, în 1948.
Dă un link să mă conving și eu că a fost construită de catolici.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.12.2010, 17:03:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biserica din Sapanta este a lui Dumnezeu. Dumnezeu a ingaduit din nou ispite sapantenilor. Totul pare fara logica. Adica mie, ortodoxului, imi arzi biserica si-mi schimbi credinta. Astfel ca fiul meu e greco-catolic. Construieste el o biserica in locul celei pe care mi-ai ars-o. In secolul urmator, altul hotaraste ca nepotul meu e totusi ortodox. Iar in secolul urmator, stranepotul, ortodox si el, afla ca n-are voie sa mai intre in biserica ridicata de bunicul sau!

Problema incurcata care poate fi punct de plecare pentru infaptuirea idealurilor ecumeniste in zona. Cineva agita spiritele cu un scop.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.12.2010, 17:23:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Biserica din Sapanta este a lui Dumnezeu. Dumnezeu a ingaduit din nou ispite sapantenilor. Totul pare fara logica. Adica mie, ortodoxului, imi arzi biserica si-mi schimbi credinta. Astfel ca fiul meu e greco-catolic. Construieste el o biserica in locul celei pe care mi-ai ars-o. In secolul urmator, altul hotaraste ca nepotul meu e totusi ortodox. Iar in secolul urmator, stranepotul, ortodox si el, afla ca n-are voie sa mai intre in biserica ridicata de bunicul sau!
Deocamdată, ceea ce vedem pe teren este că strănepotul despre care vorbiți s-a instalat în biserica pe care a construit-o bunicul său și nu îi lasă să intre pe ceilalți strănepoți, care au rămas catolici ca și bunicul, și care sunt nevoiți să alerge prin tribunale pentru dreptul lor. De fapt, ceea ce se petrece acolo și în muuuulte alte sate poate fi sintetizat simplu: hoții strigă "hoții !"

Citat:
Problema incurcata care poate fi punct de plecare pentru infaptuirea idealurilor ecumeniste in zona. Cineva agita spiritele cu un scop.
Asmuțirea comunităților una contra alteia nu prea îmi sugerează ecumenism. Talibanism, da; ecumenism, nu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.12.2010, 19:03:41
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

un catolic construieste o biserica ... daca omul se intoarce la Ortodoxie i se ia Biserica ... atunci cand a construit-o era catolic, devenind ortodox e alt om ... Biserica nu mai este a lui chiar daca el a construit-o cu mainile lui, din banii lui
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.12.2010, 19:13:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De fapt, ceea ce se petrece acolo și în muuuulte alte sate poate fi sintetizat simplu: hoții strigă "hoții !"
Cuvantul ,,hoti'' e impropriu folosit. Pai daca tu primesti o mostenire, e corect ca prin nepotii tai sa fii acuzat ca ai furat? Acea biserica a fost construita si cu contributia celor care au revenit la ortodoxie. Prin urmare, e greu sa iei decizii corecte.

In locul certurilor, comunitatea majoritara poate sprijini comunitatea minoritara sa-si faca un alt asezamant. Nu sunt impotriva unui astfel de ajutor, dar a-i lasa pe cei majoritari fara biserica nu mi se pare corect.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii si Sf Maria Hartford Generalitati 22 19.08.2011 08:36:38
Catolicii de traditie bizantina in SUA PadreCory Biserica Romano-Catolica 87 29.12.2010 12:34:45
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Cimitirul dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 11.06.2009 13:25:56