Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.10.2015, 17:52:56
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vorbeste crestinul din tine?

"Toate vi le-am arătat, căci ostenindu-vă astfel, trebuie să ajutați pe cei slabi și să vă aduceți aminte de cuvintele Domnului Iisus, căci El a zis: Mai fericit este a da decât a lua."
Eu nu ma refeream la ce te referi tu.Eu ma refeream la faptul ca din 89 incoace
orice strain care a venit pe aici si a dorit orice i s-a dat chiar si la pretul unei
acadele.Sa-ti vinzi tzara pe bucatzele nu cred ca este actiunea la care se
refera Hristos din citatul tau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.10.2015, 18:03:01
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uite, acum ar fi fost nevoie in Orientul Apropiat si Mijlociu de o gherila ateist-militanta, ca antidot, cel putin la fel de puternica ca Statul Islamic, si care sa dezradacineze deopotriva vigoarea biologica si efervescenta religioasa din tuciurii astia est-mediteraneeni si africani. Ceva gen Armata Rosie a lui Mao sau cum era cea rusa pe la 1917-1919, adica pe vremea Razboiului Civil. Unde este un ateism militant violent si cu adevarat eficient cand ai nevoie de el?...

Last edited by The Willful One; 24.10.2015 at 18:32:24.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.10.2015, 18:11:20
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Eu nu ma refeream la ce te referi tu.Eu ma refeream la faptul ca din 89 incoace
orice strain care a venit pe aici si a dorit orice i s-a dat chiar si la pretul unei
acadele.Sa-ti vinzi tzara pe bucatzele nu cred ca este actiunea la care se
refera Hristos din citatul tau.
De acord, dar apologia bogatiei este a face jocul invadatorului. Deoarece nu si-au defrisat urmasii chiaburilor padurile retrocedate ca au auzit voci in cap, ci pentru bani. Ori, in capitalism banul e valoarea suprema. Suflet? Dumnezeu? Natura? Eh. Faci bani cu acestea? Atunci le integram in sistem, dar asa cum vrem noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.10.2015, 21:38:59
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Redau mai jos un articol recent de pe blogul lui Razvan Codrescu si o imagine graitoare. Refugiatii sirieni - calul troian al invaziei islamice.



,,[/url]
Nu va fi un razboi deschis.


Se va da un razboi in lumea interlopa. Acum "ei" sunt cei mai numerosi si mai experimentati.


dar stim ca cine controleaza subsolul controleaza si etajul superior!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.10.2015, 01:39:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Redau mai jos un articol recent de pe blogul lui Razvan Codrescu si o imagine graitoare. Refugiatii sirieni - calul troian al invaziei islamice.
Nu, e un articol preluat de pe Internet si care si el personal il recomanda sa fie luat cu circumspectie desi tinde sa-i acorde un oarecare credit ceea ce ma mira oarecum, il stiam ceva mai matur si realist.

Dar intr-adevar, cand stii ca esti purcelusul care si-a facut casa din stuf, ai motive sa te temi si numai daca stranuta lupul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.10.2015, 01:42:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Eu nu ma refeream la ce te referi tu.Eu ma refeream la faptul ca din 89 incoace
orice strain care a venit pe aici si a dorit orice i s-a dat chiar si la pretul unei
acadele.Sa-ti vinzi tzara pe bucatzele nu cred ca este actiunea la care se
refera Hristos din citatul tau.
Imi pare rau, dar prostie scrii, prostie citim, intelepciunea care tu crezi ca e ascunsa in spatele cuvintelor, e doar in capul tau, nu o putem citi.

Dada, i-au dat cine?

Cine ocupa o tara poate face orice.
Asa au facut turcii, asa au facut rusii/comunistii. pe urma neocomunistii cot la cot cu contra-partenerul "capitalist occidental, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.10.2015 at 01:48:49.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.10.2015, 06:40:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Imi pare rau, dar prostie scrii, prostie citim,
Imi pare rau ca tu te repezi judecand inainte persoana si apoi cititnd cele
scrise de persoana respectiva.Este strict problema ta, care nu intereseaza pe nimeni.

Citat:
Cine ocupa o tara poate face orice.
O tzara care este ocupata nu este locuita.
In timpul lui Stefan Cel Mare, Imperiul Otoman nu a reusit, ce au reusit altii azi cu
resurse mai putine.
Citat:
Asa au facut turcii, asa au facut rusii/comunistii. pe urma neocomunistii cot la cot cu...
cot la cot cu proprii tai semeni care te-au vandut pe tine, pe ei si pe toti pt o acadea colorata.

Last edited by Copacel; 25.10.2015 at 06:43:52.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.10.2015, 07:42:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citind Cartea, vedem aplicatia in istoria Poporului Ales a indemnului "Căutați mai întâi împărăția cerurilor și dreptatea lui și toate se vor adăuga vouă". Citim despre o succesiune de cicluri in care cautarea Imparatiei a dus la abundenta materiala, dar abundenta materiala a dus la uitarea de Dumnezeu. Si, de fiecare data, Dumnezeu a ridicat cate un neam pagan, hoarde venite parca de niciunde, incat, despre unele, istoricii s-au intrebat mult timp, pana la descoperirea urmelor hittitilor, daca au existat.

De ce am crede ca, acum, ar fi altfel ? Europa, acest continent minuscul, a ajuns pe culmi de civilizatie si bogatie in urma altoirii crestinismului pe un port-altoi care a fost geniul greco-roman. Numai ca oamenii au inceput a-l uita pe Dumnezeu, sursa oricarui bine. Acest lucru a starnit, de fiecare data, mania lui Dumnezeu si pedeapsa Lui cea indreptatoare. "Cum, adică, să te iert, Ierusalime, pentru aceasta? Fiii tăi M-au părăsit și se jură pe dumnezei care n-au ființă. Eu i-am săturat, iar ei au făcut desfrânare, umblând în grup prin casele desfrânatelor.
Ei sunt cai îngrășați și fiecare din ei nechează după femeia aproapelui său." (Ier 5)

Dumnezeu a avertizat prin profetii Sai, prin Cuvantul Sau care este Cartea:
"Casa lui Israel, iată voi aduce asupra voastră un neam de departe, zice Domnul, un popor puternic, un popor vechi, un popor a cărui limbă tu nu o știi și nu vei înțelege ce grăiește el.
Tolba lui e ca un mormânt deschis și ai lui toți sunt viteji;
și vor mânca aceia secerișul tău și pâinea ta; vor mânca pe fiii tăi și pe fiicele tale; vor mânca oile tale și boii tăi; vor mânca strugurii tăi și smochinele tale și vor trece prin sabie cetățile tale cele întărite în care tu te încrezi." (op. cit.)

Deci, ce anume ii poate opri pe hittitii secolului al XXI-lea ? Un singur lucru: "cautati Legea lui Dumnezeu si dreptatea Lui". In mana Sa sunt popoarele si conducatorii lor. Sa nu disperam, ci sa ne rugam si sa lucram la via Domnului. Chiar daca, astazi, cel aflat in pozitia lui Ludovic cel Sfant este contabilul François Hollande, chiar daca in locul lui Carol cel Mare este Angela Merkel. Sa nu disperam, ca Domnul a facut sa iasa mereu virtute si tarie de unde te asteptai mai putin. El, care a pus in mana pastorului minor David prastia cu care a lovit fix in capul uriasului Goliat, va putea, daca va gasi 70 de drepti, sa salveze, inca o data, Poporul Sau.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.10.2015, 18:40:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Foarte la obiect.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.10.2015 at 18:55:52.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.10.2015, 12:28:24
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ar trebui in primul rand sa ne intrebam de ce aceste organizatii teroriste si anti-umane gen ISIS ajung sa aibă tot mai multi adepti in tarile arabe si musulmane si nu numai.

Raspunsul este starea de haos, nesiguranta, dar si saracia din aceste tari si lipsa unei perspective normale de dezvoltare pentru majoritatea populatiei din aceste tari.

Ori toate acestea sunt provocate de razboaiele civile de acolo, declansate prin ingerinta si implicarea SUA si a unor tari occidentale.

Pana când SUA si aceste tari occidentale nu vor accepta faptul ca in relatiile internationale trebuie sa fie respectate cateva principii (precum neamestecul in treburile interne a unui stat, cooperarea economica si schimburile economice pe baze reciproc avantajoase, etc), si vor continuua sa se amestece in politica interna a tarilor arabe si musulmane, vor fi tot timpul ocazii si pretexte pentru declansarea unor razboaie civile, iar in urma acestor razboaie civile si a haosului creat de ele vor prolifera organizatii anarhiste, teroriste sau fanatice de tip ISIS.

De asemenea, si liderii politici din tarile arabe si musulmane ar trebui sa inteleaga faptul ca intr-o societate moderna in secolul 21, nu este normal a se aplica aceea asa-zisa lege musulmana Sharia, iar toti cetatenii, indiferent de religia lor, trebuie sa fie tratati in mod egal de autoritatile de stat.
Cu toate greselile lor si a tendintei spre autoritarism, unii lideri din tarile arabe (precum Gamal Abdel Nasser in Egipt, Hafez al Assad in Siria, Sadam Hussein in Irak, etc) au inteles acest lucru in trecut.
Reply With Quote
Răspunde