Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2010, 17:36:15
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Dar ce zic eu galaxia... Intreg universul e intr-un haos!....
Curat parol, domle!

Lasand gluma si lamentarile la o parte, ce propui concret?
Exemplu: propun ca toti crestinii ortodocsi sa se roage la ora 10 seara, in fiecare zi, aceasta rugaciune __________. Rugaciunea sa fie calculata sa dureze pe la 3-5 minute sa nu li se para "prea grea incercarea". Asa poate i-i inveti cu rugaciunea seara si pe cei care inca nu au deprins sau au uitat aceasta preocupare.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2010, 18:01:42
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Curat parol, domle!

Lasand gluma si lamentarile la o parte, ce propui concret?
Eu... nu mai propun nimic. "Cartile" au fost facute, iar primul "joc" s-a sfarsit demult. A urmat apoi altul, iar acum este deja altul in desfasurare.
Ce propun "concret"? Ma tem ca mi s-au terminat cuvintele pe care am avut dreptul sa le folosesc pentru a convinge. Cine a dorit sa inteleaga ceva, a inteles, cine nu, a trecut mai departe, cu sau fara "bascalie". Fiecare roman, daca intelege sa faca ceva, o face pentru el in primul rand. Ce? Poate pare penibil, dar chiar si a renunta la fumat, e un gest de solidaritate cu cei ce se roaga!!! De ce? Orice infranare, est bine-placuta Lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.03.2011, 00:55:42
michelinebeaulieu michelinebeaulieu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2009
Mesaje: 3
Implicit cine ne e imparatul???

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Hm! Eu ma cutremur la gandul ca Dumnezeu s-ar indura sa ne ajute pe noi, ca natiune, iar tu vii cu... salvarea lumii. Am impresia ca nici galaxia noastra nu sta pe roze. Dar ce zic eu galaxia... Intreg universul e intr-un haos!...
Inainte de orice, mie mi se pare ca, chiar daca ne rugam pentru intreaga lume, la modul general, asa cum fac buddistii sa zicem, bine-ar fi sa ne vedem mai intai de curatenia sufletelor noastre. Am mai deschis un topic undeva incercand sa va aflu parerea despre pacatul ca lucrare divina. Nu vad nici o miscare, deocamdata.
Noi toti, avem (sau ar trebui sa avem) pe constiinta un mare pacat national. Dar oare cui ii pasa? Cumva Biserica Ortodoxa Romana a facut ceva pentru ca pacatul crimei de ziua nasterii Mantuitorului, sa fie iertat? Daca un criminal merge sa se spovedeasca, i se da un canon pentru a-i constientiza cainta si smerenia. Noi nu prea realizam ca suntem pe acelasi diapazon cu diavolul. Iar cand spun "noi", ma refer la Biserica in primul rand.
Poate ca nenorocitii aia meritau sa moara pentru toate cate le facusera, dar cel mai bine ar fi fost sa fie lasati sa traiasca, si sa moara ca niste oameni normali, uitati de lume si de Dumnezeu, nu ca niste martiri! Am mai spus-o: uneori ni se intuneca judecata atat de rau incat suntem tentati sa ucidem in numele lui Dumnezeu!... De-aia o ducem prost. Pentru ca ni se pare ca am facut o treaba buna, cand de fapt am facut pacatul strigator la cer si nu ni-l asumam ca si pacat, ci ca o justitie a poporului. Care popor? E cineva de pe-aici care-ar fi fost atunci de-acord cu crima? E cineva de pe-aici, care a trait acele vremuri pe viu, si nu a primit vestea ca un shoc, nu i-a lasat un gust extrem de amar? Cu toate astea, conducatorii sunt ai nostri, iar noi ducem povara deciziilor lor. De ce? Ii stimam, ii respectam, ii votam, fac parte din lumea noastra si ii investim sa decida pentru noi.
Deocamdata sa ne gandim, deci la "oile noastre", ca pentru altii, are Dumnezeu grija!...
Plingeti iar dupa un conducator lumesc si n-ati plins niciodata pentru cel adevarat,in cazul Lui nu vedeti nici o atrocitate,ci doar...mantuire prin atrocitate.
Hm...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2009, 15:56:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Desi au fost in unanimitate de acord, au aratat cu degetul catre Preafericitul Daniel; de-acolo trebuie sa se dea... tonul la cantec. !
Exact de-acolo trebuie sa se initieze totul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.12.2009, 16:27:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Exact de-acolo trebuie sa se initieze totul!
Putem sa asteptam mult si bine pana initiaza asa ceva patriarhul. Sa dea Dumnezeu sa ma insel.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.12.2009, 16:35:59
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Putem sa asteptam mult si bine pana initiaza asa ceva patriarhul. Sa dea Dumnezeu sa ma insel.
Acum, la modul cel mai pasnic vorbind, ce-l poate convinge oare pe Preafericitul, sa initieze o astfel de "campanie"? Dupa umila mea parere am mari rezerve. Nu vreau sa spun mai mult pentru ca nu sunt eu in masura sa judec. Dar uneori, intrebarile fara raspuns pot lasa sa se inteleaga orice, inclusiv ceea ce nu se cade!
Dumnezeu sa aiba mila de noi, si sa-i dea intelepciunea Sa, Preafericitului nostru patriarh!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.12.2009, 18:12:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Acum, la modul cel mai pasnic vorbind, ce-l poate convinge oare pe Preafericitul, sa initieze o astfel de "campanie"? !
Nu CE-l poate convinge ci CINE il poate convinge, asa cum Adevarul nu este un ce ci un CINE :)

Pasnic vorbind :), numai SEFUL STATULUI ROMAN ii poate da incredere in SINE si Patriarhului. Dar asa cum presedintele actual nu este exact un model de urmat, atunci si Patriarhul se abtine, insa abtinerea asta a lui ne costa multe suflete.

La rusi Preafericitul Alexei care s-a mutat la Domnul si cel actual Kiril, de exemplu , nu inceteaza sa fie VIZIBIL in popor, FIZIC si VERBAL prin continue indrumari duhovnicesti facute fara EZITARI SI FRICA, asa cum vedem, DIN PACATE la noi in tara.

Simt cu tristete ca PF DANIEL nici nu are curaj sa creeze vre-o punte de legatura, de schimb de experienta duhovniceasca cu alte Patriarhii si Patriarhi MARI SI CURAJOSI din jur MAI VOCALI din teama de a nu fi catalogat de cretinii din politica ca fiind cine stie ce!, fost una, alta, si alte gunoaie care-i pot veni la gura istericului de Vadim sau mai stiu eu cine

Sincer imi pare rau de postura ingradita in care se afla, parca citeodata asemanator celor trei maimute care: NU VAD< NU AUD< NU VORBESC (

Doamne Ajuta-ne!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.12.2009, 19:44:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate, oricat entuziasm am avea, trebuie sa avem grija mai intai de sufletul nostru si sa-i influentam din aproape in aproape pe ceilalti prin exemplul nostru. Alta cale pentru noi cei mici si neinsemnati nu vad. La Sfanta Liturghie se fac si rugaciuni pentru tara. Si n-ar fi rau sa se faca mai multe. Dumnezeu sa ne ajute sa ne rugam cum se cuvine mai intai pentru noi. Cam asa ne sfatuieste parintele Paisie Aghioritul. Acum mi-am amintit.

Iar parintele Adrian Fageteanu spunea de asemenea ca traim vremurile lui ,,Scapa cine poate.'' Parintelui Arsenie Boca de asemenea i s-a spus intr-un vis ori intr-o vedenie ( nu stiu precis) sa nu se mai roage pentru oameni sa le dea pace, ci sa se roage de oameni sa-si schimbe purtarile. Asa ca, nici cel mai sfant patriarh nu ne poate salva daca nu renuntam la pacate si nu ne rugam in primul rand pentru noi.


Doamne, miluieste-ma pe mine, pacatoasa!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.12.2009, 23:24:49
GAVRIL68 GAVRIL68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Mesaje: 1
Implicit

Doamne Ajuta !

Este intaia oara cand scriu pe forumul crestin ortodox, va rog sa imi iertati stangaciile inerente...

Referitor la tema propusa de Omu Bun, un parinte profesor de la Institutul Teologic Iustinian Patriarhul din Bucuresti spunea ca rugaciunile noastre (personale) nu sunt primite daca nu sunt insotite si de rugaciunea pentru tara si conducatori. De cand l-am auzit, caut pe cat posibil sa respect ceea ce a spus. Se exprima foarte plastic, spunand ca sunt pline vaile Muntilor Carpati de rugaciunile care nu au trecut de creste catre Cer tocmai din acest motiv.
Bunul Dumnezeu a randuit sa am in cartea mea de rugaciuni o rugaciune minunata. Va rog sa imi iertati indrazneala de a v-o impartasii si voua:

Rugaciune pentru lume si pentru folosul obstesc

Doamne, Dumnezeul nostru, primeste rugaciunea aceasta pentru apararea tarii noastre si a celor ce vietuiesc intr-insa si pentru pacea si buna asezare a intregii lumi. Pentru carmuitorii pe care i-ai indreptatit sa stapaneasca pe pamant. Incununeaza-i cu arma adevarului, cu arma bunavointei; vegheaza asupra lor in zi de primejdie. Inalta dreapta lor, intareste stapanirea lor, ajuta-le impotriva neamurilor straine, care voiesc razboaie. Daruieste-le adanca si statornica pace; pune in inimile lor ganduri bune pentru Biserica Ta si pentru poporul Tau, ca intru linistea lor, viata pasnica si netulburata sa petrecem in toata cucernicia si curatia. Pomeneste, Doamne, si pe cei din dregatorii si toata oastea; pe cei buni intru bunatate ii pazeste, pe cei rai, buni ii fa cu bunatatea Ta.
Pazeste tara aceasta si toate orasele si satele de boli, de foamete, de cutremur, de potop, de foc, de sabie, de navalirea altor neamuri si de razboiul cel dintre noi, ca sa ne bucuram de statornica pace.
Vremuri bine intocmite si de folos ne daruieste. Trimite pamantului ploi line spre rodire, binecuvanteaza cununa anului bunatatii Tale.
Primeste rugaciunea noastra si pentru tot poporul Tau si peste toti revarsa mila Ta cea bogata, implinind toate cererile cele de folos; camarile le umple de tot binele, casniciile in pace si in unire le pazeste, pe prunci ii creste, tineretile calauzeste-le, batrinetile intareste-le, pe cei slabi de suflet ii imbarbateaza, pe cei risipiti ii aduna, pe cei rataciti ii intoarce si-i impreuna cu sfanta Ta soborniceasca si apostoleasca Biserica.
Ca Tu esti, Doamne, ajutatorul celor fara de ajutor, nadejdea celor deznadajduiti, izbavitorul celor inviforati, limanul celor ce calatoresc pe ape, tamaduitorul bolnavilor. Insuti tuturor toate le fi, Cel ce stii pe fiecare si cererea lui, casa si trebuinta lui, si fii datatorul nostru de bine, ca sa Te slavim in veci.Amin.

Daca o stiati, va rog sa ma iertati.

Daca ar spune-o tot mai multi, cred ca rezultatele s-ar vedea.


PS - Totusi, sa nu uitam de pacatele acestui neam romanesc. Numai dupa 1990 cite avorturi?
Cu zecile de mii, din pacate numai la fapta aceasta. Cred ca ar trebui un canon national...


Doamne ajuta la toata lumea!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.12.2009, 23:30:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multumiiiiiim pentru rugaciune!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Salvati Copenhaga! andreicozia Generalitati 7 03.01.2010 04:45:16
salvati o viata andreicosminus Umanitare 0 30.12.2009 17:57:32
SOS!Salvati viata unui copil nou-nascut! heaven Umanitare 8 10.09.2009 21:13:19
Salvati Iconostasul de la Cotroceni simona76 Stiri, actualitati, anunturi 1 26.03.2009 09:56:37
salvati un suflet bm Generalitati 18 02.09.2007 15:10:53