Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.05.2024, 02:41:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Evident difera de la o parohie la alta. Dar nu-i bai, important este evenimentul.
Hristos a Inviat!
Nu cred că diferă, e un fenomen general întâlnit să mai rămână Paști neluate, ori că se fac mai multe, or că vin din ce în ce mai puțini oameni până și să ia Paștile sau lumină.

Până în a 3-a zi de Paști, inclusiv s-au împărțit, de obicei preoții își iau marjă în sus dar nu cred că fac cu mult mai multe.

Cine știe poate o să trăim și noi vremuri când dacă ai 40-50 de persoane în Biserică, e ceva mai mult decât dezolant.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.05.2024, 21:12:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.079
Implicit

Tot în temă cu subiectul - Până când se iau Paștile Sfințite, dacă primești câte 2 pahare generoase în prima, a doua și a treia zi de Paști de persoană, se adună și e păcat să nu se poată consuma și mai mult de Săptămâna Luminată.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.05.2024, 19:21:54
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.632
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tot în temă cu subiectul - Până când se iau Paștile Sfințite, dacă primești câte 2 pahare generoase în prima, a doua și a treia zi de Paști de persoană, se adună și e păcat să nu se poată consuma și mai mult de Săptămâna Luminată.
Oricum practic in afara de Anafura si Sfinta Impartasanie niciodata NU ma ating de ceva gatit si preparat de straini ci numai de prieteni si cunostinte.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.05.2024, 22:56:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Oricum practic in afara de Anafura si Sfinta Impartasanie niciodata NU ma ating de ceva gatit si preparat de straini ci numai de prieteni si cunostinte.
Am mâncat câteva pahare mari cu pâine și vin și nu am făcut toxinfecție alimentară dacă la asta te referi.
Așa și anafura trece prin mai multe mâini când se cară pâinea, când se taie, când se mută, când se împarte, aghiasma iarăși dacă se dă în sticle îmbuteliate cineva strânge dopurile și atinge sticla de plastic, poate lipește și o etichetă pe sticlă, iar dacă se dă în sticle normale tot mai pune mâna pe ea cineva.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde