Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2024, 20:58:20
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit


Astăzi se împlinesc 34 de ani de la plecarea la Domnul a lui Traian Trifan, îndrumătorul și învățătorul tinerilor din Aiud. Câteva citate de la acest mare om:
  • Lupta noastră nu este limitată în timp, ci permanentă.
  • Cine nu-și vede întunericul păcatelor din sine și nu luptă contra lui, nu va vedea lumina înțelepciunii.
  • Învierea, intrarea în Împărăția cerească, se dobândește numai prin reîntoarcerea la ascultare.
  • Poziția neutră este o auto-înșelare amarnică.
  • După viață nu pun punct, pun virgulă. Eu mă mișc în raport de virgulă.
  • Hristos este unicul și singurul ajutor după moarte. Ferice de cine L-a dobândit prieten în timpul vieții.

Virgil Maxim despre Traian Trifan:
Citat:
Dintre toți aceia pe care i-am cunoscut în timpul îndelungatei detenții, îndrăznesc să spun că poate nici unul nu și-a asumat suferința și condiția de a fi discreditat ca om, fără însă a renunța la demnitatea de mărturisitor al adevărului, așa cum și-a asumat-o acest bărbat pe care îndrăznesc să-l numesc erou al demnității creștine românești, în veacul XX.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 27.04.2024 at 21:25:01.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.04.2024, 11:47:12
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit

Arhimandritul Roman Braga:

Mi s-au scos dinții unul câte unul; mi s-au scos și unghiile - și totul, pentru că n-am rostit un cuvânt de hulă împotriva Domnului nostru. Nu mai puteam să rabd. Mă băteau întruna, mă torturau zile întregi. Voiam să-i aduc reproșuri lui Dumnezeu pentru a scăpa de acest chin, însă ori de câte ori deschideam gura să rostesc acele cuvinte, ele pur și simplu nu veneau. Era peste puterea omenească.

(...)

Era iadul. Până atunci nu am știut ce înseamnă o ființă omenească. Am văzut oameni pe care îi consideram tari și îi respectam mult, căzând nesperat de ușor când au fost față în față cu suferința, dar i-am văzut și pe acei care erau umili și retrași, care păreau că nu vor rezista niciodată, dovedindu-se mai puternici decât și-ar fi putut închipui cineva. Am văzut oameni cu chipuri de sfinți căzând în iad, și aparent, oameni slabi înălțându-se ca martirii cu mare credință și putere.


https://fericiticeiprigoniti.net/fra...mnului-nostru/
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comunism, mucenici, poezie, poezii ortodoxe, sfintii inchisorilor