Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 30.10.2008, 19:52:28
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mult prea devreme

Ma gandesc ca copiii nu mai au sansa de a se pastra curati, inocenti, devreme ce sunt inoculati de la varsta asa de frageda cu ce nu li se potriveste. Ii putem pregati de viata pe copii, spunandu-le de ce sa se fereasca, dar chiar educatie sexuala?? Se ved treaba ca timpul s-a scurtat si satana se grabeste sa inghita pe cine poate.
Am crezut ca la orele de educatie sexuala se discuta, se teoretizeaza... Dar am aflat cu stupoare ca de fapt li se arata filme. (poateca nu in Romania, dar peste tot acolo unde scolile sunt dotate cu aparatura electronica de tot felul)
Ma intreb acum daca si copiilor le vor arata filme. Pur si simplu ma ingozeste gandul. si unii se mai bat cu pumnii in piept ca lupta pentru a combate pedofilia.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 30.10.2008, 22:01:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ma gandesc ca copiii nu mai au sansa de a se pastra curati, inocenti, devreme ce sunt inoculati de la varsta asa de frageda cu ce nu li se potriveste. Ii putem pregati de viata pe copii, spunandu-le de ce sa se fereasca, dar chiar educatie sexuala?? Se ved treaba ca timpul s-a scurtat si satana se grabeste sa inghita pe cine poate.
Am crezut ca la orele de educatie sexuala se discuta, se teoretizeaza... Dar am aflat cu stupoare ca de fapt li se arata filme. (poateca nu in Romania, dar peste tot acolo unde scolile sunt dotate cu aparatura electronica de tot felul)
Ma intreb acum daca si copiilor le vor arata filme. Pur si simplu ma ingozeste gandul. si unii se mai bat cu pumnii in piept ca lupta pentru a combate pedofilia.
Cutremurator daca ne gandim la consecintele acestei educatii. Comparandu-se cu cei de pe micul ecran, tinerii se simt frustrati ca sunt virgini sau nu sunt tot atat de "performanti" in infatisare si in viata sexuala. Se naste nemultumirea fata de prieten sau prietena, sot sau sotie, pentru ca nu sunt asemenea celor de la televizor. Frustrarile genereaza tensiune, conflicte, despartiri, in general fac imposibila atingerea fericirii intr-o relatie de iubire dominata de fantasmele unei placeri niciodata satisfacute pe deplin.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 31.10.2008, 03:15:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit din nou, munca exagerata omoara

am auzit ca inca un roman a murit din cauza excesului de munca, un baiat de numai 25 ani care lucra pe calculator la un proiect important pentru firma la care era angajat. lasa in urma pe sotia sa vaduva la numai 2 luni de la casatorie, f. trist.

primul caz a fost acum 1 an cred, cel al unei directoare la o firma de audit, care de asemenea a murit de epuizare lucrand la un proiect important.

culmea este ca in ambele cazuri este vorba de munca intelectuala, nu fizica, insa pana la urma organismul tot a cedat.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 31.10.2008, 19:48:10
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cum,a murit din cauza lucratului la calculator?
Reply With Quote
  #285  
Vechi 31.10.2008, 21:28:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cum,a murit din cauza lucratului la calculator?
Te-a pus pe ganduri ? Vezi, orice nesabuinta, abuz, nu duce la nimic bun. Trupul nostru, are limitele lui, iar atunci cand fortam aceste limite, multe rele se pot intampla. Stresul , boala secolului, duce rapid la uzura organismului, slabirea acestuia, moartea biologica a acestuia. Cumpatarea este buna intru toate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #286  
Vechi 01.11.2008, 00:04:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Curios,tocmai am vizionat la televizor,cu un deosebit interes,pana la ce limite poate ajunge creierul uman pentru supravietuire,este extraordinar cat de puternic este,de fapt,omul.Si ma intreb,cum poate sa moara un om de epuizare,in societatea moderna,cand creierul are diferite tertipuri de a-i inlocui necesitatile si de a-l mentine pe pozitie.In acest caz cred ca s-a abuzat destul cat sa-ti zapacesti si resursele organismului,care ar fi trebuit sa-l salveze.
Ar trebui sa luam aminte,sa nu uitam ca noi facem banii si toate lucrurile,si nu ele pe noi,ar trebui sa ne cantarim foarte bine prioritatile,sa le discernem si sa alegem calea cea de mijloc,care intotdeuna va fi favorabila.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!Dar poate ca nu s-a stins din epuizare,ci datorita unui anverism cerebral,sau al unei embolii...ceva ce nu poti depista neaparat din timp,dar care te poate dobora din picioare.Nu stiu,numai dovezile de cercetare pot confirma sau infirma acestea.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 01.11.2008, 04:50:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Si ma intreb,cum poate sa moara un om de epuizare, in societatea moderna
de nesomn, care inseamna neodihna creierului. oboseala psihica e mult mai periculoasa decat cea fizica.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe acest baiat!
Reply With Quote
  #288  
Vechi 01.11.2008, 04:55:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit abuzurile care omoara

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
primul caz a fost acum 1 an cred, cel al unei directoare la o firma de audit, care de asemenea a murit de epuizare lucrand la un proiect important.
aici, pe langa suprasolicitarea nervoasa, intelectuala sau cum vreti sa-i ziceti, s-a adaugat si alimentatia precara, astfel ca fata ajunsese un fel de schelet ambulant.

aviz celor animati de ideea de a darama muntii si a schimba lumea!
Reply With Quote
  #289  
Vechi 02.11.2008, 00:07:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

M-am gandit si eu ca poate fi de la nesomn...Exact cum spunea pe discovery,in timpul somnului creierul omului este foarte activ,el face revizia totala asupra organismului atata timp cat acesta este in repaos,atunci creierul are timp sa-si distribuie vitaminele atat de necesare,sa mai repare din celule...un mare complex de procese atat de misterioase si de minunate ale organismului uman.Dar si atat de necesare.Somnul ajuta enorm de mult,ca si oxigenul pe care-l respiram,apa pe care o bem sa ne hidratam si mancarea de care avem nevoie pentru supravietuire...restul sunt doar complicatii ale existentei noastre.
Este posibil sa se datoreze si alimentatiei precare,acumulata cu surmenajul si cu stressul acut,este clar ca organismul ajunge sa cedeze.Si sedentarismul,cel mai adesea intalnit in epoca moderna,ne face foarte mult rau inimii,circulatiei,creierului si starii noastre psihice.
Ramane totusi si varianta existentei unor afectiuni nedepistate,dar fatale.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 10.11.2008, 08:48:24
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://laurentiudumitru.ro/blog/2008...in-nici-roman/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiri-Spectacole-Evenimente cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 995 26.11.2022 11:54:33
Pe scurt din lume (stiri mai noi si mai vechi) Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 173 13.05.2014 06:46:57
Stiri, spectacole, evenimente culturale pentru cei din Bucuresti glykys Stiri, actualitati, anunturi 160 05.04.2014 22:07:21
Baptistii stiu de dinainte ca o sa apara stiri indreptate impotriva BOR metanoia2 Generalitati 13 23.11.2009 16:23:51