Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.10.2016, 20:15:06
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
In contrast cu neamtul sau francezul care numai daca ar auzea conceptul ca cineva "sa-si bage botul in
treburile interne ale tzari lor" ar face spume.
Noi nu suntem neamțul sau francezul și avem nevoie de unii ca ei. Observă Bucovina sau Ardealul, care au fost administrate de austrieci, și fă diferența.

P.S. De judecat nu-l judecă alții, ci noi, după legile noastre, cu judecătorii, procurorii și avocații autohtoni. Presiunea din afară e să avem legi și să le respectăm. Ceea ce nu poate fi decât bine.

P.P.S. Job-ul ți-a căzut direct de sus, ori ți-a parvenit prin intermediul exploatatorilor veroși din Vest?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 18.10.2016 at 20:50:12.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.10.2016, 21:03:45
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Noi nu suntem neamțul sau francezul și avem nevoie de unii ca ei. Observă Bucovina sau Ardealul, care au fost administrate de austrieci, și fă diferența.

P.S. De judecat nu-l judecă alții, ci noi, după legile noastre, cu judecătorii, procurorii și avocații autohtoni. Presiunea din afară e să avem legi și să le respectăm. Ceea ce nu poate fi decât bine.

P.P.S. Job-ul ți-a căzut direct de sus, ori ți-a parvenit prin intermediul exploatatorilor veroși din Vest?
Prin Intermediul lui Dumnezeu si apoi prin munca mea care s-a infaptuit tot prin intermediul lui Dumezeu.Deci practic numai prin interventia lui Dumezeu.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.10.2016, 21:15:22
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Prin Intermediul lui Dumnezeu si apoi prin munca mea care s-a infaptuit tot prin intermediul lui Dumezeu.Deci practic numai prin interventia lui Dumezeu.
Sa avem proprietatea termenilor.
INTERMEDIUL lui Dumnezeu intre ce si ce ?
Dumnezeu, in opinia ta, e un intermediar ?!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.10.2016, 21:20:05
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Sa avem proprietatea termenilor.
INTERMEDIUL lui Dumnezeu intre ce si ce ?
Dumnezeu, in opinia ta, e un intermediar ?!
EL da si EL ia cand vrea EL si cum vrea EL
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.10.2016, 22:30:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Gigi Becali vrea să dea bani ca să-l salveze pe IPS Teodosie de dosarul penal


Gigi Becali spune că a vorbit după IPS Teodosie, după ce acesta a fost pus sub control judiciar într-un dosar de corupție, și s-a oferit să plătească el prejudiciul comis.


"Am vorbit cu Preasfinția Sa aseară și i-am spus dacă ai nevoie îți plătesc prejudiciul. E 300.000 și ceva de euro. Dacă te ajută, plătesc eu prejudiciu", a declarat Becali într-o emisiune la B1.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.10.2016, 22:50:49
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de CristianR
M-am gândit înainte de a scrie mesajul precedent, dacă nu cumva nedreptățesc omul și, mai mult, dacă nu greșesc grav, permițându-mi să judecând un ierarh. Am scris în cunoștință de cauză, cunoscându-l (nu chiar îndeaproape) de mulți ani, când era încă arhiepiscop la București. Am aflat, din nefericire, lucruri pe care n-aș fi vrut să le știu.
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
A ocoli anumite aspecte nedorite din cadrul Bisericii noastre Ortodoxe, este neproductiv , iar răul se amplifică de la o zi la alta . Da , corupție un Biserica Ortodoxă Romana există, si nu de ieri de azi si se amplifică, iar a ascunde gunoiul nu te face mai ortodox , ci dimpotrivă .
Nu e treaba noastra sa judecam preoti si cu atat mai mult ierarhi.CristianR cristiboss56 (si altii care judeca)fara judecatile voastre de valoare probabil lumea ar fi pierduta ,Dumnezeu a ramas sa se sprijine in jucatile voastre,ca o ultima sansa,nu? Pai voi sunteti de vina pentru eventualele greseli ale unui ierarh sau altul,ca nu v-ati rugat pentru ei asa cum trebuie sa faca un crestin.Si dupa ce ca nu v-ati rugat (erati ocupati cu comentarii duhovnicesti ,vezi Doamne,pe forumul crestin ortodox) acum mai si judecati pe deasupra si raspanditi sminteala peste sminteala.

Ce Sinod al BOR ? CristianR si altii stiu mai bine,ce pacate fac ierarhii.Salvatori de neam ,nu alta.Ei curata Biserica ,inainte de a se curati pe ei insisi...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.10.2016, 23:03:22
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Gigi Becali vrea să dea bani ca să-l salveze pe IPS Teodosie de dosarul penal


Gigi Becali spune că a vorbit după IPS Teodosie, după ce acesta a fost pus sub control judiciar într-un dosar de corupție, și s-a oferit să plătească el prejudiciul comis.


"Am vorbit cu Preasfinția Sa aseară și i-am spus dacă ai nevoie îți plătesc prejudiciul. E 300.000 și ceva de euro. Dacă te ajută, plătesc eu prejudiciu", a declarat Becali într-o emisiune la B1.
Evident....
Fara vreo perdea.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.10.2016, 23:29:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.055
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:06:02.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.10.2016, 23:39:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Si ziarul Lumina este "băgat cu forța " pe gât, vrei nu vrei fiecare biserică achită câteva miloane pe lună pentru acest cotidian .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.10.2016, 23:46:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Un scurt "comunicat" . . .

”E o situație regretabilă. Patriarhia Română nu poate comenta situația de față. Nu e nevoie de nicio aprobare din partea Patriarhiei. Așteaptă respectuos derularea anchetei și anunțarea rezultatelor. Se așteaptă finalizarea acestei cercetări, nu ne-am mai confruntat cu așa ceva la acest nivel. Nu am cunoștință de niciun fel de discuție personală între Patriahul Daniel și ÎPS Teodosie. Acest dosar nu are legătură cu Patriarhia.
Dacă se va dovedi, Sinodul Mitropolitan va aplica măsurile de rigoare.”, a spus Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, la B1 TV.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde