Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.05.2011, 08:28:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Am dubii că uciderea teroristului a fost un act creștinesc sau nu. La fel, am dubii că uciderea lui Ceaușescu, în circumstanțe destul de asemănătoare, a fost un act creștinesc sau nu. Problema nu e bine pusă, plecând de la premiza că cei care au făcut asta ar fi creștini. În mod sigur, ocuparea țărilor cu anii zicând că faci război de apărare nu e act creștinesc.

În aceeași logică, sunt sigur că aruncarea în aer a blocurilor înalte pline de civili înăuntru, nu este act creștinesc. Nici bombele puse să explodeze simultan în stații de metrou nu au legătură cu creștinismul. Mă întreb dacă au vreuna cu mahomedanismul. La urma urmei, un infidel cu mâna pe bombe a fost împușcat de niște închinători la Mamona, eu asta văd.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.05.2011, 16:09:36
stefmir stefmir is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Locație: Valahia
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit Atitudine Crestina?

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Stirea uciderii liderului unei grupari teroriste islamiste,organizatorul si creierul atentatelor de la 11 septembrie,dupa 10 ani de cautari inversunate din partea serviciilor speciale ale Sua,a facut inconjurul lumii !

Intrebarea si dilema esentiala, este ,daca SUA (stat in care exista o importanta comunitate de crestini neo-protestanti,dar si catolici) a procedat in acord cu normele crestine, sau nu !!!

Cum trebuie sa ne comportam in fata dusmanului care ne ucide ???
Trebuie sa il iertam, pe acest dusman setos de sangele nostru, si care nu pregeta sa-si puna in apllicare gandurile ucigase,sau trebuie sa ne aparam viata prin orice mijloace, fie ele chiar si uciderea lui intr-o lupta dreapta ???
Politica Statelor Unite nu este facuta de preoti crestini, SUA este un stat laic. Am indoieli ca mai marii americani introduc pe ordinea de zi in politica de stat studiul biblic, rugaciunea, postul, morala crestina si alte asemenea. Dar americani sunt patrioti si e firesc sa se bucure de eliminarea celui mai mare inamic declarat al lor.
Crestinii adevarati nu se pot bucura de uciderea unui om indiferent cat rau a facut deoarece i se anuleaza posibilitatea pocaintei. Nimeni nu are voie sa ucida indiferent de situatie. Am urmarit niste cerecetarii facute de experi psihologi militari si difuzate la TV in care s-a observat ca mai mult de 90% din soldatii unei unitati miltare de lupta (exclus forte speciale sau ceva de acest gen) nu trag direct in inamici. Nu sunt fricosi, nu se retrag, nu se ascund - dar nu vor sa omoare oameni. Practic (constientizand sau nu) isi lasa viata in mana lui Dumnezeu care sa decida. Mi se pare acesta atitudine cea mai crestinesca cu putinta.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.05.2011, 19:11:21
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit deci !

deci putem sa ne lovim dusmanii !!!
ben-laden era dusmanul americanilor !
oricine ne face rau sub o forma sau alta ,merita un raspuns pe masura faptei sale !!!

Unde mai e spiritul crestin ,care spune ca trebuie sa ne iubim dusmanii si sa-i iertam !

Recunosc ,ca problema e complicata,adevarul sa fie undeva la mijloc oare ???

adica, si iubirea crestineasca sa aiba o limita a rabdarii ???

Last edited by guardian knight; 04.05.2011 at 19:16:14.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.05.2011, 19:18:57
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefmir Vezi mesajul
Politica Statelor Unite nu este facuta de preoti crestini, SUA este un stat laic. Am indoieli ca mai marii americani introduc pe ordinea de zi in politica de stat studiul biblic, rugaciunea, postul, morala crestina si alte asemenea. Dar americani sunt patrioti si e firesc sa se bucure de eliminarea celui mai mare inamic declarat al lor.
Crestinii adevarati nu se pot bucura de uciderea unui om indiferent cat rau a facut deoarece i se anuleaza posibilitatea pocaintei. Nimeni nu are voie sa ucida indiferent de situatie. Am urmarit niste cerecetarii facute de experi psihologi militari si difuzate la TV in care s-a observat ca mai mult de 90% din soldatii unei unitati miltare de lupta (exclus forte speciale sau ceva de acest gen) nu trag direct in inamici. Nu sunt fricosi, nu se retrag, nu se ascund - dar nu vor sa omoare oameni. Practic (constientizand sau nu) isi lasa viata in mana lui Dumnezeu care sa decida. Mi se pare acesta atitudine cea mai crestinesca cu putinta.
da, plitica sua,nu e facuta de preoti,dar nici oamenii aia ai lor, nu-s aterizati acolo de pe marte !
orice om poarta o amprenta a educatiei locului in care s-a nascut !
crestinismul lasa o asmenea amprenta, mai puternica sau mai atenuata, oricarui om nascut intr-o tara crestina,in general vorbind !!!
eu asa cred !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 20:17:39
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20
Bin Laden pictat in chip de draci intr-o biserica ortodoxa din Timisoara mihailt Generalitati 8 02.11.2009 23:37:54