Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.06.2008, 22:30:00
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Patriarhul ecumenic nu se opune unei comuniuni ecleziastice cu Roma si Constantinopolul in contemporan a unor Biserici rasaritene:

http://www.cwnews.com/news/viewstory.cfm?recnum=59186
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.06.2008, 22:56:40
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Atat timp cat papa de la Roma este din pinct de vedere dogmatic in luciferism nu se poate vorbi de o unitate nici macar duala.numai in cazul in care se renunta la minciunoasa teza ca papa este capul bisericii universale(prin care pur si simplu este o actiune de detronare a lui IISUS HRISTOS si la infailibilitatea pa[ala(PT CA DOAR DUMNEZEU ESTE INFAILIBIL) nu se poate vorbi de o tentativa reala spre uitate.Caci ce amestec au credinciosii lui Dumnezeu cu credinciosii lui Lucifer?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.06.2008, 23:06:03
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Sincer sa fiu sunt curios sa vad cum explica Patriarhul Bartolomei acest nou sistem "dual" de comuniune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.06.2008, 23:33:25
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

domnu cory sunteti prea curios ... daca vreti luati-l pe nicolae ca noi nu mai avem nevoie de el ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.06.2008, 23:38:33
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Daca Patriarhia ecumenica doreste comuniunea ecleziastica cu orientalii catolici inseamna ca vrea de fapt comuniunea cu intreaga BC?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.06.2008, 23:43:51
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

imi face impresia ca uneori vorbiti singur pe aici ... :p
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.06.2008, 00:14:38
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Sa vedem reactiile diferitelor Biserici.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.06.2008, 11:22:03
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

care pot cadea si in erezie , evident ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.06.2008, 19:40:04
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

se pare ca ne apropiem de timpul in care se adevereste unul din cele 6 vedenii ale ucenicului SF. NECTARIE,i-am uitat pe moment numele,regret,in care a vazut ca in usa altarului a IESIT ,in loc de preot UN MAGARUS:D.tRIST ,DAR ADEVARAT ,nu mai are rost sa construim nimica caci in ele ,in biserici acusi nu se va mai savirsi jertfa liturgica. PREOTII SA LUCREZE LA SUFLETELE CREDINCIOSILOR SI NU la construire de ziduri .:dozingoff:
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.06.2008, 21:05:33
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

citez " Patriarhul Bartolomeu consideră ideea interesantă, afirmând că "Biserica mamă a Constantinopolului își ține ușile deschise pentru întoarcerea tuturor foștilor ei fii și fiice " " ... adica el deja a explicat cum vine aceasta unitate duala : cum erau apusenii si rasaritenii inainte de 1054 , cand deja in apus se infiltrasera filioqve si erezia infailibilitatii papale ... si pe vremea aceea erau tot felul de certuri si de acuze intre cele doua parti ale ortodoxiei , cea din apus si cea din rasarit ... se acuzau reciproc de erezie inca de prin 860 , dar schisma propriuzisa nu a venit decat in 1054 ; adica vreme de 150 de ani a existat un fel de unitate duala intre rasarit si apus , de fapt se poate spune si invers : era o schisma interna , duhovniceasca , adica o neintelegere la nivel teologic ... aceasta neintelegere se putea solutiona si bine , in cazul in care s-ar fi facut un sinod ecumenic si s-ar fi hotarat de catre toti , inclusiv de catre papa , ca filioqve si infailibilitatea papala sunt erezii ... chiar a si fost un papa , daca imi aduc bine aminte , prin anul 900 si ceva parca , care a spus deschis ca filioqve si infailibilitatea sunt erezii , insa locul lui a fost luat de alti papi mai mandri care nu au mai recunoscut ereziile respective ... apoi a venit si nefericita schisma , despartirea apusului de rasarit , si caderea apusului in apostazie si despartire de Hristos ...
acuma , nu stiu , cica s-au ridicat anatemele , cica deacuma se doreste revenirea la comuniunea duala sau altfel spus schisma interna , nu stiu ... patr bartolomeu spune ca nu se dezice prin asta de ortodoxie , ci numai ca le da o mana de ajutor celor are vor sa se reintoarca in biserica mama , ortodoxia ... nu stiu , se poate sa aiba si oarecare dreptate , dar este periculos , deoarece , pe plan dogmatic catolicii nu au ajuns inca sa isi realizeze ereziile ... se discuta , vor sa ajunga la concluzii pana in 2011 , dar nu se stie inca nimica, la ce concluzii au sa ajunga ... si daca papa nu va voi sa renunte la luciferismul sau milenar ceva fi cu acele biserici care cica s-au unit si cu ortodocsii si cu papa ? daca insa papa va renunta la erezii , atunci asta va fi partea cea buna a ecumenismului , si se vor intoarce catolicii la ortodoxie ...
dar am spus si despre o parte rea a ecumenismului ... care este aceea ? faptul ca s-au rugat ortodocsii impreuna cu ereticii si paganii , asta nu este o parte rea , o apostazie a ierarhilor ortodocsi ? eu cred ca este ... a se ruga ortodocsii la dumnezeul comun al crestinilor si paganilor , asta cu siguranta ca este erezie ... asta este partea rea a ecumenismului , partea lui eretica ... caci daca o comuniune duala a mai existat in biserica ortodoxa , si inainte de schisma din 1054 , si la aparitia arianismului ( care a trait practic in interiorul bisericii vreme de cateva zeci de ani ) si la aparitia altor erezii , totusi , o rugaciune comuna cu paganii , asta nu a existat niciodata , si cu siguranta ca este o erezie ... ca sa ajunga un ierarh ortodocs sa fie " sfintit " de pagani , cum s-a intamplat la unele ontruniri ecumenice , asta este o erezie si apostazie ... deci totusi ecumenismul s-a cam grabit sa isi faca aparitia in istorie ; ierarhii trebuiau sa fie mai prudenti si mai hotarati in marturisire si in a nu lasa sa fie pangarita prin ei ortodoxia de catre pagani ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre insingurare si comuniune VladCat Spiritualitatea ortodoxa 21 13.05.2013 19:35:23
A fost Sfantul Apostol Petru episcop in Roma? Danut7 Biserica Romano-Catolica 186 08.01.2013 10:03:50
Biserici ortodoxe în Roma-Italia Simply_me Pelerinaje la locuri Sfinte 3 29.09.2012 21:09:40
IMAGINI DI ROMA kekodu Stiri, actualitati, anunturi 8 19.10.2010 13:02:29
sinodalitate si comuniune in bor gica Despre Biserica Ortodoxa in general 3 25.12.2006 20:44:46