Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.06.2008, 23:16:20
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai ce , am zis ceva rau ???
catolicii nu au mucenici sau marturisitori ... asta este ce sa-i faci ... nu poti sa fii si eretic si marturisitor , ca atuncea ar trebuie sa ii socotim mucenici si pe kamikadze japoneji sau pe arabii teroristi care s-au " harachirit " pe 11 septembrie ...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.06.2008, 23:48:36
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

BC are mii de martiri si marturisitori in cei 2000 de ani de existenta a Bisericii.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.06.2008, 00:16:16
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pardon , BC nu exista decat de 1000 de ani ... de unde ati scos asta ca are 2000 de ani de existenta ... niciodata nu va ajunge la 2000 ... mai are cativa ani pana la disparitie ... fara suparare , dar nici in cei 1000 de ani nu a reusit sa faca nici un mucenic sau marturisitor ...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.06.2008, 01:32:26
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
Nu pot decat sa ma rog ca Dumnezeu sa va lumineze mintea si sufletul si sa nu va mai "hraniti" doar cu o ura anticatolica viscerala.
Pai padre voi ne hraniti cu evenimentele de carte vorbesti, voi sunteti cei prinsi cu mita-n sac iar noi ne rugam sa va vina mintea la cap asa cum au facut-o multi frati de-ai vostri care cind au vazut cit de corupta si intinata este religia pentru care ei au pus trup si suflet, au parasit-o si acum slujesc cu dragoste in bisericile noastre.

este pacat ca vezi ura peste tot...oricum nu de la noi vine
repet, nu noi venim peste voi cu "dialogul cu moastele" ci voi peste noi asa cum ati facut-o de secole impinsi de duhul in care va aflati, nu? este logic...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.06.2008, 03:27:45
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daa , ereticii nu au niciodata liniste , ei trebuie tot timpul sa dea peste altii , sa intre in teritoriul altora ... caci ei nu au liniste si mereu cauta sa se ia de altii ... mereu cauta converteasca pe altii la credinta lor , si nu te lasa orice i-ai spune ... ca tiganii ...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.06.2008, 15:29:36
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apropos la ce scrie Rafael mai sus, iata ca urmarind filmul video despre Biserica Sf. Nicolae din Brasov, am dat peste urmatoarele randuri:

" La 15 dec.1399 papa Bonifaciu IX-lea emite un edict papal, prin care se cere si porunceste episcopului de Strigoniu, sa converteasca pe "fidelii" din Schei, deoarece, dupa cum am inteles - scria papa - au o biserica pentru folosul lor si slujirea zeilor".

Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.06.2008, 17:51:26
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Cum ar trebui sa fie un crestin ortodox model? Eu cred ca ar trebui sa aiba o mare doza de respect si de dragoste. Ar trebui sa fie tare pe pozitie, si sa nu se lase influentat atunci cand in jurul lui apar indemnuri la ura. Asha ne indeamna si Sfanta Scriptura:

Romani 12
14. [color=red]Binecuvantati pe cei ce va prigonesc[/color], binecuvantati-i si nu-i blestemati.
15. Bucurati-va cu cei ce se bucura; plangeti cu cei ce plang.
16. Cugetati acelasi lucru unii pentru altii; nu cugetati la cele înalte, ci lasati-va dusi de spre cele smerite. [color=green]Nu va socotiti voi însiva întelepti.[/color]
17. Nu rasplatiti nimanui raul cu rau. Purtati grija de cele bune înaintea tuturor oamenilor.
18. [color=blue]Daca se poate, pe cat sta în puterea voastra, traiti în buna pace cu toti oamenii.[/color]
19. Nu va razbunati singuri, iubitilor, ci lasati loc maniei (lui Dumnezeu), caci scris este: "A Mea este razbunarea; Eu voi rasplati, zice Domnul".
20. Deci, [color=maroon]daca vrajmasul tau este flamand, da-i de mancare; daca îi este sete, da-i sa bea[/color], caci, facand acestea, vei gramadi carbuni de foc pe capul lui.
21. [color=red]Nu te lasa biruit de rau, ci biruieste raul cu binele.[/color]
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.06.2008, 18:53:40
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Cum ar trebui sa fie un crestin ortodox model? Eu cred ca ar trebui sa aiba o mare doza de respect si de dragoste. Ar trebui sa fie tare pe pozitie, si sa nu se lase influentat atunci cand in jurul lui apar indemnuri la ura. Asha ne indeamna si Sfanta Scriptura:

Romani 12
14. [color=red]Binecuvantati pe cei ce va prigonesc[/color], binecuvantati-i si nu-i blestemati.
15. Bucurati-va cu cei ce se bucura; plangeti cu cei ce plang.
16. Cugetati acelasi lucru unii pentru altii; nu cugetati la cele înalte, ci lasati-va dusi de spre cele smerite. [color=green]Nu va socotiti voi însiva întelepti.[/color]
17. Nu rasplatiti nimanui raul cu rau. Purtati grija de cele bune înaintea tuturor oamenilor.
18. [color=blue]Daca se poate, pe cat sta în puterea voastra, traiti în buna pace cu toti oamenii.[/color]
19. Nu va razbunati singuri, iubitilor, ci lasati loc maniei (lui Dumnezeu), caci scris este: "A Mea este razbunarea; Eu voi rasplati, zice Domnul".
20. Deci, [color=maroon]daca vrajmasul tau este flamand, da-i de mancare; daca îi este sete, da-i sa bea[/color], caci, facand acestea, vei gramadi carbuni de foc pe capul lui.
21. [color=red]Nu te lasa biruit de rau, ci biruieste raul cu binele.[/color]
nu blestemam pe nimeni,dar nu ne putem bucura alaturi de cei care stim ,dupa sfintii parinti ,ca se afla in erezie.Smerenia inseamna sa nu ne consideram mai destepti si mai duhovnicesti decit aceia care s-au sfatuit si au luat hotariri in cele 7 sinoade ecumenice,pt a face bine celor care se afla inca in erezie ,trebuie saii spui adevarul si nu sa consideri ca ei detin o parte din ADEVAR ,caci atunci se va pierde mintuirea lor ,iar noi ,ortodocsii vom face parte ditre cei prin care vine sminteala,caci adormim vigilenta dreptei credinte ortodoxe.A spune ADEVARUL nu inseamna a nu trai in buna pace cu cei de alte religii sau alte confesiuni,niciodata ortodoxia nu a uzat de mijloace violente pt a-si face adepti.Milostenia fata de aproapele nu trebuie confundata cu marturisirea adevarului.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.06.2008, 23:49:57
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Biserica romano papala se face vinovata de sute de mii de crime prin inchizitie!si o bierica murdara de sange a facut multi martiri, dar care marturisesc in ceruri acuzatii inpotriva ei!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.06.2008, 00:55:52
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Matei 5
23. Deci, daca iti vei aduce darul tau la altar si acolo iti vei aduce aminte ca fratele tau are ceva impotriva ta,
24. Lasa darul tau acolo, inaintea altarului, si [color=red]mergi intai si impaca-te cu fratele tau[/color] si apoi, venind, adu darul tau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre insingurare si comuniune VladCat Spiritualitatea ortodoxa 21 13.05.2013 19:35:23
A fost Sfantul Apostol Petru episcop in Roma? Danut7 Biserica Romano-Catolica 186 08.01.2013 10:03:50
Biserici ortodoxe în Roma-Italia Simply_me Pelerinaje la locuri Sfinte 3 29.09.2012 21:09:40
IMAGINI DI ROMA kekodu Stiri, actualitati, anunturi 8 19.10.2010 13:02:29
sinodalitate si comuniune in bor gica Despre Biserica Ortodoxa in general 3 25.12.2006 20:44:46