Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 24.06.2008, 22:36:59
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.580
Implicit

pai mai Ionica, sa-mi fie cu iertare ...dar informeaza-te pe google mai intii...
Reply With Quote
  #122  
Vechi 24.06.2008, 23:01:50
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

auzi mai catolicu , papa = diavolul , daca nu stiai ... intelegi tu oare ca iti bati joc de noi cand ne spui ca sa trecem noi in comuniune cu diavolul de papa ?? comuniunea cu papa este moarte spirituala si comuniune cu diavolul ...

ce glume pe aicea , auzi sa trecem in comuniune cu diavolul , mai mai , dar unii sunt tare glumeti pe aicea ...

dar e de palns starea lor nu de ras ...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 24.06.2008, 23:06:29
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Cardinalul Kasper conduce Consiliul pontifical pentru unitatea crestina.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 15.01.2010, 00:00:35
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ce am vazut aici nu as mai vrea sa vad
Atacuri la catolici din partea lui Emanuel...este total gresit ca numai ortodocsii se vor mantui...Emanuel Lipante din Italia(am dat un exemplu)de 15 ani nu are nicio vina ca e catolic iar daca are sufletul curat(fara pacate majore) se va mantui la fel si un indian la fel si un budist.Ce vina au chinezii ca s-au nascut chinezi si sunt budisti?Asta ar insemna ca multi oameni nevinovati care au alta religie decat ortodoxia sa nu fie mantuiti,sa sufere nevinovati.Cea mai mare gogoasa.Emanuel mai are oleaca si spune ca el e singurul care se va mantui.Sa lasam la latitudinea bunului nostru Dumnezeu acest lucru iar noi sa ne comportan ca fratii fiindca ORTODOXISM PLUS CATOLICISM=CRESTINISM(exclud sectantii)Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 15.01.2010, 00:06:53
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

de unde stim noi, oamenii, pe cineva va mantui sau pe cine nu va mantui Dumnezeu? Noi nu stim ce se intampla cu sufletelor celor ce nu sunt in Biserica lui Hristos, Biserica Ortodoxa, si nici nu trebuie sa stim! la ce ne-ar folosi? noi sa ne tinem de Adevar si sa il marturisim tuturor. sa ajunga toti la lumina cunostiintei.

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
ORTODOXISM PLUS CATOLICISM=CRESTINISM(exclud sectantii)Doamne ajuta!
Aceasta este o cocluzie personala, caci nicaieri in invatatura Bisericii nu am gasit-o. imi pare rau.. excluzi sectantii pentru ca au anumite erezii. catolicii nu au erezii?
Reply With Quote
  #126  
Vechi 16.01.2010, 18:37:22
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

,,Intai scoate-ti barna din ochiul tau si apoi paiul din ochiul altuia '',spune Domnul Iisus Hristos,sa nu uitam ca noi cei ce detinem dreapta credinta vom fi judecati cel mai aspru,apucandu-ne sa ponegrim,sa osandim in fundul iadului pe fratii nostrii rataciti,fiindca cu toate ca sunt rataciti tot frati ne sunt,ce ne spune Iisus sa ne iubim ,dar desigur nu orbeste ci doar ca pe noi,deci cu dragoste trebiue sa intampinam pe cei de alta cofesiune care doresc sa vorbeasca cu noi,dar pana la un punct desigur,si sa stim ca oricat i-am infatisa eresurile,aici de fata cele catolice,tot Dumnezeu va fi cel care ,daca si acesta va cauta,adevarul unic ,dogma nepatata,egalitatea sinodala,succesiunea apostolica a Bisericii Ortodoxe ii va descoperii aceasta.


Doamne iarta-ne pe noi cei intinati de pacate.Amin.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 16.01.2010 at 18:46:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vizita la muntele Athos marius din Reguli generale de utilizare a forumului 4 31.10.2012 12:09:44
Vizita pastorală în Orientul Mijlociu Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 4 14.09.2012 01:13:10
Vizita papala in 2013 ? Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 92 13.09.2012 21:04:03
Pacat, proteste la vizita Papei ignatiu Biserica Romano-Catolica 36 18.10.2011 14:28:29
Vizita unui sfânt Carmen FUNIERU Calugarul 6 26.09.2010 23:46:01