Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2010, 15:08:02
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit Cum sa petrecem de anul nou?

CUM SA PETRECEM DE ANUL NOU? – Ne invata lamurit Sfantul Ioan Gura de Aur---------------Creștinul nu trebuie să prăznuiască sărbătorile numai în anumite zile, ci tot anul trebuie să fie pentru el sărbătoare. Cum însă trebuie să fie sărbătoarea care se cuvine lui? Pavel zice: „Să prăznuim nu întru aluatul cel vechi, nici întru aluatul răutății și al vicleșugului, ci întru azimele curăției și ale adevărului” (I Corinteni 6, 8). Dacă ai conștiința curată, tu serbezi în toate zilele, săturându-te cu nădejdile cele slăvite și îndestulându-te cu așteptarea bunurilor viitoare. Iar dacă nu ai conștiința liniștită și ești împovărat cu multe păcate, atunci poți să ții mii de sărbători, că nu te vei afla mai bine decât cel ce jelește. Căci ce-mi folosește mie o zi senină, când conștiința mea este întunecată?

Așadar, dacă voiești să ai vreun folos de la Anul Nou, mulțumește acum când a trecut un an, mulțumește Domnului că El te-a adus până aici, frânge inima ta, numără zilele vieții tale și zi către tine însuți: „Zilele aleargă și trec, numărul anilor se împlinește, eu am si săvârșit o mare parte din cale, dar ce bine am făcut? Oare, nu mă voi duce de aici deșert și gol de toată dreptatea? Judecata este înaintea ușii, viața mea merge spre bătrânețe“. Acestea le cumpănește în ziua Anului Nou, la acestea să gândești în curgerea anului. Să cugetăm la cele viitoare, ca să nu ne zică cineva ceea ce proorocul zicea iudeilor: „Zilele lor s-au stins întru deșertăciune și anii lor au trecut repede“ (Psalmul 77, 37).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2010, 15:09:39
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Spuneti asta majoritatii romanilor, care vor sta cu muzica tare, vor bea pana nu vor mai stii de ei si vor manca pana cand vor ajunge la urgenta. C-o viata avem, nu-i asa?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.12.2010, 20:59:57
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In noapte de revelion sa asistam la Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare , si sa tinem post!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.12.2010, 00:40:58
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

In noaptea de Anul Nou este bine sa ne rugam cat putem,sa multumim lui Dumnezeu,Sfintilor si Maicii Domnuluii pentru toate lucrurile bune ,pentru anul care l-am avut etc.Mai este bine sa stam cu familia,sa ne bucuram ca a mai trecut un an,sa mergem apoi dimineata pe 1 ianuarie la slujba de Sf.Vasile cel Mare.De mancat si baut cu grija si cu limita!Un pahar de sampanie si putina mancare nu strica dar cand se exagereaza devine pacat,lacomie etc.

Eu ma rog si multumesc si apoi stau cu familia impreuna.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Anul Nou ! alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 26.12.2011 11:06:40
cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga andrei_im Generalitati 8 31.12.2009 17:51:44
Anul Nou la Evrei costel Stiri, actualitati, anunturi 9 25.10.2009 20:52:37
cum ne petrecem sf de saptamana loredana Generalitati 5 22.07.2009 17:31:16