Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #771  
Vechi 19.01.2015, 15:48:08
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Cu mana pe inima iti spun ca nu imi este jena!
Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Nu continutul este cel care imi inhiba jena, ci interlocutorul :).
Inorogule, cand nu ti-e jena nu inseamna ca ai "jena inhibata" ... .. .te-ai prins ?

Last edited by AlbertX; 19.01.2015 at 15:50:19.
  #772  
Vechi 19.01.2015, 15:52:46
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ma uit si eu cu mirare la ce s-a ajuns pe acest topic! De la discutarea unei situatii si dezbatere de ideii, la atacuri la persoana si jigniri! Eu inteleg ca nu toti putem fi de acord cu ideile exprimate de colegii/colegele de forum, dar de aici si pana la a-i / a le cataloga intr-un anume fel ar trebui sa fie cale lunga!
  #773  
Vechi 19.01.2015, 15:54:18
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Ma uit si eu cu mirare la ce s-a ajuns pe acest topic! De la discutarea unei situatii si dezbatere de ideii, la atacuri la persoana si jigniri! Eu inteleg ca nu toti putem fi de acord cu ideile exprimate de colegii/colegele de forum, dar de aici si pana la a-i / a le cataloga intr-un anume fel ar trebui sa fie cale lunga!
Eh, pai asa este aici in Romania.Fiecare are dreptatea(sa) si tine sa si-o
impuna.
Toti vor sa fie sefi, numai ca nimeni nu s-a intrebat, peste ce anume.
  #774  
Vechi 19.01.2015, 15:54:56
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Prea multa tulburare aduci pe forum din marea tulburare interioara care te defineste!
Noi nu toleram aceste atacuri la persoana pe forum,sper ca Adminul sa ia masuri daca mania iti ia locul judecatei!
Care voi ? Care atacuri la persoana ? Aiurezi cumva ?
Fa repede un "Report" poate te mai calmezi un pic. Cand ti-am spus ca nu ti-e rusine, si la asta m-am referit.
Chiar ai tupeu ! Ti-am tulburat linistea ... si nu mai poti sa debitezi ... la foc automat ... ce sa mai zic !

Yasmina, tu esti la fel ca orice sectar, ai un Dumnezeu personal si refuzi autoriatea Bisericii si a conducatorilor acesteia.
Nu esti singura din pacate, am vazut ca sunt destui care gandesc ca tine, se cred sfinti si refuza orice autoritate a B.O.R.

Last edited by AlbertX; 19.01.2015 at 16:01:58.
  #775  
Vechi 19.01.2015, 16:06:46
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Aprope ca te simti persecutat, nu ?
Tu cu liberalismul ai mai putina legatura decat o baba cu o mitraliera. Cand o sa te faci tu mare si o sa-ti iei soarta-n maini, pe cont propriu si nu o stai la mila unuia care te-a angajat, atunci sa ne vorbesti de opiniile tale "liberale" si "libertine", pana atunci, ia o pauza ...
Da, ma simt persecutat de catre sistem: masonerie, Mossad, interesele malefice occidentale, FMI etc.. Nu simt ca apartin acestei societati si caut sa-mi fac dreptate singur sau sa justific faptele celor care isi cauta singuri dreptatea. Argumentez decisiv si dau lovitura de gratie cu sintagma "si-au cautat-o!" si zambesc strengareste, facand cu ochiul unui prieten fictiv, cand aud ca s-a mai varsat nitel sange de-al lor/de-al celorlalti/de-al altora :))).

Nu imi pasa catusi de putin ce denumiri, titluri, imputerniciri si recomandari mi se acorda :). Oricum, se pare ca liberalismul despre care vorbesti este unul fictiv.
Eu stau la mila unuia care m-a angajat, iar cel care m-a angajat sta la mila Domnului, si-atat :))). Ma gandeam ca traiesc intr-un sistem interdependent si nu am auzit pana astazi ca liberali sunt doar patronii :)))). Nu stiu ce studii ai dar stiu sigur ce studii nu ai.
  #776  
Vechi 19.01.2015, 16:10:25
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Ma uit si eu cu mirare la ce s-a ajuns pe acest topic! De la discutarea unei situatii si dezbatere de ideii, la atacuri la persoana si jigniri! Eu inteleg ca nu toti putem fi de acord cu ideile exprimate de colegii/colegele de forum, dar de aici si pana la a-i / a le cataloga intr-un anume fel ar trebui sa fie cale lunga!
Florinvs, referitor la situatia "Charlie Hebdo" avem deja o opinie avizata:
Charlie Hebdo si libertatea presei - http://ziarullumina.ro/editorial/cha...ertatea-presei

Comentariile celor care contesta indirect si subtil pozitia aproape oficiala a B.O.R referitoare la acest subiect, nu fac decat sa demonstreze cata lipsa de respect au acestia fata de Biserica si cat pret pun ei pe credinta ortodoxa.

Yasmina aproape isteric ne spunea mai devreme ca-i lovita-n cap,... cu citate de acest gen.
  #777  
Vechi 19.01.2015, 16:16:11
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Ma uit si eu cu mirare la ce s-a ajuns pe acest topic! De la discutarea unei situatii si dezbatere de ideii, la atacuri la persoana si jigniri! Eu inteleg ca nu toti putem fi de acord cu ideile exprimate de colegii/colegele de forum, dar de aici si pana la a-i / a le cataloga intr-un anume fel ar trebui sa fie cale lunga!
O alta discutie interesanta se poate naste de-aici.

Este posibil ca niciunul dintre cei implicati sa nu se simta lezat sau jignit* (unii sunt flexibili la acest capitol) dar sa se simta ofensati cei din jur? Ofensa este ...transferabila?

Sincer, nu am o parere bine definita despre acest aspect.

*evident, excludem violenta verbala/limbajul injurios pentru ca atunci disputa se transforma, din una in spatiul public, intr-una cu caracter public.
  #778  
Vechi 19.01.2015, 16:16:43
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Eu stau la mila unuia care m-a angajat, iar cel care m-a angajat sta la mila Domnului, si-atat :))). Ma gandeam ca traiesc intr-un sistem interdependent si nu am auzit pana astazi ca liberali sunt doar patronii :)))).
Mai ales angajatii sunt "liberalii" ... ei duc tot greul ... Probabil ca sunt liberi sa-si caute servici atunci cand sunt dati afara !

Am vazut ca si la noi in Romania, majoritatea celor care tin cu "dreapta" sunt doar niste angajati nefericiti la stat sau la patron, ei la fel ca si inorogul au impresia gresita ca sunt "liberali". La fel ca pe vremea comunismului cand toti aveau impresia ca fabrica-i a lor, acum au impresia ca-s "liberali" ... asta insemna sa nu mai ai repere de niciun fel.

Inorogule, mai pe intelesul tau, eu cand spun ca cineva este "liberal" spun ca plateste impozite la stat mult mai multe si mai mari ca valoare decat cele pe propriul salariu. Deci liberal presupune sa platesti impozite, altfel esti doar "liberalist" in gandire cel mult.

Last edited by AlbertX; 19.01.2015 at 16:21:38.
  #779  
Vechi 19.01.2015, 16:20:57
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Inorogule, cand nu ti-e jena nu inseamna ca ai "jena inhibata" ... .. .te-ai prins ?
Facem pariu ca tu esti cel care nu s-a prins? :) Reciteste cu mai multa atentie.
  #780  
Vechi 19.01.2015, 16:23:57
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Facem pariu ca tu esti cel care nu s-a prins? :) Reciteste cu mai multa atentie.
Asa este, ai dreptate, o sa fug repede sa ma angajez la stat sau la patron, sa ma fac si eu liberal. Ce neatent am fost !
Vai ce simplu era ... nici nu mi-am dat seama pana acum. Nici nu am nevoie de bani si nici nu trebuie sa platesc alte impozite.

Inorogule, daca ai "jena inhibata" din orice motiv, mergi repede si bea un ceai, poate te ajuta.

Last edited by AlbertX; 19.01.2015 at 16:30:03.
Subiect închis