Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #831  
Vechi 19.01.2015, 19:48:15
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Si intamplator nu este un om religios, lucru pe care il are in comun cu Eminescu.
Sa disconsideri oameni numai din cauza crezului lor este o limitare in gandire.
Eminescu nu a fost religios dar a avut mai multa credinta decat tot neamul romanesc de la celula pana la ultima respiratie a celor ce au trait pe aceasta mosie sfanta.

Vrei dovada ? Citeste-i poeziile ... (poate vei avea o revelatie)

Ca si crez ... - "Cum in picuri cade ceara la piciorele lui Crist"

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Au fost masoni amandoi ... ... in loje diferite, desigur.
Imi este mila de tine. Sincer cat de mult te chinuie? Ai fi preafericit daca ar fi ignoranta...

Un documentar cu Andrei Gheorghe care dintre toate prostiile debitate de floarea ofilita a literaturii si regizorii pedo-frigizo-masonici ai cinematografiei, atinge o unda care se poate apropia de adevar ...https://www.youtube.com/watch?v=JpKUJV91zJs
  #832  
Vechi 19.01.2015, 19:50:22
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Yasmina, ce sa-i faci draga, nu toata lumea a fugit peste ocean ca tine.....
Mare curaj si tupeu ai avut
Frumos îți șade, Albert. Frumos, ce să mai zic.
  #833  
Vechi 19.01.2015, 19:58:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nope, ce ai tu acolo este dialogul redat intre un imparat si proletar de
catre Eminescu, si anume discursul proletarului si nu al lui Eminescu.

Ce am dat eu insa (poezia "Rugaciune") sunt gandurile poetului indreptate
catre Dumnezeu(Eu-l sau interior)
Un poet intotdeauna isi transpune gandurile in poezii. Ceea ce se vede si intr-o scrisoare catre Veronica Micle:

"Îți sărut picioarele tale, copilul meu cel dulce, și te rog, te rog mult să te liniștești, să crezi în statornicia și în iubirea mea și să speri, dacă poți spera. Dacă am avea religie, noi doi, am crede că Dumnezeu nu va lăsa nerăsplătit atât amor, dar n-o avem, de aceea numai în noi înșine putem crede și pe noi înșine ne putem întemeia. Eu zic: crede în mine și nu vei fi amăgită, afară doar dac-oi muri. Te sărut și te rog, liniștește-te, căci starea ta mă doare mai mult decât mizeriile mele proprii. Al tău



Emin"

http://ro.wikisource.org/wiki/Coresp...Veronica_Micle
  #834  
Vechi 19.01.2015, 20:11:26
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Un poet intotdeauna isi transpune gandurile in poezii. Ceea ce se vede si intr-o scrisoare catre Veronica Micle:

"Îți sărut picioarele tale, copilul meu cel dulce, și te rog, te rog mult să te liniștești, să crezi în statornicia și în iubirea mea și să speri, dacă poți spera. Dacă am avea religie, noi doi, am crede că Dumnezeu nu va lăsa nerăsplătit atât amor, dar n-o avem, de aceea numai în noi înșine putem crede și pe noi înșine ne putem întemeia. Eu zic: crede în mine și nu vei fi amăgită, afară doar dac-oi muri. Te sărut și te rog, liniștește-te, căci starea ta mă doare mai mult decât mizeriile mele proprii. Al tău



Emin"

http://ro.wikisource.org/wiki/Coresp...Veronica_Micle
Singurul lucru la care te poti raporta fara sa fie modificat este poezia lui, restu' e propaganda, acel mititel care se lustruieste pe el si toarna veninoasele-i nimicuri la "tovarasii" sai.
  #835  
Vechi 19.01.2015, 20:12:05
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Un poet intotdeauna isi transpune gandurile in poezii.
Nope.Un poet poate sa-si transpuna in poeziile sale si parerile
personajelor sale.Dar asta nu inseamna ca sunt proriile sale pareri
E o diferenta de la cer la pamant.
Ce spui este ca si cum daca tu redai dialogul virtual intre doua personaje
asta inseamna automat esti in acelasi timp cele 2 personaje sau
faptul ca virgula impartasesti opiniile celor doua personaje.
Pai daca in realitate ar fi asa, ce ne-am face aabbb, cu toti scriitorii din lume? Ii facem pe toti schizofrenici ?
Citat:
Ceea ce se vede si intr-o scrisoare catre Veronica Micle:

"Îți sărut picioarele tale, copilul meu cel dulce, și te rog, te rog mult să te liniștești, să crezi în statornicia și în iubirea mea și să speri, dacă poți spera. Dacă am avea religie, noi doi, am crede că Dumnezeu nu va lăsa nerăsplătit atât amor, dar n-o avem, de aceea numai în noi înșine putem crede și pe noi înșine ne putem întemeia. Eu zic: crede în mine și nu vei fi amăgită, afară doar dac-oi muri. Te sărut și te rog, liniștește-te, căci starea ta mă doare mai mult decât mizeriile mele proprii. Al tău
Emin"
De aici rezulta un singur lucru:Eminescu era suparat si in depresie.Iar
atunci cand esti in depresie esti suparat pe toata lumea.
Dar dupa ce iti trece depresia, revii la poezia "Rugaciune".
  #836  
Vechi 19.01.2015, 20:17:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Se trezisa ababa.... sa ne spuna ca Eminescu nu a fost religios. Nu numai ca a fost religios, ca a scris poezie religioasa, dar a luat si apararea Bisericii, pentru ca spre deosebire de unii ca voi, un om cu capul pe umeri intelege care sunt stalpii unei natiuni.
  #837  
Vechi 19.01.2015, 20:20:27
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

"Sunt doua mii de ani aproape de cand ea (Evanghelia) a ridicat popoare din intuneric, le-a constituit pe principiul iubirii aproapelui, doua mii de ani de cand biografia Fiului Lui Dumnezeu e cartea dupa care se creste omenirea. Invataturile lui Buddha, viata lui Socrate si principiile stoicilor, cararea spre virtute a chinezului La-o-tse, desi asemanatoare cu invatamintele crestinismului, n-au avut atata influenta, n-au ridicat atata pe om ca Evanghelia, aceasta simpla si populara biografie a blandului nazarinean a carui inima a fost strapunsa de cele mai mari dureri morale si fizice, si nu pentru el, pentru binele si mantuirea altora. Si un stoic ar fi suferit chinurile lui Iisus Hristos, dar le-ar fi suferit cu mandrie si dispret de semenii lui; si Socrate a baut paharul de venin, dar l-a baut cu nepasarea caracteristica virtutii civice a Antichitatii. Nu nepasare, nu dispret: suferinta si amaraciunea intreaga a mortii au patruns inima Mielului simtitor si, in momentele supreme, au incoltit iubirea in inima Lui si si-a incheiat viata pamanteasca cerand de la Tata-Sau din ceruri iertarea prigonitorilor. Astfel, a se sacrifica pe Sine pentru semenii Sai, nu din mandrie, nu din sentiment de datorie civica, ci din iubire, a ramas de atunci cea mai inalta forma a existentei umane". - Ieminescu :)
  #838  
Vechi 19.01.2015, 20:24:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

"To what extent are you influenced by Christianity?"

"As a child, I received instruction both in the Bible and in the Talmud. I am a Jew, but I am enthralled by the luminous figure of the Nazarene."

"Have you read Emil Ludwig's book on Jesus?

"Emil Ludwig's Jesus," replied Einstein, "is shallow. Jesus is too colossal for the pen of phrasemongers, however artful. No man can dispose of Christianity with a bon mot."

"You accept the historical existence of Jesus?"

"Unquestionably. No one can read the Gospels without feeling the actual presence of Jesus. His personality pulsates in every word. No myth is filled with such life. How different, for instance, is the impression which we receive from an account of legendary heroes of antiquity like Theseus. Theseus and other heroes of his type lack the authentic vitality of Jesus." Ainstain :)

Deci vedeti ca spre deosebire de voi oamenii care v-ati varat in transee si vi se pare ca cine stie ce fapte de arme faceti, marile minti au intotdeauna un respect deosebit fata de marile carti. Chiar daca in cazul lui Einstein de exemplu, acesta nu a fost un crestin.
  #839  
Vechi 19.01.2015, 20:32:38
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
"Sunt doua mii de ani aproape de cand ea (Evanghelia) a ridicat popoare din intuneric, le-a constituit pe principiul iubirii aproapelui, doua mii de ani de cand biografia Fiului Lui Dumnezeu e cartea dupa care se creste omenirea. Invataturile lui Buddha, viata lui Socrate si principiile stoicilor, cararea spre virtute a chinezului La-o-tse, desi asemanatoare cu invatamintele crestinismului, n-au avut atata influenta, n-au ridicat atata pe om ca Evanghelia, aceasta simpla si populara biografie a blandului nazarinean a carui inima a fost strapunsa de cele mai mari dureri morale si fizice, si nu pentru el, pentru binele si mantuirea altora. Si un stoic ar fi suferit chinurile lui Iisus Hristos, dar le-ar fi suferit cu mandrie si dispret de semenii lui; si Socrate a baut paharul de venin, dar l-a baut cu nepasarea caracteristica virtutii civice a Antichitatii. Nu nepasare, nu dispret: suferinta si amaraciunea intreaga a mortii au patruns inima Mielului simtitor si, in momentele supreme, au incoltit iubirea in inima Lui si si-a incheiat viata pamanteasca cerand de la Tata-Sau din ceruri iertarea prigonitorilor. Astfel, a se sacrifica pe Sine pentru semenii Sai, nu din mandrie, nu din sentiment de datorie civica, ci din iubire, a ramas de atunci cea mai inalta forma a existentei umane". - Ieminescu :)
Din asta reiese ca incurajeaza mesajul de iubire al tuturor religiilor. Inca o data, din ce am postat nu reiese ca nu era credincios, doar ca nu era religios.

Normal ca religia este o mare parte din cultura romanilor. Normal ca el o sustine, fiind un om al culturii.
  #840  
Vechi 19.01.2015, 20:40:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Din asta reiese ca incurajeaza mesajul de iubire al tuturor religiilor. Inca o data, din ce am postat nu reiese ca nu era credincios, doar ca nu era religios.

Normal ca religia este o mare parte din cultura romanilor. Normal ca el o sustine, fiind un om al culturii.

Ce ai postat tu sunt ideile lui CTP care de cand l-a luat pe Mandruta pe langa el s-a tampit de tot. Inainte avea si el un pic de respect pentru chestiile astea chiar daca nu credea. Da e bine ca l-au prins acu cu cearli si ii sparg capul.

Si tocmai ca si Eminescu si Einstein si Tesla si cine mai vrei tu fac diferenta intre celelalte invataturi si crestinism. Daca nu ai inteles asta nu am ce sa-ti fac.
Subiect închis