Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.03.2010, 23:01:42
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
"Oameni" ca adi copilul minune din start nu pot raprezenta neamul romanesc, vazand ca ei sunt niste alogeni, straini fata de acest neam!

Oricat ai incerca sa slefuiesti un tigan prin incercarea de a-l face roman, tot un tigan ramane!
Dupa "90 Romania s-a transformat in Rumania,rromi,limba rumani...
Intrebare:-Daca "slefuiesti" incet,incet un roman tot ruman ramane?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.03.2010, 00:07:37
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Dupa "90 Romania s-a transformat in Rumania,rromi,limba rumani...
Intrebare:-Daca "slefuiesti" incet,incet un roman tot ruman ramane?
Ce inseamna "rromi", "limba rumani"? Eu stiu doar de tigani si de limba tiganeasca!

Un etnic roman tiganizat, printr-o schimbare majora se poate intoarce inapoi la matca neamului; un tigan, in nici un caz, vazand diversitatea biologica, spirituala si prapastia culturalo-sociala in care se afla aceasta etnie!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.03.2010, 10:05:20
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

Am citit ca Petre Roman a introdus termenul de romi in anii 1990. De asemenea am auzit ca in Grecia sunt tinuti in rezervatii speciale, nu au ce căuta prin orașe.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.03.2010, 15:26:08
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Ce inseamna "rromi", "limba rumani"? Eu stiu doar de tigani si de limba tiganeasca!

Un etnic roman tiganizat, printr-o schimbare majora se poate intoarce inapoi la matca neamului; un tigan, in nici un caz, vazand diversitatea biologica, spirituala si prapastia culturalo-sociala in care se afla aceasta etnie!
RRom si lb.romani este in realitate tiganul si limba tiganeasca.Pe programul 2 al TV.Spania se tot repeta un reportaj, "el camino de Santiago",despre o familie de tigani(din cei cu cortul) care lucrau prin satele brasovene.Si stiti cum se termina reportajul? Cam asa:-Si ceea ce-si doresc cel mai mult "los rumanos" este o tara si sunt voci care spun ca cea mai indicata este...Rumania.Cum ar trebui sa ne sune o asa constatare noua romanilor?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.03.2010, 16:17:51
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
RRom si lb.romani este in realitate tiganul si limba tiganeasca.Pe programul 2 al TV.Spania se tot repeta un reportaj, "el camino de Santiago",despre o familie de tigani(din cei cu cortul) care lucrau prin satele brasovene.Si stiti cum se termina reportajul? Cam asa:-Si ceea ce-si doresc cel mai mult "los rumanos" este o tara si sunt voci care spun ca cea mai indicata este...Rumania.Cum ar trebui sa ne sune o asa constatare noua romanilor?
Tiganii au toti o patrie, si acea patrie a fost si este India! Insa ce sa te astepti de la niste paraziti, care cunosc doar furtul si talharia!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.03.2010, 17:18:10
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Tiganii au toti o patrie, si acea patrie a fost si este India! Insa ce sa te astepti de la niste paraziti, care cunosc doar furtul si talharia!
Pai...uite ca nu au toti aceeasi patrie,cei din Spania spun ca au venit din Egipt.Aci se fac mari eforturi pt. integrarea lor.Cred ca va fi aproape imposibila schimbarea mentalitatii lor tinand seama ca sustin ca sunt descendentii lui Noe si ca trebuie sa traiasca din "mana" fratilor si nu din "sudoarea fruntii" ca noi,ceilalti.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.03.2010, 18:14:55
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Pai...uite ca nu au toti aceeasi patrie,cei din Spania spun ca au venit din Egipt.Aci se fac mari eforturi pt. integrarea lor.Cred ca va fi aproape imposibila schimbarea mentalitatii lor tinand seama ca sustin ca sunt descendentii lui Noe si ca trebuie sa traiasca din "mana" fratilor si nu din "sudoarea fruntii" ca noi,ceilalti.
Istoric vorbind, ei de acolo vin, din India!

Din punctul meu de vedere, unica solutie la problema tiganeasca este deportarea lor! Pe acestia nu'i vei schimba nici cu educatia, nici cu legea crestina, cu nimic!

De pe timpul lui Cuza se tot incearca o "integrare"... mai rau este ca acum o mare parte din romani s'au integrat ei in societatea tiganeasca, uitand ca defapt asa isi tradeaza toti inaintasii neamului!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.03.2010, 13:57:04
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Istoric vorbind, ei de acolo vin, din India!

Din punctul meu de vedere, unica solutie la problema tiganeasca este deportarea lor! Pe acestia nu'i vei schimba nici cu educatia, nici cu legea crestina, cu nimic!

De pe timpul lui Cuza se tot incearca o "integrare"... mai rau este ca acum o mare parte din romani s'au integrat ei in societatea tiganeasca, uitand ca defapt asa isi tradeaza toti inaintasii neamului!
Nu stiu daca deportarea ar fi cea mai buna solutie.Cred ca ar fi mai eficienta educarea de catre insasi tiganii culti,cei care au reusit sa se rupa de cort,de aceasta forma invechita de a trai.Ei ar fi cei mai pregatiti si cei mai buni cunoscatori in gasirea solutiei. Chestiunea este ca acestia se declara romani insa continua sa apere mentalitatea anterioara.Ceva asemanator am vazut la unii romani pe aci, prin Spania,care dupa ce au cerut nationalitate au impresia ca sunt ceva mai...deosebiti.Eu sunt convins ca avem mult de lucru,in primul rand cu noi insine,suntem usor de dezbinat,destul de toleranti si "prosti" de buni.Cu "romanii" integrati cam ai dreptate desi in marea majoritate,daca esti mai atent,provin din familii mixte,nu sunt nici rmani,nici tigani sunt...goi,se iubesc doar pe ei insisi.

Last edited by Langu; 21.03.2010 at 14:00:44.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.03.2010, 14:07:32
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit Nimic nu justifica cruzimea in vorba sau fapta

nea Nicu care a meritat sa fie impuscat, nu o dat ci de zeci de ori.[/quote]

Andrei Cozia nu incetezi a ma uimi, desi o vreme nu te-am mai deranjat.
Deci dupa tine Ceausescu merita impuscat de mai multe ori???
Uiti ca Dumnezeu i-a dat viata prin parintii sai si tot Dumnezeu trebuia sa-i hotarasca si ora mortii, nu revolutionarii. Desi nu sunt nostalgica dupa regimul comunist, care ma forta sa ma scol la 3 noaptea ca sa stau iarna pe un ger de crapau pietrele, pentru 2 litri de lapte dulce si unul batut, cred ca Ceausescu nu trebuia impuscat. Iar tu Andrei mai adu-ti aminte ca suntem in postul mare si mai lasa polemicile pe seama celor care nu-l cunosc pe Dumnezeu si mai au o scuza pentru ceea ce spun.
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.03.2010, 19:28:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

“Trădarea” de la Toplița?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Spovedanie neterminata a poporului meu C.tin Pocainta 20 08.01.2009 02:52:26
Dreapta credinta a poporului roman phradmon Biserica Ortodoxa Romana 33 26.10.2008 10:57:00
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13