Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2020, 09:59:20
PRazvan PRazvan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2020
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Te rog sa nu te superi, dar ce-ti doresti mai mult? Sa-ti pastrezi credinta ortodoxa sau sa te casatoresti?
Sincer si cu tot respectul ambele astfel nu as fi cerut sfaturi pe acest forum.
PS: nu stiu cum a fac multi-quote de aceea am dat 2 raspunsuri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2020, 09:39:49
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Buna seara tuturor! Sunt nou pe acest forum si am si eu o mica-mare problema: urmeaza in curand sa ma casatoresc si intrucat eu sunt de credinta ortodoxa si viitoarea sotie de religie penticostala am ales sa facem cununia religioasa si in biserica ortodoxa si in cultul penticostal. Acuma intrebarea mea in primul rand este daca acest lucru este posibil si cum ar fi posibil; eu doresc sa imi pastrez credinta ortodoxa si ea pe cea penticostala. Daca cineva are o idee as fi recunoscator. Va multumesc.
Salut,

Ai deschis un subiect extrem de sensibil pentru toti cei de pe forum...
Si asta pentru ca este cu mult mai mult decat o simpla polemica ce propui tu, este ca si cum ai casatori apa cu focul.

Ca sa faci asa ceva trebuie sa te rogi toata viata pentru sotia ta, sa o aduca Dumnezeu pe calea cea buna.

Asta este singura modalitate prin care ce propui tu este posibil.


Trebuie sa te rogi in fiecare zi ca Dumnezeu sa o aduca pe calea cea dreapta.
Aici este o problema foarte complicata duhovniceasca, pentru ca odata iesita din ortodoxa si intrata la penticostali are multa ispita de la duhurile rele.

Trebuie sa incepi sa te rogi pentru ea sa fie adusa pe calea cea buna.

Si mai ales, tu trebuie sa fii un practicant foarte bun al ortodoxiei si trebuie sa te intaresti in credinta.


Dar vezi ca risti tu sa cazi din credinta, pentru ca protestantismul aduce o mare tulburare omului!!! Aici este pericolul cel mai mare, sa te pierzi pe tine definitiv... Odata ce ai inhalat de la protestanti ce au ei acolo, nu iti mai revii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.09.2020, 00:08:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.069
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Acuma intrebarea mea in primul rand este daca acest lucru este posibil si cum ar fi posibil; eu doresc sa imi pastrez credinta ortodoxa si ea pe cea penticostala. Daca cineva are o idee as fi recunoscator. Va multumesc.
Recapitulare la soluțiile date până acum, 1. vorbești la mitropolie, ceri audiență să vorbești cu episcopul ca să iei acea dispensă, sau obții dispensa prin preotul care te va căsători - cere el aprobare să poată căsători.

Dispensa un fel de binecuvântare smulsă sub o promisiune de a boteza, deci are o hibă - dacă nu se nasc urmași sau soțul eterodox nu vrea să-i boteze ortodox promisiunea care a stat la baza obținerii binecuvântării pt căsătorie nu produce nici efecte, nici sancțiuni- nu se consideră invalidă căsătoria pt asta.
Deci dispensa e un fel de promit că botez ortodox copiii acuma cât sunt sub presiune - dar s-ar putea să mă răzgândesc.

2. Fata revine la ortodocși cu mirungere.

Nu te-ai putea căsători și la ortodocși și la penticostali, pt că penticostalii recunosc căsătoria unei familii care trece la neoprotestanți, nu au pus în umbră taina nunții sau să o repete.

Pocăiții care se respectă și respectă Noul Testament, nu îndeamnă la despărțire nici măcar dacă doar femeia ortodoxă, greco-catolică, catolică aderă prima la un cult neoprotestant, iar soțul rămâne ani de zile greco-catolic, ortodox, catolic, ei nu se bagă în casa omului să o despartă.

Argumentul acesta ar fi în favoarea ta să vină fata să se căsătorească la ortodocși, că oricum penticostalii recunosc Taina Nunții la ortodocși și nu o repetă și la ei dacă s-a făcut odată.

3. Non-soluția ”evazivă” - fata ia certificatul de botez de la parohia unde a fost botezată și mergeți să vă căsătorească unde nu vă cunoaște nimeni, problema e dacă nu se informează preotul, dacă preotul își dă acordul își asumă și el, ideea e să fie transparență.

Gândiți-vă că în primul rând preotul ar putea avea probleme cu mai marele lui dacă căsătorește ortodocși cu oameni din alte culte creștine fără să ceară dispensă, poate fi sancționat disciplinar pt încălcarea canoanelor privind căsătoria, deci nu e bine să fie implicat un preot fără știința lui în greșeli care-i pot atrage caterisirea, mutarea disciplinară, retrogradarea fără posibilitate de a urca în treaptă.

De aflat se află, că întodeauna se găsesc posibili râvnitori la o parohie bună de oraș care să meargă la episcop cu astfel de chestiuni ca să înlăture un preot din funcție.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.09.2020 at 00:25:29.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.09.2020, 15:13:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.298
Implicit Problema călugărilor și mirenilor care închid ochii și urechile făcând ”ascultare”.

Unii cred că dacă un mai mare ortodox se lasă păcălit și ascultă de lume, de eretici sau de satana, de exemplu în a denigra și a minți despre cineva, așa cum îi poruncește sau cere sau îl sfîtuiește lumea sau un eretic sau satana și apoi ortodoxul mai mare îl pune pe unul sau pe mai mulți subalterni ortodocși să asculte și ei de el însuși în același sens în a denigra și a minți și ei despre acel cineva așa cum a poruncit sau i-a cerut sau l-a sfătuit lumea, ereticul sau satana atunci unii ”ortodocși” cred că ”ortodocșii” aceia mai mici care se supun fac ascultare... de mai mare.

Aia nu e ascultare de Dumnezeu ci e o falsă ascultare de ortodoxie, de mai mari, de mai mare, defapt e o ascultare de lume, de eretici sau de satana, adică de minciuna înfiltrată în ortodoxie ca ”ascultare” printr-un mai mare! Ei o socotesc ascultare când colo e o ditamai neascultarea acceptată ca fiind și ea ascultare de frica de mai mare.

Așa o pățesc mulți călugări sau mireni care cică ”fac ascultare” de mai mare confundând ascultarea de Dumnezeu prin mai marele său cu neascultarea de Dumnezeu prin mai marele său pe care ei o numesc tot ascultare deși e o neascultare de Dumnezeu defapt e chiar o ascultare de mai marele cu supunere care le cere să nu mai asculte de Dumnezeu ci de lume, de eretici sau de satana așa ca el deci e o clară neascultare.

Asta e problema! Nu poți sta să nu vezi că te închini și urmezi nu Lui Dumnezeu ci mai marelui tău în ceea ce el ascultă de lume, de eretici, de satana.

Mulți ”ortodocși” te îndeamnă la o astfel de ”ascultare” de mai mare de frica mai marilor lor motivând că e pentru ca să nu apară revolte și dezbinare cică când colo ei se gândesc la pielea lor, ca să scape mai ușor, să nu moară de foame sau să nu-și piardă comoditățile, funcțiile, privilegiile nevrând să fie caterisiți. Te ”pocăiesc” și vor să te supui și tu așa ca ei. La ce să te supui? Cui să te supui? Lumii, ereticilor, satanei?

Numai Domnului ești dator să te supui direct sau prin mai marii tăi care se supun Lui în ceea ce-ți cer ei ție să te supui lor.

Scria pe undeva sf. Ap. Pavel:

”Fiți următori ai mei precum și eu sunt următor al lui Hristos”,

”Bărbatul și femeia vor forma un singur trup în sensul că femeie e bine să se supună bărbatului care este capul femeii tot așa cum bărbatul ascultă și se supune lui Hristos care este capul bărbatului.” ceva de genul ăsta.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.09.2020 at 15:38:49.
Reply With Quote
Răspunde