Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 15.02.2012, 08:11:04
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
A spune ca mantuirea e un dar, inseamna a-l acuza pe Dumnezeu de impartialitate.,
Da doamnă și eu Îl "acuz" pe Dumnezeu de imparțialitate! Cu adevărat, Dumnezeu e imparțial în privința mântuirii, El dorește ca toți oamenii să ajungă la mântuire (2 Petru 3,9). Iar mântuirea este un dar acordat tuturor (Rom.6,23) și ca orice dar, este gratuit, nu trebuie să plătești pentru el... a plătit Altul în locul tău. Pentru a intra în posesia cadoului (χάρισμα Harul-Darul) trebuie doar să întinzi mâna credinței și să-l accepți.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
de nedreptate. E o greseala grava.
Încă o dată doamnă, da, spuneți bine: Dumnezeu e "nedrept", căci toți am păcătuit și merităm pe drept moartea (și încă moartea veșnică), dar prin Fiul Său El ne acordă șansa vieții veșnice. Un astfel de Dumnezeu "nedrept" avem noi. Slavă Lui!

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Mantuirea nu e un cadou pe care Domnul il face cui doreste, mantuirea e o rasplata ptr o viata de jertfa, de osteneala, de lacrimi de rugaciune.
Dacă ar fi așa, suntem nenorociți pe veșnicie cu toții! Un singur om dintre miliarde merită mântuirea ca răsplată pentru viața sa curată: Omul Iisus Hristos!

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Asa spune apostolul : Vrednic este lucratorul de plata sa.
Mă iertați, dar faceți o aplicație total nepotrivită cuvintelor Mântuitorului. Și nu vă corectez eu printr-o interpretare subiectivă a Scripturii, ci vă corectează sf. ap. Pavel (1 Tim. 5,17-18). Acolo nu e vorba de plata mântuirii pentru osteneala și jertfa vieții, ci de cinstea ce trebuie acordată celor ce propovăduiesc Evanghelia.

Last edited by osutafaraunu; 15.02.2012 at 08:13:51.
Reply With Quote
  #512  
Vechi 15.02.2012, 09:03:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Mantuirea e un mister si fara doar si poate este un dar de la Dumnezeu.Aici cred ca lore greseste si 99 are dreptate.Ce inseamna sa "accepti darul" ramane de vazut .In opinia mea asta inseamna sa faci voia Lui.Mantuirea este un mister intre fiecare om si Dumnezeu.Mantuirea se obtine zilnic , nu exista un moment in care esti mantuit,faci voia lui Dumnezeu in fiecare clipa si nadajduiesti sa primesti darul la sfarsitul vietii.
Reply With Quote
  #513  
Vechi 15.02.2012, 09:25:49
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
A spune ca mantuirea e un dar, inseamna a-l acuza pe Dumnezeu de impartialitate., de nedreptate. E o greseala grava. Mantuirea nu e un cadou pe care Domnul il face cui doreste, mantuirea e o rasplata ptr o viata de jertfa, de osteneala, de lacrimi de rugaciune.
Asa spune apostolul : Vrednic este lucratorul de plata sa.
erata.
Din cauza repezelii s-a strecurat o greseala . Cuvantul impartialitate trebuie inlocuit cu
partialitate.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #514  
Vechi 15.02.2012, 09:46:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
erata.
Din cauza repezelii s-a strecurat o greseala . Cuvantul impartialitate trebuie inlocuit cu
partialitate.
Si daca Dumnezeu tine partea unora asta inseamna ca il putem acuza ?
Reply With Quote
  #515  
Vechi 15.02.2012, 09:47:47
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumneavoastra cum intelegeti pilda lucratorilor din ceasul al 11-lea, care primesc aceeasi plata cu cei care au muncit toata ziua?
Eu cred ca raspunsul final despre cine se mantuieste si cine nu este la Dumnezeu... Cred ca important este sa vrem, si sa facem ce putem noi in sensul acesta... Daca unul isi revine mai tarziu in sine, respectiv se pocaieste mai tarziu... oare Dumnezeu ii va refuza mantuirea? Apropos si de talharul cel bun de pe cruce.

Am retinut si predica la Invierea Domnului, a Sfantului Ioan Gura de Aur (din care postez un extras):

"Cine sunt acei ce iubesc pe Dumnezeu din tot sufletul?
Fie ca ei sa se bucure de aceasta mareata sarbatoare!
Cine sunt acei ce slujesc Domnului cu credinta?
Fie ca ei sa se veseleasca intru Domnul!

Cine sunt aceia ce sunt vlaguiti de atata post?
Acum isi vor primi rasplata mult dorita!
Cei ce au muncit cu ravna inca din cel dintai ceas,
Sa-si primeasca rasplata ce li se cuvine;
Cel care a venit dupa al treilea ceas,
Sa se bucure si acela de marea Sarbatoare!
Si cel ce a venit dupa al saselea ceas,
Sa nu se indoiasca; pentru ca nu va ramane pe dinafara!
Iar cel ce a sosit in cel din urma ceas,
Sa nu-i fie frica de intarzierea sa!

Pentru ca Domnul este binevoitor si primeste si pe ultimul venit
El da pace celui ce vine in ultima clipa
asa cum da si celui ce a trudit din primul ceas.
Unuia ii da, iar pe celalalt il indestuleaza.
El pretuieste truda si saluta curajul.
El onoreaza atat faptele cat si gandurile bune.

Sa ne bucuram cu totii de bunavointa Domnului!
Cel dintai si cel de pe urma sosit sa primeasca aceeasi rasplata;
cel bogat si cel sarac sa se bucure deopotriva!
Cel harnic dar si cel molcom sa sarbatoreasca aceasta sfanta zi!

Cel ce a postit cat si cel ce nu a postit
sa se bucure azi de Masa cea plina de bunatati!
Mancati cu toti din vitelul cel gras!
Sa nu ramana nimeni flamand. Sorbiti cu totii din paharul credintei.
Bucurati-va de maretia bunatatii Sale!

Nimeni sa nu fie trist pentru ca este sarac,
pentru ca imparatia lui Dumnezeu ne-a fost dezvaluita!
Sa nu fie nimeni abatut din cauza pacatelor sale;
pentru ca iertarea ne-a venit din mormantul Domnului.
Sa nu fie nimeni infricosat de moarte,
pentru ca moartea Mantuitorului ne-a eliberat pe noi!
El a calcat pe moarte si a invins-o..."

Nu sustin/ nu incurajez lenea si pacatul, dar cred ca Dumnezeu este atat de bun incat se nu se coboara la judecatile noastre...
Reply With Quote
  #516  
Vechi 15.02.2012, 10:19:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
arata-mi un om mantuit te rog florine!daca eu spun ca sunt iertat,mantuit nu vreau sa dovedesc nimic doar puterea credintei in jertfa Domnului .nerecunoscand puterea jertfei Lui de a ne ierta de fapt afirmam ca noi ne chinuim sa fim mantuiti ceea ce inseamna ca nu prin jertfa Domnului ci prin puterea noastra..sa zicem ca-i asa, atunci cand vei ajunge la mantuire? in cer ?acolo e judecata.va fi si o judecata a celor mantuiti pentru rasplata ,asta daca se poate numi judecata sau socoteala.intreb sincer cine vrea sa fie mantuit?m-am nascut ortodox, am trait ortodox dar m-am intrebat la un moment dat unde ajung daca mor?am auzit variante dar cum puteam sa cred vreuna din ele din toata inima mea.n-am putut.Domnul lucreaza cand omul e sincer.poate sa spuna cineva 100% din toata inima ca stie exact ce-l asteapta dupa moarte? poate zice judecata,dar in urma judecatii?si asa m-am rugat am plans si Domnul m-a trimis la cruce si mi-a descoperit starea mea de pacatos si ce m-ar astepta .atunci am primit iertarea.nu vreau sa supar pe nimeni dar sunt mantuit si oricine poate fi mantuit daca vrea.
practic eu n-am religie,denumirea nu conteaza ci doar daca te-ai intalnit cu Domnul si ai capatat darul lui, iertarea.ne putem duela in versete dar daca nu vrei sa primesti mantuirea n-ai s-o primesti.imi pare rau sunt multe subiecte interesante dar mantuirea e cea mai importanta e vesnicia ,viitorul nostru AMIN

mda...ce usor va pacaleste duhurile intunecate cu Biblia in mana! Pai sa vedem ce zice mai departe cuvantul lui Dumnezeu. Pana acum Epistola lui Iacob nu a fost de ajuns. Sa vedem:
"Știu faptele tale și osteneala ta și răbdarea ta și cum că nu poți suferi pe cei răi și ai cercat pe cei ce se zic pe sine apostoli și nu sunt și i-ai aflat mincinoși" (Apocalipsa 2:2)

"Drept aceea, adu-ți aminte de unde ai căzut și te pocăiește și fă faptele de mai înainte; iar de nu, vin la tine curând și voi mișca sfeșnicul tău din locul lui, dacă nu te vei pocăi" (Apocalipsa 2:5)

"Știu faptele tale și dragostea și credința și slujirea și răbdarea ta și știu că faptele tale cele de pe urmă sunt mai multe decât cele dintâi". (Apocalipsa 2:19)
Uite prietene, sunt trecute intai Faptele si apoi credinta?

"Și celui ce biruiește și celui ce păzește până la capăt faptele Mele, îi voi da lui stăpânire peste neamuri." (Apocalipsa 2:26)
Reply With Quote
  #517  
Vechi 15.02.2012, 10:27:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si daca Dumnezeu tine partea unora asta inseamna ca il putem acuza ?
Nu, noi nu avem drept sa acuzam pe nimeni, cu atat mai putin pe Domnul.
Problema era ca daca Dumnezeu ar fi partial, atunci anumite persoane se vor putea dezvinovati la judecata, vor putea chiar sa-l acuze ca i-a predestinat la iad, inca dinainte de a se naste.

Or Domnul nu e asa.Domnul ofera tutoror o sansa egala.Sansa de a dobandi mantuirea. Primul pas a fost facut de El insusi, mantuirea obiectiva. De mantuirea subiectiva depinde aportul fiecaruia dintre noi.
Sfantul Apostol Pavel compara lupta pe drumul mantuirii cu lupta unui atlet pe teren.Care ptr a castiga e dator sa lupte pana la sfarsit. Singura diferenta e ca daca intr-un concurs, sunt premiati doar primii trei, in lupta duhovniceasca sunt rasplatiti toti acei care ajung cu bine la finish.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #518  
Vechi 15.02.2012, 10:30:34
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Dumneavoastra cum intelegeti pilda lucratorilor din ceasul al 11-lea, care primesc aceeasi plata cu cei care au muncit toata ziua?
Eu cred ca raspunsul final despre cine se mantuieste si cine nu este la Dumnezeu... Cred ca important este sa vrem, si sa facem ce putem noi in sensul acesta... Daca unul isi revine mai tarziu in sine, respectiv se pocaieste mai tarziu... oare Dumnezeu ii va refuza mantuirea? Apropos si de talharul cel bun de pe cruce.
Și eu cred la fel. Dumnezeu nu poate fi acuzat nici de părtinire. La urma urmei, este Suveran și acordă mântuirea cui vrea El fără a putea fi tras la răspundere. Mulțumiri fie-I aduse că o acordă oricui crede în El (conform textului de aur al Bibliei: Ioan 3,16)!

Într-adevăr pilda lucrătorilor în vie demonstrează că Dumnezeu dă aceeași plată (mântuirea) tuturor celor ce au acultat de El și au intrat în vie lucrând cu credincioșie.
Reply With Quote
  #519  
Vechi 15.02.2012, 10:36:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Și eu cred la fel. Dumnezeu nu poate fi acuzat nici de părtinire. La urma urmei, este Suveran și acordă mântuirea cui vrea El fără a putea fi tras la răspundere. Mulțumiri fie-I aduse că o acordă oricui crede în El (conform textului de aur al Bibliei: Ioan 3,16)!

Într-adevăr pilda lucrătorilor în vie demonstrează că Dumnezeu dă aceeași plată (mântuirea) tuturor celor ce au acultat de El și au intrat în vie lucrând cu credincioșie.
Da cea mai importanta invatatura e ca nu primesti plata inainte ...si ca ceasul al 11 lea este acum.Lucreaza tu macar ultimul ceas cum trebuie.
Reply With Quote
  #520  
Vechi 15.02.2012, 10:42:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Da cea mai importanta invatatura e ca nu primesti plata inainte ...si ca ceasul al 11 lea este acum.Lucreaza tu macar ultimul ceas cum trebuie.
subscriu.
Nu poti sa spui dupa un ceas de lucru ca ti-ai castigat banii promisi de sef pe ziua de azi.
E nevoie sa te prinda sfarsitul zilei cu munca incheiata.
Plata se da la sfarsit, nu anticipat. Nu e suficent sa sti ca ai de lucru, trebuie sa sufleci si manecutele.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18