Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.06.2012, 20:52:02
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
eu stiu ca sunt 4 posturi si in niciunul nu se fac cununii. Ma intreb oare ce legatura au rezervarile la local si dorinta de a ne cununa vara pe caldura cu dreapta credinta? Oare la restaurant cei care-si fac cununia in post servesc mesenii cu bucate de post si nu consuma alcool? sau poate doar vin si peste cum este astazi dezlegare? Si ce treaba are vara cu Taina Sfintei Cununii? Oare aceasta nu are aceeasi insemnatate si putere de taina indiferent in ce anotimp o faci? catre ce ne duc oare atatea ingaduinte?
Da, am mai auzit-o si pe-aia cu "daca sunt prea asprii preotii lumea se indeparteaza de biserica".... insa uite ca exista si alta situatie... din prea multa ingaduinta eu risc sa ma smintesc si sa nu mai am incredere intr-o institutie care nu e ferma in respectarea canoanelor insasi de ea instituite.
Daca fratia ta doreste sa fie smintita pt ca Biserica cum am mai spus prin canoane ingaduie un astfel de pogoramant vei da seama pt lipsa de ingaduinta a ta in fata Celui de sus.Eu ti-am spus cum stau lucrurile pt ca stiu ce vorbesc si experienta mea in BO e vasta.Canoanele sunt norme doar norme de ghidare nu legi in sine nu se fac pogoraminte sau dispense la canoanele de ordin dogmatic si moral .la cele de ordin disciplinar se fac pogoraminte atata timp cat nu aduc atingere moralei sau dogmei .Nu poti sili pe cineva sa faca ceva doar ca tu vezi rdaga doamne te smintesti sau ca e post si pt ca nu e un post aspru dur si nu e legat de un praznic imparatesc sau al Maicii Domnului prin canoane sa hotarat astfel de pogoramant .Cerceteaza si vei vedea De altfel ar trebui sa incheiem aici subiectul pt ca locul lui nu e aici .
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.06.2012, 21:10:06
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Daca fratia ta doreste sa fie smintita pt ca Biserica cum am mai spus prin canoane ingaduie un astfel de pogoramant vei da seama pt lipsa de ingaduinta a ta in fata Celui de sus.Eu ti-am spus cum stau lucrurile pt ca stiu ce vorbesc si experienta mea in BO e vasta.Canoanele sunt norme doar norme de ghidare nu legi in sine nu se fac pogoraminte sau dispense la canoanele de ordin dogmatic si moral .la cele de ordin disciplinar se fac pogoraminte atata timp cat nu aduc atingere moralei sau dogmei .Nu poti sili pe cineva sa faca ceva doar ca tu vezi rdaga doamne te smintesti sau ca e post si pt ca nu e un post aspru dur si nu e legat de un praznic imparatesc sau al Maicii Domnului prin canoane sa hotarat astfel de pogoramant .Cerceteaza si vei vedea De altfel ar trebui sa incheiem aici subiectul pt ca locul lui nu e aici .
de acord cu faptul ca suntem off-topic. cu restul nu!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.06.2012, 21:20:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Una dintre ultimele fotografii cu Parintele Tudor Marin , difuzate de cei de la doxologia :



__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.06.2012, 21:26:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Exista si unele imagini-inregistrari video de la locul crimei , dar sunt destul de neclare . . . :http://www.rtv.net/primele-imagini-c...ate_32660.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.06.2012, 22:01:59
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tot pe realitatea tv am inteles ca ucigasul este sectar. Nu se mai face asa mare tam-tam, insa cand un preot greseste, toata presa huleste si sare in sus...In sfarsit.
Dumnezeu sa il ierte pe acest preot!

Doar ptr. ca s-a semnat acel acord, nu inseamna ca este si corect. Invataturile Sfintilor Parinti spun cu totul altceva. Astfel de tratate s-au mai semnat si in trecut, de ex. pe timpul Sfântului Maxim Mărturisitorul,
Sfântului Fotie al Constantinopolului, Sfântului Marcu Eugenicul, Sfinților Visarion și Sofronie, Unitatia etc.. Daca tu vrei sa treci la catolici trebuie sa te botezezi, mai ales daca esti in Italia, ei nu iti recunosc botezul, dar noi cica il recunoastem un-doi. Adica, pana la semnarea acelui acord duhovnicii greseau cand botezau catolicii? Nu, nu greseau. Acel acord este doar un pas facut ptr. unirea falsa a celor 2 biserici. Iar unirea adevarata nu se face de oameni, ci de Dumnezeu.
Pe Sf.Munte te botezeaza daca esti catolic,musulman,sectar etc. Iar SF.Munte este inima ortodoxiei. Asa zic Sfintii Parinti, asta trebuie facut. Ca nu se respecta peste tot, ca se semneaza tratate de unire cu papistii, asta e alta problema. Adevarul nu se schimba dupa vreme, ramane acelasi.

cititi: Învățăturile Sfinților Părinți asupra catolicismului
http://traditiaortodoxa.files.wordpr...hia-romana.pdf
http://www.catacombeleortodoxiei.ro/...ism-nr-07.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.06.2012, 22:59:12
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Daca tu vrei sa treci la catolici trebuie sa te botezezi, mai ales daca esti in Italia, ei nu iti recunosc botezul,
FALS.

Total fals. Biserica Catolica recunoaste validitatea botezului savarsit in Bisericile Rasaritene.

Va rog sa nu mai raspanditi informatii false despre Biserica Catolica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.06.2012, 23:01:06
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A fost prins criminalul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.06.2012, 23:02:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

N-a fost prins, doar se fac audieri. Au spus ca au luat o persoana de acasa pentru audieri.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.06.2012, 23:13:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
A fost prins criminalul.
23:00 - Criminalul preotului din Focșani a fost prins, a declarat președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan. Potrivit acestuia, bărbatul este audiat de polițiști. El va primi duminică mandat de arestare pentru 29 de zile.

Anchetatorii nu au confirmat încă această informație. Ei nu exclud ca motivul crimei să fi fost legat de covingerile religioase.
Se pare că atacatorul ar fi cerut și altor doi preoți din Focșani să interpreteze aceleași pasaje din Biblie, dar că el a fost refuzat. Pasajele biblice se refereau la răzbunare și la păcate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un preot din Focsani a fost injunghiat Simply_me Preotul 23 19.06.2012 17:54:57
Cristian Florea fost preot ortodox Raul Ortodox Secte si culte 207 30.07.2010 16:08:09
Invitatie la Focsani pe 27 Mai (Praznuirea Sfantului Ioan Rusul) eduardd Pelerinaje la locuri Sfinte 3 25.05.2010 18:53:51
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25