Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 02.03.2016, 17:11:46
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul

" Un articol privind o practică identică ca in Norvegia și la fel de inumană în Marea Britanie: autoritățile iau copiii de la mamele care suferă de depresie post-natală – post-partum depression!
pai era mai simplu sa o trateze.
Uite, si eu sufar de pantaloni rupti in cur. Ce, acuma or sa vina sa imi ia copiii? Nu mai bine imi da unul blugii lui jerpeliti sau ma apuc io sa imi cos nadragii?
Astia chiar ma cred de tot incapabil?...
Reply With Quote
  #512  
Vechi 02.03.2016, 17:14:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Foarte tare mai cipofob mic. Pe acelasi sistem logic pe care l-ai incriminat permanent, facandu-i ca pe albia de porci, pe adeptii cipului.
Nu te poti abtine, nu-i asa?
Dar eu te inteleg, fii pe pace, in lipsa unor argumente, dai si tu cu ce poti.

Citat:
Deci o declaratie a unui oficial roman, care nu confirma ce zic eu, este vorbarie, ala e incompetent, plus tot tacamul de mizerie pe care deja il deserti, fara nici o jena, in capul unui reprezentant al statului roman, fara sa ai nici o proba ca acel om nu si-ar fi facut datoria. Singura lui vina este ca nu confirma ce spui tu. Incredibil cat de ipocrit poti fi. Acel om ocupa o functie oficiala. Nici macar familia Bodnariu nu i-a reprosat ceva.
Ce anume confirma? Ca procesele au fost pierdute?

Ai vazut undeva sa scrie "le-am acordat sprijin legal pe toata durata proceselor"?

Ceea ce se vede este ca Statul roman nu i-a ajutat cu nimic de ordin legal ci doar au influentat diplomatic repatrierea copiilor in ALTE familii in 5 cazuri si instrainarea lor (intr-o familie de romani - mare consolare) in altul?

Ar avea vreun sens sa ii reproseze ceva?

Serios, ar avea vreun sens sa reprosezi ceva vreunui politician din Romania?

Daca inainte dictatura se temea chiar si de un singur vorbitor curajos, acum nu doar rezista, ba chiar se intareste si la protesta de strada, gen #colectiv.

Citat:
De fapt nimeni nu i-a reprosat ceva in afara de tine. Tu fiind cine? Nu am inteles exact. Aaa, un anonim de pe net care poate acuza cum vrea? Bravo viteazule.
Caz in care, de ce esti atat de iritat?

Citat:
O singura intrebare: cum te suporti? Esti bine?
Atat timp cat tu nu ma suporti si altii cu gandire "stralucita" asemenea tie, e bine.
Inseamna ca sunt pe drumul cel bun :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.03.2016 at 17:27:37.
Reply With Quote
  #513  
Vechi 02.03.2016, 17:15:33
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Sunt de acord cu tine. Foarte.
Cred ca intelegi totusi ce vreau sa spun: trebuie sa mizam pe iubire si sa o ajutam sa isi faca loc in viata noastra. Nu sa aplicam pedeapsa crezind ca prin asta am facut dreptate.

Pentru ucenicia iubirii avem atatea resurse. Nu degeaba sunt formati consilieri, pedagogi, preoti si alti oameni care pot ajuta pe cei aflati in impas, criza etc.
dar poate ca unii mai credem despre iubire ca e o duda care pica din pom. In acest caz, da, mai bine dam copiii oricui, ca pe acolo unde ii ducem dragostea pica dintre frunze.
Oare?
Din câte am citit, în majoritatea covârșitoare a cazurilor, intervențiile Bernavaet tocmai în asta constă: consiliere.

În anumite situații se apreciază probabil că nu sunt șanse pentru consiliere.

Bănuiesc că acesta ar fi și cazul familiei Nan. Dacă factorul decident și-a format o opoinie în sensul că starea de fapt este cea descrisă de copil (adică este bătut de părinți), iar părintele refuză să recunoască, ce consiliere ar putea acesta să propună ?

Dacă dumneavoastră, având un astfel de caz în față, ați fi convins de sinceritatea copilului când afirmă că părinții îl bat cu cureaua, și deci, pe cale de consecință, ați fi convins de nesinceritatea părinților care afirmă că ei nu îl bat iar copilul minte, ați recomanda ca acel copil să rămână în cadrul familiei ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #514  
Vechi 02.03.2016, 17:21:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dar dvs. dl. avocat, de ce nu puteti raspunde la intrebarea asta?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Acum, sa zicem ca mergem pe mana ta, si te intreb, daca tu ai fi fost batut o data, de doua ,sau de 10 ori de catre parinti, In 10 ani sa zicem.
Cu cureaua.

Consideri ca ar fi fost normal sa fii dat in grija unei altfe familii?
In raspunsul dvs se afla si raspunsul la intrebarea de mai sus care o plasati altora.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.03.2016 at 17:23:13.
Reply With Quote
  #515  
Vechi 02.03.2016, 17:32:24
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Nu știu, Aline. Dar ia spune-ne tu: dacă ai fi un adult cu sechele psihice, iar psihologul ți-ar spune că aceste sechele se datorează abuzurilor la care te-au supus părinții în copilărie, ți-ai dori oare să fi fost crescut de altcineva ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #516  
Vechi 02.03.2016, 17:36:30
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

AlinB nu am de ce sa ma abtin. Cu tine trebuie dialogat exact pe sistemul tau, la nivelul tau. Sistem pe care l-ai aplicat de mai multe ori, pe acest forum, fara nici o jena. Lucru sesizat si de alti useri si care ti-a fost spus. Public.Adica un mod al tau grosolan, fara jena, cu acuze cum ai vrut tu si umilirea publica a altor useri. Antoniap este un exemplu elocvent. Vina noastra a fost ca am tacut. Dar lucrurile s-au schimbat. Acuzele tale la adresa unor oameni, cum vrei tu, aruncarea de noroi cand si cum vrei tu, trebuie sa fie tratate in acelasi mod.

AlinB repet intrebarea: cum te suporti?
Reply With Quote
  #517  
Vechi 02.03.2016, 17:37:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu știu, Aline.
Serios, esti adult, ar trebui sa stii.

Daca nu stii, n-ar trebui sa intrebi pe altii, oricum nu poti sa procesezi nici raspunsul lor.

Citat:
Dar ia spune-ne tu: dacă ai fi un adult cu sechele psihice, iar psihologul ți-ar spune că aceste sechele se datorează abuzurilor la care te-au supus părinții în copilărie, ți-ai dori oare să fi fost crescut de altcineva ?
Nu.
Dar nu ma astept sa intelegi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.03.2016 at 17:40:23.
Reply With Quote
  #518  
Vechi 02.03.2016, 17:40:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
AlinB nu am de ce sa ma abtin. Cu tine trebuie dialogat exact pe sistemul tau, la nivelul tau. Sistem pe care l-ai aplicat de mai multe ori, pe acest forum, fara nici o jena. Lucru sesizat si de alti useri si care ti-a fost spus. Public.Adica un mod al tau grosolan, fara jena, cu acuze cum ai vrut tu si umilirea publica a altor useri. Antoniap este un exemplu elocvent.
Si cine spunea cui "mic cipofob".
Bine ai intrat in clubul celor mental sanatosi dar cu convingerea para-relgioasa si nezdruncinata ca exista o conspiratie a dentistilor care implanteaza in secret cipuri spion in maseluta.

Citat:
Vina noastra a fost ca am tacut.
"A noastra"? Ai personalitati multiple? Ca esti cam singurul individ de pe aici profund deranjat de "afronturile" aduse "luptei anticip-de-maseluta".

Citat:
Dar lucrurile s-au schimbat. Acuzele tale la adresa unor oameni, cum vrei tu, aruncarea de noroi cand si cum vrei tu, trebuie sa fie tratate in acelasi mod.
Sigur, inca o ocazia sa ne arati nobilul tau caracter.
O faceai mai bine cand erai rezervat in vorbe, serios.

Chiar cu regrete, cand iti propusesei sa te retragi de aici.

Dar acum am senzatia ca nici nu mai este acelasi om de ani in urma, care scrie de pe contul asta.

Citat:
AlinB repet intrebarea: cum te suporti?
Nu te superi daca iti voi ignora remarcile incosistente, atacurile la persoana, judecatile de non-valoare si remarcile pe langa subiect, nu? :)

Prefer sa fiu eu ala care cedeaza primul la capitolul asta :)

Promit in schimb ca ceea ce are cat de cat legatura cu subiectul, chiar si fara logica si mirosind a manipulare, va primi un raspuns.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.03.2016 at 17:49:08.
Reply With Quote
  #519  
Vechi 02.03.2016, 17:45:05
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

AlinB poti ignora ce vrei dar cum te-ai purtat cu altii va ramane. Atacul la persoana este floare la ureche fata de ce le-ai scris tu altor useri.Remarcile pe langa subiect sunt pt tine orice alte argumente care nu confirma ce spui tu. Te intreb in continuare: cum te suporti, cum poti fi atat de ipocrit? Poti ignora intrebarea.
Reply With Quote
  #520  
Vechi 02.03.2016, 17:51:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Am ignorat-o deja, multumesc

Fa in continuare lucrarea cea buna.

Probabil vei obtine ceea ce cauti de fapt, blocarea acestui topic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde