Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 28.11.2015, 11:07:28
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu mai e mult pana la cenzura totala.
Pas cu pas, ne intoarcem la dictatura, de data asta aia "buna".
Ai dreptate. Ce ma socheaza este inversunarea tuturor adeptilor non-critici ai "caii euroatlantice". Macar de ar avea principii, macar de ar fi chiar o aderare profunda. Dar nu e. E oportunism. Cei care gandesc in acel mod trebuie sa mediteze la faptul ca merge impotriva curentului oficial, a fi critic, nu rebel-prosteste, este un semnal al faptului de a fi viu. Si da, optiunea politica oficala actuala are o multime de hibe. Asta nu inseamna ca a fi prorus este neaparat a fi faantic, ci doar a observa ca "inamicul" poate oferi niste alternative pe care "aliatul" le refuza. E posibil sa ma insel. Admit asta. Admit ca 99,99% din romani erau in anii '90 prooccidentali. Inclusiv eu. Si ppe bune: acela era Occidentul dupa care suspinasera bunicii si parintii nostri in anii '50. Dar ce vedem acum este o fata hada, iesind din ce in ce mai reoede de sub o masca atragatoare. Ideea in sine de hahau-hau-hau, ne agluinam, nu gandium, urmam conducatorii, e sinistra. E, in sine, o tradare tocmai a acelor valori occidentale cu care am fost momiti. Rusia si aliatii ei nu sunt, in sine, o alegere buna. Sunt categoric, in cateva, nu multe, dar importante privinte, o a legere mai buna decat aliatii/stapanii prezenti. Macar asta trebuie spus, sine ira et studio, la oraa ctuala. REcunosc ca sarisem peste cal inainte, ca exprimari si tendinte. Ok, am terminat-o cu ura tampla. REvin la critica lucida. Si de frica, dar si din constiinta. Bun. Numai ca, atunci cand am exprimat, recunosc, in vechiul meu stil temble-isteroid, speranta ca Uniunea Euroasiatica sa invinga, am fost facut tradator. NU suntem in razbooi cu Rusia, Daca da, atunci evident, mi-as tine fleanca. Nu din convingere, ci din spirit elementar de decenta si conservare. Si frica de statul roman. Nu patristim fata de statul asta, ci din patriotism fata de tar, actualmente disparuta, RSR, in care m--am nascut, si pe care nu vreeu sa o vad, in ce a mai ramas dinea, distrusa de rusi sau americani sa de oricine. Tara e pentru mine locul unde e familia mea, prietenii mei, toate necvuantatoarele dragi, si asa mai departe. De aceea o iubesc. Statul si politica lui actuala le privesc cu scarba si frica. Cine face tradator pe cei care spun ca macar din oportunism politic Rusia si Iranul apa crestinii ortodocsi si musulmanii siiti, este excat un neostalinist. "Rusia! Dictarua! Cenzuara! Putinism neobolsevic!" striga cei ce gandesc astfel. Ok. Dar ce fac ei este exact atittudinea de tip anii '50. Doar cu semn schimbat. Nu mai am nici un fel de furie instigatoare. Doar triste, amaraciune si dezgust. Si da, mai multa luciditate, pe care oficialii nu o au. Nu doresc moartea nimanui, nu doresc iwesirea in strada macar. Tot ce doresc, este ca poporul acesta sa faca odata niste alegeri lucide si curajose deopotriva (si nu ma refer doar la alegeri in sens electoral). Sa sis schimbe democratic conducatorii si sa purceada la politica lucida. In Ungaria, Polonia si Islanda s-a putut. Trebuie sa se poata si la noi. Apusul actual este o alegere care trebuie abordata cu foarte, foarte multa prudenta.
Reply With Quote
  #392  
Vechi 28.11.2015, 11:38:44
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inca ceva: l-am urat pe Putin pentru crima de la Beslan. Crimele, chiar genocidele, facute de rusi nu sunt cu nimic mai scuzabile decat cele comise de occidentali sau orice alta injghebare statala, SI INVERS. L-am urat pe Regretatul pentru absolut cretinul cult al personalitatii. Pe Iliescu pentru "teroristi", mineriade si faptul ca de fiecare data cade in picioare. Si asa mai departe.


To put it plainly: nu am nimic cu prooccidentalii de pe forum. Alegerile lor nu sunt oportuniste. Au in familiile morti datorita stalinismului si/sau Armatei Rosii/NKVD-ului. Recunosc si privesc cu compasiune solemna acest fapt. Deasemenea, unul din ei pare sa ma fi iertat pentru boacanele si iesirile mele trecute cretine, iar altul m-a scos dintr-un mare cacat (si pentru asta, si nu doar, il voi respecta cat voi trai). Tot ce ii rog este sa incerce sa priveasca Rusia putinista si Iranul ayatollahilor cu mai putina inversunare critica. Ei da, au toate motivele sa fie prooccidentali. Insa prooccidentalii din fruntea bucatelor, care decreteaza ca trebuie sa vorbim si gandim doar euroatlantic in spirit si expredie, ei da, sunt oportunisti. Ei se catara pe jertfa stramosilor vostri. Dumnezeu sa ii odihneasca cu dreptii pe toti cei ce su luptat in munti impotriva stapanirii bolsevice si a URSS! Am spus--o din inima, nu doar am scris-o cu degetele.
Reply With Quote
  #393  
Vechi 11.12.2015, 18:06:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

http://www.telegrama.ro/index.php?op...ite&Itemid=102

Știe cineva cât adevăr e în articolul de mai sus?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #394  
Vechi 11.12.2015, 18:13:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai nu vad de ce nu ar fi.
Multe firme s-au inchis din cauza asta.

Intr-o tara normala, s-ar fi dat o perioada de gratie de 6 luni pentru punerea la punct cu PSI -ul.
Au aia acum de lucru cat pentru 10 ani.

Acusi o sa se anunte ca da Statul 100 milioane euro pe un soft de management al firmelor dpdv PSI
Ca si cand softul al ar stinge singur incendiile.
Sigur, prin licitatie oneste catre firma partidului care va angaja 5 programtori php/mysql si doi de VisualNet si il va termina in 6 luni.

Si da, e normal ca usile bisericilor sa se deschida in exterior.
Si sa mai existe o cale de evacuare - de obicei exista o a doua usa in altar dar ma tem ca trebuie sa fie mult mai mare.. :)

Dar stiu o biserica care va trebui sa dea jos panourile radiante cu flacara deschisa..
Indoielnic sa reprezinte o problema, dar cine sa se certe acum cu astia?

Stati sa vedeti cand se vor interzice lumanarile in biserica si o sa umblati cu lanterna in varf de batz ... :)

Sau cum se va pune problema vs. Pasti si mii de lumanari aprinse, afara si inauntru..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.12.2015 at 18:16:21.
Reply With Quote
  #395  
Vechi 11.12.2015, 18:17:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mda. Vin vremuri interesante.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #396  
Vechi 12.12.2015, 14:51:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marian Munteanu: La câte resurse avem, ne permitem să facem câte-o Catedrală a Mântuirii în fiecare județ. Dacă nu s-ar FURA! / Mesaj către seculariști: România va fi ultimul loc de pe pământ unde se va prăbuși creștinismul

http://www.activenews.ro/stiri-socia...inismul-127778
Reply With Quote
  #397  
Vechi 13.12.2015, 04:05:06
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mda. Vin vremuri interesante.
Mda. Vin sigur.

Ya’ll remember me, legendary live eternally
Bury me in pieces cause they fear reincarnation
Niggas screaming peace cause they fear when my squad face ‘em
Now even if you blind you still see my prophecy
My destiny to overthrow those on top of me
Outlawz busting busting, we untouchable...

https://www.youtube.com/watch?v=t5uAX0pyD_I

Asteapta-ma! ...cum Il astepti pe Iisus sa se intoarca.
L.E. Ti-am scris la ora in care a inviat Fiul Omului.
Reply With Quote
  #398  
Vechi 14.12.2015, 00:07:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cuvântul Părintelui Zaharia Zaharou de la Essex către rudele oamenilor care au murit în tragedii: http://ortodoxiatinerilor.ro/incuraj...harou-tragedii
Reply With Quote
  #399  
Vechi 14.12.2015, 08:06:14
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc mult, Ovidiu. Minunat link.
Reply With Quote
  #400  
Vechi 14.12.2015, 10:54:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
România va fi ultimul loc de pe pământ unde se va prăbuși creștinismul
Bine ar fi sa fie asa
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde