Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 06.09.2007, 12:49:47
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Evident, in anumite momente, mentinerea vietii embrionului poate constitui un pericol de moarte pentru viata mamei. In aceste cazuri este nevoie de o abordare de catre mama, tata, parintii duhovnicesti si medici pentru iesirea din impas.
Dan, repet un fragment din ceea ce am scris mai sus. Mai bine MARTIR in cer decat hoit in cimitir! Sa nu ne amagim! Am caz concret!!! Un parinte a primit sfatul medicului sa faca avort , copilul fiind handicapat! Au vazut mama ecografic 3 MEDICI, 3 nu unul, din care unul profesor! Toti au dat accelasi verdict, avort! Dar, parintii Nu au fost de acord desi toti i-au facut iresponsabili, inconstienti.samd. Copilul s-a nascut...este o fata perfect sanatoasa si chiar fff inteligenta;) Mai sa nu ne inselam, NICIDECUM, unde vrea Maicuta Domnului se biruie TOATA stiinta! Imi cer iertare ca sunt atat de vehementa dar sora mea din pacate are destul de multe intreruperi si acum e la un pas de cancer..suntem daramati toti! Desi medicul i-a spus ca un copil i-ar salva viata, nu accepta nicidecum ideea. Nu stim noi randuiala Lui care de multe ori pare "peste puterile noastre"...
Reply With Quote
  #522  
Vechi 06.09.2007, 13:37:39
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Prin ultima fraza nu am vrut sa las impresia ca justific omorarea copilului. De altfel, nu doar in timpul sarcinii, ci totdeauna mentinerea vietii copilului poate implica un pericol de moarte pentru mama sau tata. Nu uit Jenica, faptul ca ceea ce este cu neputinta la om este cu putina la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #523  
Vechi 06.09.2007, 21:17:51
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Sa-mi ajute Dumnezeu sa nu fac avort!
In perioada cand era interzis avortul, se faceau de fapt o multime. Femeile se expuneau unor riscuri enorme, destule mureau! Mergeau la neavizati sa faca avort, si faceau infectie, septicemie!Sau foloseau singure tot felul de substante!Dupa ce a fost legal, femeile au inceput sa spuna: am atatea avorturi. In loc sa fie mai bine, s-a intamplat invers! Au murit oameni.
Cred ca educatia religioasa este cea mai buna solutie,ideal este sa aleaga de buna voie sa nu faca. Sa se spuna in biserica, la televizor, pe Internet. Sa se spuna si cate femei nu au mai putut pe urma sa aiba niciodata copii, dupa primul avort, chiar facut de doctor! Sa spuna si cate au regretat pe urma, cate au fost oprite de la Sf Impartasanie, atatia ani! Si cum s-au simtit dupa ce au facut avort! Mai ales persoanele credincioase.
Reply With Quote
  #524  
Vechi 07.09.2007, 12:04:35
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.vreausaaflu.ro/
Reply With Quote
  #525  
Vechi 07.09.2007, 13:47:01
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Atitudinea unora de a "explica" motivul avortului nu este decat o JUSTIFICARE propire si personala. Sunt FERM CONVINSA sa fiecare dintre voi care ati facut deja un avort aveti PROPRIILE REMUSCARI, PARERI DE RAU..care din pacate apar abia dupa ce crima a fost comisa!! Sa avem macar bunul simt sa ne asumam responsabilitatea faptelor noastre! E PACAT! CLAR! O SPUN SFINTII PARINTI! mai mult folos avem daca acceptam sa traim cu durerea aceasta in inima si sa ne caim pentru pacatele noastre. IN fata LUI HRISTOS NU EXISTA SCUZA!! Nu vom putea spune: da Doamne da...vezi Tu...nu aveam bani, aveam sot betiv, eram bolnava etc. MAI ACCEPATI CA E PACAT si caiti-va. E drept ca intre doua rele alegeti pe cea mai "putin" rea..dar asta nu ne abslova de vina! Sa fie clar!! Si eu ca si voi sunt sotie si mama, am pacatele mele multe si grele dar mi le asum!! Nu indraznesc sa spun in gura mare ca vezi Doamne..sunt "acoperita" de medicul de familie care imi impune sa fac avort!! sa ne asumam responsabilitatea pacatului, la judecata singuri!! vom fi inainte Dreptului Judecator, nu cu medicul, nu cu sotul, nu cu cei care ne impartasesc parerile..SINGURI VOM FI SI ATUNCI.......offfff Dumnezeule milostiv fii mie mult pacatoasei...:(
Esti casatorita? Esti maica? Esti preoteasa? Rar o femeie casatorita este capabila sa scrie asa ceva.
Citez: jenica
Mai!! Mai bine MARTIR in cer decat hoit in cimitir. Nu va amagiti!!
Reply With Quote
  #526  
Vechi 07.09.2007, 13:49:38
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Atitudinea unora de a "explica" motivul avortului nu este decat o JUSTIFICARE propire si personala. Sunt FERM CONVINSA sa fiecare dintre voi care ati facut deja un avort aveti PROPRIILE REMUSCARI, PARERI DE RAU..care din pacate apar abia dupa ce crima a fost comisa!! Sa avem macar bunul simt sa ne asumam responsabilitatea faptelor noastre! E PACAT! CLAR! O SPUN SFINTII PARINTI! mai mult folos avem daca acceptam sa traim cu durerea aceasta in inima si sa ne caim pentru pacatele noastre. IN fata LUI HRISTOS NU EXISTA SCUZA!! Nu vom putea spune: da Doamne da...vezi Tu...nu aveam bani, aveam sot betiv, eram bolnava etc. MAI ACCEPATI CA E PACAT si caiti-va. E drept ca intre doua rele alegeti pe cea mai "putin" rea..dar asta nu ne abslova de vina! Sa fie clar!! Si eu ca si voi sunt sotie si mama, am pacatele mele multe si grele dar mi le asum!! Nu indraznesc sa spun in gura mare ca vezi Doamne..sunt "acoperita" de medicul de familie care imi impune sa fac avort!! Mai!! mai bine martir in cer decat hoit in cimitir!! Sa nu ne amagim! sa ne asumam responsabilitatea pacatului, la judecata singuri!! vom fi inainte Dreptului Judecator, nu cu medicul, nu cu sotul, nu cu cei care ne impartasesc parerile..SINGURI VOM FI SI ATUNCI.......offfff Dumnezeule milostiv fii mie mult pacatoasei...:(
Esti casatorita? Esti maica? Esti preoteasa? Rar o femeie casatorita este capabila sa scrie asa ceva.
Citez: jenica
Mai!! mai bine MARTIR in cer decat hoit in cimitir!! Sa nu ne amagim!
Reply With Quote
  #527  
Vechi 08.09.2007, 14:16:46
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
:(..nu am nimert-o cu teribilismul varstei...scuze,tu ai parerea ta pe care o respect dar nu o impartasesc..iti doresc spor in descoperirile tale ..poate ne vom mai intersecta atunci cand vom impartasi aceleasi pareri.Altfel nu vad rostul..si fie vorba intre noi..un copil se poate creste si hrani cu rugaciuni...parerea mea...:)
Nu stiu,dak rugaciunile sunt suficiente fie ele si hrana spirituala,e ca si cand ai da spiritului numai mancare de cartofi.spiritul uman are nevoie,ca si trupul de substantele diferite pe care le poate oferi fiecare fruct al cunoasterii in parte.Dak iti hranasti spiritul doar cu rugaciuni atunci vor aparea grave carente,care vor sfarama osatura sufletului.Ori eu dak voi avea vrodata copil(desi mai bine nu)nu am de gand sa sufere de osteoporaza spirituala
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39