Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.08.2006, 11:40:30
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in principiu nu sunt de acord, mai ales ca in ziua de azi exista numeroase metode de contraceptie.

exista unele exceptii: cind sarcina pune in pericol viata mamei sau cind examenele medicale arata ca fatul sufera de maladii incurabile sau de mutatii genetice grave care ii pot afecta viata foarte mult.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.08.2006, 13:37:32
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mda, in loc sa raspunzi la obiect, ai ales sa postezi un text lacrimogen, in genul reportajelor de la proteve... trist. asta se cheama manipulare.

gindeste-te totusi ca in locul copilasului cu ochi, urechi, minute si picioruse, era un copil care suferea de trisomia 21 (sindromul down). tu ai mai fi fost de acord ca o femeie pe care o cunosti foarte bine sa nasca in conditiile astea? stiind ca acel copil nu va fi niciodata normal, ca va trebui sa ai o grija speciala pentru el si ca va trai maxim 21 de ani?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.08.2006, 13:54:33
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
mda, in loc sa raspunzi la obiect, ai ales sa postezi un text lacrimogen, in genul reportajelor de la proteve... trist. asta se cheama manipulare.

gindeste-te totusi ca in locul copilasului cu ochi, urechi, minute si picioruse, era un copil care suferea de trisomia 21 (sindromul down). tu ai mai fi fost de acord ca o femeie pe care o cunosti foarte bine sa nasca in conditiile astea? stiind ca acel copil nu va fi niciodata normal, ca va trebui sa ai o grija speciala pentru el si ca va trai maxim 21 de ani?
E cam sensibila situatia. As intelege pe deplin parintii care ar face asa ceva...de ce sa aduci in lume un copil pe care nu il asteapta decat suferinta si o viata scurta?? As aprecia profund un parinte care ar alege sa il ingrijeasca cu problema cu tot, dar daca nu se simte in stare, si e incapabil parintele sa isi asume responsabilitatea eu i-as zice ca e mai uman avortul decat nasterea unui copil cu probleme serioase,care pe deasupra e si neglijat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.08.2006, 14:03:50
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
gindeste-te totusi ca in locul copilasului cu ochi, urechi, minute si picioruse, era un copil care suferea de trisomia 21 (sindromul down). tu ai mai fi fost de acord ca o femeie pe care o cunosti foarte bine sa nasca in conditiile astea? stiind ca acel copil nu va fi niciodata normal, ca va trebui sa ai o grija speciala pentru el si ca va trai maxim 21 de ani?
Primus, vorbesti de manipulare uitand ca cele mai multe emisiuni te indeamna sa accepti avortul veninid ca si tine cu tot felul de exemple ipotetice punand in lumina exceptii rare pe care doresti ca ceilalti sa le accepte ca si regula.
Fiind un forum crestin am sa-ti spun parerea celui care conteaza si anume Celui Ce Da Viata Dumnezeu.
Daca esti crestin accepti ca aceasata este o realitate infailibila ...
Daca DA atunci cum poti crede ca ai dreptul sa iei ceva ce tu nu poti da si asupra carui nu ai nici un drept.
Daca Dumnezeu vrea VINDECA, daca Dumnezeu vrea DA VIATA daca vrea o IA.
Ce te face sa crezi ca poti fi Dumnezeu ca sa decizi in locul Lui?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.08.2006, 14:12:42
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu e vorba de a te substitui lui dumnezeu, e vorba de liberul arbitru. dumnezeu te lasa sa alegi.

dar asa cum ai spus si tu e vorba de EXCEPTII, eu nu as permite avortul decit in cazuri exceptionale, legate de sanatatea mamei sau a fatului. altfel, de acord cu tine, nu ai nici o scuza daca recurgi la avort.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.08.2006, 22:13:25
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
nu e vorba de a te substitui lui dumnezeu, e vorba de liberul arbitru. dumnezeu te lasa sa alegi.

dar asa cum ai spus si tu e vorba de EXCEPTII, eu nu as permite avortul decit in cazuri exceptionale, legate de sanatatea mamei sau a fatului. altfel, de acord cu tine, nu ai nici o scuza daca recurgi la avort.
Avortul sau intreruperea sarcinii nu este un oarecare act nepermis,este ucidere.Este ucidere mai vinovata,mai grava si mai urata de Dumnezeu decat oricare ucidere, pentru ca ia dreptul la viata unei fiinte omenesti de a se invrednici de Sfantul Botez si nu are posibilitatea sa se mantuiasca dupa cum zice Mantuitorul"De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre in imparatia lui Dumnezeu"(Ioan 3,5)Te mai poti numi parinte cand iti ucizi propriul tau copil?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.08.2006, 00:53:08
teogtf teogtf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2006
Mesaje: 12
Implicit

Lucru clar avortul e o crima. Dar alceva vreau sa zic. De exemplu in Portugalia, tara majoritat catolica(nu simpatizez cu nimic biserica catolica) AVORTUL ESTE INTERZIS PRIN LEGE! Nu stiu daca mai este o tara unde sa se intample asa ceva, sau daca e bine sau e rau. Sau nu stiu daca se fac acolo avorturi sau nu! Dar e ceva care te face sa te gandesti mai bine la acest oribil pacat!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.08.2006, 06:52:52
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

repet, nu poti gindi doar in alb si negru. exista si nuante. asa cum unii incearca sa ii gaseasca scuze criminalului de la tanacu (parerea mea e ca ar trebui sa primeasca vreo 20 de ani de puscarie) - e treaba lor si parearea lor - tot asa consider ca si femeia are dreptul sa aleaga, atunci cind e in joc viata ei din punct de vedere al sanatatii sau al viitorului.

daca ea sau familia ei nu se simte in stare sa aiba grija de un copil cu deficiente severe de ordin genetic, psihic sau fizic, nu vad de ce ar trebui sa se chinuie. cam atit am avut de spus, nu voi mai interveni pe acest topic, nu aveti cum sa-mi schimbati parerea.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.08.2006, 10:05:48
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
repet, nu poti gindi doar in alb si negru. exista si nuante. asa cum unii incearca sa ii gaseasca scuze criminalului de la tanacu (parerea mea e ca ar trebui sa primeasca vreo 20 de ani de puscarie) - e treaba lor si parearea lor - tot asa consider ca si femeia are dreptul sa aleaga, atunci cind e in joc viata ei din punct de vedere al sanatatii sau al viitorului.

daca ea sau familia ei nu se simte in stare sa aiba grija de un copil cu deficiente severe de ordin genetic, psihic sau fizic, nu vad de ce ar trebui sa se chinuie. cam atit am avut de spus, nu voi mai interveni pe acest topic, nu aveti cum sa-mi schimbati parerea.
1. Cu tot respectul si smerenia - acest text "lacrimogen", stil reportaje proteve, a castigat Premiul ONU - Organizatiei Natiunilor Unite - pentru jurnalism pe anul 2005. Cel mai bun documentar din Romania pe anul trecut.

2. D-vs. spuneti ca in anumite conditii de boala a fatului nenascut, avortul ar putea fi permis. Intrebare: Daca bolnavul nascut are dreptul sa traiasca, bolnavul NENASCUT de ce nu are acest drept?
Tatal meu are un handicap fizic. Sa-l impusc ca este bolnav? Sau sa-i bag un aspirator in in creier si sa-i absorb creierul? Sau sa-l macelaresc cu o chiureta?
D-vs nu aveti pe nimeni bolnav in familie? Credeti ca ar merita omorat pt ca este bolnav?
Atunci de ce nu aplicam aceeasi unitate de masura si BOLNAVULUI NENASCUT?

Daca definim fatul ca o "aglomerare amorfa de celule", atunci avetiu dreptate sa fie ucis in caz ca corespunde standardelor de frumusete ale "lumii".

DAR !!! Daca definim fatul ca o PERSOANA creata de Dumnezeu si pentru care a murit pe cruce MANTUITORUL ISUS CRISTOS, atunci intelegem ca NU PUTEM FI NOI DUMNEZEI ca sa hotaram asupra vietii si a mortii... Chiar daca are trisomia sau sindrom down...

Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.09.2006, 13:55:55
Adrian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...daca omul s-ar fi putut abtine astazi nu am avea probleme de genul SIDA sau altele, dar omul este lacom.Vedeti voi fratilor, diavolul nu mai intra in oameni (eu personal nu sunt suficient de informat sa spun ca in altra tara a existat vreodata un caz in care diavolul a intrat in om,poate stiti voi sa imi spuneti) acum are alte metode prin care il baga pe om in iad si o face destul de bine; pt ca in ziua de azi omul este sclav banului si a placerilor trupesti si asta stiti si voi ce inseamna ; avortul este o metoda disperata prin care femeile renunta la pruncul nedorit ,poate Dumnezeu nu va face asa cu noi, dar cei ce spuneti ca nu sunteti de acord cu el , ce ati face daca ati fi femeie si ati fi violata de un vagabond ? pt ca sa fim realisti in afara de socul suferit mai este si presiunea unui copil nedorit de dvs.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39