Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 30.10.2006, 22:19:15
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Binele pe care omul il face nu vine de la zeu, ci de la dorinta binelui. Avortul a existat intotdeauna, nu se poate interzice, sint femei care l-ar face altfel. Preferi contraceptia?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 31.10.2006, 10:38:23
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Ti-am recomandat si in alta parte un catehism ortodox (si nu am fost singura), dar vad ca te incapatanezi sa-i dai inainte cu "zeu" si alte minuni. Sincer nu stiu ce cauti pe un forum crestin ortodox, atata timp cat nu vrei decat sa monologhezi. Despre contraceptie gasesti la topicul "Avortul si anticonceptionalele". Servus.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 01.11.2006, 12:10:53
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Avortul este o crima dubla.Este ucis si trupul si sufletul copilului.Nu exista scuze inaintea lui Dumnezeu pentru acest pacat.Am sa va povestesc ceva:O femeie care avea schizofrenie cronica a nascut un copil,desi doctorii recomandau avortul,desi lua medicamente foarte tari a nascut un copil sanatos si, mai mult,mama s-a facut sanatoasa.Un alt caz:O mama avea trei cezariene facute si a ramas insarcinata.Doctorul a spus categoric;avort.Femeia a cerut sfatul duhovnicului care indemnat-o sa-si puna nadejdea in Dumnezeu si sa nasca.A nascut normal dupa trei operatii de cezariana.A recunoscut si doctorul ca se mai intampla minuni.Dumnezeu este doctorul cel mare.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 01.11.2006, 18:37:29
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
Avortul este o crima dubla.Este ucis si trupul si sufletul copilului.Nu exista scuze inaintea lui Dumnezeu pentru acest pacat.Am sa va povestesc ceva:O femeie care avea schizofrenie cronica a nascut un copil,desi doctorii recomandau avortul,desi lua medicamente foarte tari a nascut un copil sanatos si, mai mult,mama s-a facut sanatoasa.Un alt caz:O mama avea trei cezariene facute si a ramas insarcinata.Doctorul a spus categoric;avort.Femeia a cerut sfatul duhovnicului care indemnat-o sa-si puna nadejdea in Dumnezeu si sa nasca.A nascut normal dupa trei operatii de cezariana.A recunoscut si doctorul ca se mai intampla minuni.Dumnezeu este doctorul cel mare.Doamne ajuta!
Dupa ce am citit tot ce s-a postat este ca si cum am privit un buletin de stiri in care apar numai informatii de tipul crima, bataie, viol, etc.
Cata inversunare. Cata lipsa de intelegere fata de aproapele. De iubire, nici vorba. Nu pot sa cred ca din iubire acuz un alt semen de crima. Si ma rog, criminalul, ramane cu crima lui si el va da socoteala pentru ea. Toate lumea se uita in ograda celorlalti, niciodata in a lor. Asa de mult imi plac barbatii care-si dau cu parerea despre ceva atat de intim si care priveste exclusiv femeia in intreaga ei feminitate fiziologica si sufleteasca.
Ce stiti voi barbatii prin ce trece femeia insarcinata, daca nu o sa aveti niciodata ocazia sa aveti asemenea experienta?
Pot sa va sochez dar, privesc si prin prisma omului contemporan si realist.
Ce se intampla pe vremea cand avortul era interzis. O fericire pentru biserica as zice si invatatura crestina.
Dar, stie cineva de numarul de pruncuciderilor?
Stie cineva de numarul avorturilor ilegale din care nenumarate femei se imbolnaveau si prosperau excrocii?
Stie cineva ce simtea femeia cand barbatul isi dorea un contact sexual? Frica era tot ce simtea ea, de o eventuala sarcina pe care nu o dorea pentru ca nu avea posibilitatea sa creasca un copil.
Si frica naste frustari si despre iubire nici nu mai poate fi vorba.
Si va reamintesc ca oricand, Dumnezeu ne va acorda iertarea si binecuvantarea sa, totul este ca sa ne caim, fie si in ceasul cel din urma.
Nici nu este cazul sa ma exprim daca sunt de acord cu avortul sau nu. Este problema mea personala si daca fac acest lucru imi asum si raspunderea pentru ceea ce fac.
Pentru societate legiferarea avortului este solutia optima. Fie numai si pentru ceea ce am amintit mai sus.

Reply With Quote
  #105  
Vechi 01.11.2006, 19:14:38
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
Dupa ce am citit tot ce s-a postat este ca si cum am privit un buletin de stiri in care apar numai informatii de tipul crima, bataie, viol, etc.
Cata inversunare. Cata lipsa de intelegere fata de aproapele. De iubire, nici vorba.
Draga CM, nu e chiar asa. As zice ca tocmai din iubire, cei de pe forum actioneaza astfel cand e vorba de un asemenea pacat. Fiindca cel care poate sa constientizeze ce efecte nocive are asupra sufletului si trupului mamei, copilului omorat si copiilor urmatori, familiei respective precum si intregii omeniri, nu poate sa stea indiferent.

Si daca ti s-a parut ca sunt "informatii de tipul crima, bataie, viol, etc" chiar asa e. Fiindca e crima, se omoara un biet copilas. Am o prietena care a lucrat la Christiana si discuta cu femeile care doreau sa faca intreruperi de sarcina si mi-a imprumutat un CD cu un avort filmat. O sa va descriu in cateva cuvinte. Copilasul care cu cateva minute inainte de avort se plimba, se joaca, rade, sta, sare, etc, cand incepe sa se scurga lichidul amniotic fuge intr-un colt si incearca sa stea cat mai la distanta de tubul care urmeaza sa-i absoarba cand o manuta, cand un piciorus, cand totul; capsorul nu iese cu tubul si atunci doctorul introduce un forceps ca sa-l sfarame si apoi il aspira. E socant cand vezi cum se zbate si fuge cat poate, cum se retrage cat mai departe de tubul respectiv. E ORIBIL!!! ???

Mai era inca un filmulet cu ce au gasit in pungile de gunoi de la o clinica din America: capsoare, manute, picioruse, chiar si copilasi intregi dar ceva mai micuti, copii care n-au fost intrebati daca ei vor sa ajunga acolo, care nu au avut parte de nici un pic de iubire...ca tot vorbeam de iubire. Si ca sa raspund in termenii folositi de tine, este o violare a drepturilor acestor copii, este o bataie de joc fata de ceea ce Dumnezeu a creat, este o lipsa totala de iubire fata de om si fata de Dumnezeu, adica este o rupere de a fi nu numai crestin, dar si om. ???

Sa invatam sa fim oameni, sa ajungem macar ca animalele care nu isi omoara puisorii si abia apoi sa invatam ce inseamna sa fim crestini!

Elena
Reply With Quote
  #106  
Vechi 02.11.2006, 11:07:38
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Just, foarte bine spus.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 02.11.2006, 16:33:29
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Just, foarte bine spus.
Stimata va_iubesc,
Sunteti patimasa in a infiera si a judeca "crimele" comise.
Cam ce pedeapsa ar merita femeile care fac avort?
Dpdv ortodox am inteles: chinurile iadului. Am vazut la o biserica din Magurele niste desene la intrarea in biserica care mi s-au parut absolut incredibile.
Erau urmatoarele ipostaze: femeia care face avort era in iad, spanzurata de unghii sau de par sau in cazanul cu smoala etc, condamnata vesnic pentru fapta savarsita.
Doamna mea, aceste aberatii sunt ale mintii omenesti, in nici un caz nu au legatura cu crestinismul.
Pentru ca si Inchizitia cam tot aceleasi teorii propaga si faptele erau pe masura ...
Noroc ca ortodoxii nu s-au dedat la asemenea fapte. Acelea nu erau crime? Mii, zeci de mii de femei au murit arse pe rug in decurs de cateva secole.
Si trebuie sa laudam acele fapte?
Si pana la urma, nu am inteles, ori judeca Dumnezeu, ca autoritate suprema sau intai oamenii si dupa aceea Dumnezeu. Poate ma lamuriti pentru ca eu nu am gasit textul biblic contrar.
Lasati-L pe El sa judece, sa pedepseasca pacatosii la Judecata de Apoi.
In terminologia ortodoxa nu am mai intalnit si alt tip de judecata, numai despre cea de Apoi este vorba.














Reply With Quote
  #108  
Vechi 02.11.2006, 18:22:07
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)CM,Judecata este de doua feluri,partiala si totala sau definitiva sau de apoi.Porunca a sasea din Decalog spune sa nu ucizi.Pruncuciderea este o crima si criminalii care nu se pocaiesc vor merge in iad chiar daca unora nu le prea convine.Crima este o lipsa de iubire,iar iadul(cum spune Dostoievschi)este neputinta de-a iubi.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 02.11.2006, 18:40:41
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Cu riscul de a te supara, Negroponte: este mai crima sa aduci pe lume copii carora sa nu ai ce le oferi. Pentru ce sa-i nasti, pentru ce, cu buna stiinta, sa-i condamni, din fasa, la tot felul de privatiuni? Uita-te pe strada! Vezi copiii strazii? Intra intr-o scoala de copii modesti si priveste-i la prima ora a diminetii. Nu trebuie sa ti se spuna pentru ca imediat iti dai seama care a dormit sub scarile blocului. E-hei, nu stii ce vorbesti!...

Spune-mi, te rog, Negroponte, cati copii ai? Si cand sunt nascuti?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 03.11.2006, 10:38:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cu adevarat,subiectul cu avortul este unul complex,dar mai ales este usor sa vorbim cand nu avem copii sau mai in nestiinta de cauza,nu suntem casatoriti sau nu avem o viata sexuala.Sunt de-acord cu Silvestar si cu CM,sunt mai realisti in viata pe care fiecare o simtim si o traim.Nu sunt de-acord cu avortul,am mai spus,dar este culmea sa se aduca contraindicatii religioase si la formele anticonceptionale,pentru ca intr-un fel sau altul la aceste doua variante se rezuma situatia din viata fiecaruia dintre noi,si cum se spune,din doua rele alegem raul cel mai mic,desho!(nu-i asa!).Am o prietena care s-a casatorit tarziu,la 28 de ani,si pana la 31 de ani a si facut trei copii,nu i-a dorit pe toti,dar s-a-ntamplat pentru ca nu a folosit nici o metoda anticonceptionala,si a refuzat sa faca si chiuretaj.Pana aici este bine,dar de-acum incolo este hotarata sa nu mai faca copii....Vedeti cat de usor se pot face copii in cele mai multe situatii!,sotul acesteia nu este roman,si nu vrea sa auda nici de credinta.A acceptat sa faca copii ca sa o poata manipula pe femeie mai usor,ingradind-o in acest sens,caci au aparut si problemele,ulterior,lipsa de bani,santaje(ca nu mai are voie sa vina in tara),si altele.Cu adevarat in Romania sunt extrem de multi copii ai strazii si cersatori cu familii dezorganizate,este strigator la cer,prin ce chinuri trec acei copii,traiesc ca niste animale si in cele din urma ajung infractori,majoritatea parintilor acestora i-a conceput,nu din credinta,ci dintr-o educatie precara,sau aproape absenta.Cu adevarat este strigator la cer cata suferinta exista in Romania datorita iresponsabilitatii si-a lipsei de educatie asociata cu saracia,si nu vine Dumnezeu din cer sa izbaveasca pe acesti horopsiti ai sortii,pentru ca El ne-a dat darul gandirii si cugetarii,ne-a dat ratiunea de-a echilibra si de-a ne face viata suportabila.Am stat in asia 3 ani(Tokyo)si am observat modalitatea lor de convietuire,credinta lor....acolo nu exista copii ai strazii,absolut deloc,sunt doar cativa homlesi care sunt foarte curati,nu cersesc si nu fac rau nimanui,sunt protejati de societate chiar daca traiesc in corturi amenajate in diverse locuri.Acestia nu sunt marginalizati de nimeni,ci de ei insisi,sunt doar niste nonconformisti care devin alcoolici si nu doresc sa munceasca,dar totul este sub control.Se spune ca Japonia este o tara budista,eu am constatat ca mai degraba este atee,pentru ca majoritatea marturisesc ca nu cred in nimic,ci doar in puterea si capacitatea proprie de-a aborda lucrurile si viata insasi.Ei nu obisnuiesc sa faca copii,decat in medie doi,sau cel mult trei copii de familie,dar nici nu abuzeaza de metodele de intrerupere de sarcina,cred ca mai degraba crestinii recurg la aceste actiuni,pentru ca totul tine de educatie si civilizatie.Numai Tokyo are un numar de 11 mil.de locuitori,cred ca ar fi fost un haos daca romania ar fi fost atat de mare si de numeroasa,pentru ca asa crestini cum ne pretindem,noi excelam in infractiuni,in rautate,in hotie si analfabetism...si aceasta ne situeaza pe scara suferintei proprii,a somajului,saraciei si tiganiei in care ne afundam zilnic principiile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39