Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.03.2010, 14:55:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu am zis de toata muzica populara ca romanii influentati de prin exterior au inceput sa fie deznationalizati de mai multa vreme.

Asa de exemplu unele cantarete inselate de duhuri rele de canta si manele bisericesti de orientare pietista (precum vedeti concertul de e organizat de IPS Andrei acum http://www.reintregirea.ro/index.php?cid=stire-2307) nu pot fi numite reprezentante ale romanilor.

Nici manelisti inselati de draci ca Adi copilul minune si altii ca acestia nu pot fi numiti reprezentanti ai romanismului.
Cand religia noastra crestin ortodoxa e deformata e deformat si sufletul romanului.


Cum am mai scris dupa parerea mea romanii nu prea aveau multe de la neamul lat(r)in.Preluasera din limba latina.
Dar acum cu aceste filme inspirate de draci de vin de prin tari lat(r)ine adica Italia,Spania,Portugalia si America de Sud anume telenovelele se mai distruge un pic romanismul.Si aci in aceste telenovele e promovat tot un pietism dracesc.

Am pus latrin in loc de latin ca asa a devenit acest neam.Prin lucrarea si inselarea dracilor.
Este suficient sa vedem de unde a aparut Mafia ca justificare pentru aceasta.

Last edited by mihailt; 18.03.2010 at 15:55:11.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.03.2010, 16:01:50
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nici manelisti inselati de draci ca Adi copilul minune si altii ca acestia nu pot fi numiti reprezentanti ai romanismului.
"Oameni" ca adi copilul minune din start nu pot raprezenta neamul romanesc, vazand ca ei sunt niste alogeni, straini fata de acest neam!

Oricat ai incerca sa slefuiesti un tigan prin incercarea de a-l face roman, tot un tigan ramane!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.03.2010, 16:49:33
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Sunt un antimanelist convins totusi am auzit ca adi ar fi un mare filantrop , asa ca , sa nu judecam pentru a nu fi judecati .Si ei buni sau rai suntm fii aceluias Dumnezeu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.03.2010, 17:33:39
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Sunt un antimanelist convins totusi am auzit ca adi ar fi un mare filantrop , asa ca , sa nu judecam pentru a nu fi judecati .Si ei buni sau rai suntm fii aceluias Dumnezeu.
Nu conteaza daca sunt buni sau rai... nu sunt romani! Punct!

Ai dreptate ca suntem toti fii lui Dumnezeu; totusi uite cum "fratii" nostri rusi ne-au furat Basarabia (aia cu a 3-a Roma si limba "moldoveneasca"), bulgarii Cadrilaterul, sarbii sunt atat de nesimtiti ca nu'i lasa pe timoceni sa aiba o Sfanta Liturghie in romana, grecii ii asupresc pe fratii nostri de neam aromani, s.a.m.d.

Si sunt toti ortodocsi...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.03.2010, 22:06:05
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dumnezeu sa ma ierte ca am folosit asemenea cuvinte grele referitoare la neamurile latine.
Si daca a citit careva care este sau care are rude de neam latin -spanioli,italieni,portughezi sau din America de Sud imi cer iertare si de la acela/aceea.
Si acestia tot popoare de a lui Dumnezeu sunt dar unii inselati de duhuri rele umblau sa-i deznationalizeze.
Si o parte din acestea (precum mafia) sunt aparute ca rezultat a cum se propovaduia un fundamentalism aparut din inselarea duhurilor rele prin BC.
Oricum acum in BC macar s-au introdus slujbe in limba natiilor (sau cel putin asa am auzit,daca gresesc va rog sa ma corectati).
Nu este normal ca italienii,spaniolii,portughezi sa nu poata sa aiba si ei o Biserica a neamului lor asa cum e normal.
Poate BO ar putea face prozelitism agresiv sa infiinteze Biserici ortodoxe cu ierarhi si preoti din neamurile de acolo in Italia,Portugalia,Spania.
In crestin ortodoxie toti patriarhii sunt egali intre dansii nu e un patriarh mai mare ca altul.
Asa Sfantul Apostol Pavel si Sfantul Apostol Petru erau egali si erau egali cu ceilalti Sfinti Apostoli.
La pogorarea Duhului Sfant nu prezida vreunul din Sfintii Apostoli si nu a primit vreunul o hirotonie mai speciala ca a celorlalti.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.03.2010, 22:19:47
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Exista 2 modalitati de a cuceri o natie. Una directa, prin razboi, dar aceasta metoda nu este prea trainica, fiindca cu timpul cei asupriti vor cauta sa-si recapete libertatea luata cu forta. Si o alta metoda mai indirecta, prin care putin cate putin se inlocuiesc valorile si cultura natiei respective cu altele, care sa fie pe placul celor care din umbra urmaresc subjugarea respectivei tari, astfel incat cei subjugati nici nu-si vor da seama ca au fost asimilati. A doua metoda are dezavantajul ca necesita foarte mult timp pentru a fi finalizata, insa este mult mai constructiva si da rezultate mult mai bune pentru cei interesati.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.03.2010, 22:49:12
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Poate BO ar putea face prozelitism agresiv sa infiinteze Biserici ortodoxe cu ierarhi si preoti din neamurile de acolo in Italia,Portugalia,Spania.
Mihailt, nu te supara, dar visezi cai verzi!

Tu vezi ce afirmi acolo? Zici ca oficialii sa faca prozelitism... in Italia, casa Papei si'n Spania si Portugalia, unde romano-catolicismul este bine infipt in cultura locala (vezi si Fatima)!

Iti dai seama ca asta este pura utopie...

Citeste documentul de la Balamand si vei intelege de ce nu este posibil acest lucru!

Multumeste inca odata bunilor "ortodocsi" de la St Serge si ecumenistilor care au vandut Ortodoxia pentru "buna intelegere intre frati"!

Am sa'ti dau un exemplu de aici din Italia. Un preot italian, devenit ulterior ortodox a trecut sub Patriarhia Sarba. Bineinteles ca nu putea face misionarism printre romano-catolici vazand ca si sarbii s'au manjit cu erezia ecumenista si nu si-ar permite sa'l supere pe Papa!
Asa ca a trecut sub omoforul rusilor! Dar si acestia erau la fel de ecumenisti!

Pana la urma, pentru a reusi sa realizeze ceva concret pentru o Ortodoxie italiana a trecut sub sinodul IPS Chiprian, etichetat "necanonic" de ceilalti!

Si cate nesimtire pe un preot rus din Torino, care afirma si afirma ca acest Parinte, Silvano este sunt un sinod necanonic; vorbeste el care se afla sub patriarhia serghianista si ecumenista a Moscovei!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.03.2010, 00:06:49
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Da este pacat ca valorile romanesti nu sunt promovate cum ar trebui.Dar nu putem acuza poporul ca se instraineaza de ele.Atata timp cat cei care ne conduc nu vad decat ciolanul de ros si asi bat joc de tot ce este sfant sau nu,de tot ce credem sau nu, de tot ce vrem sau nu.,constiinta noastra nationala se va atrofia.vedem filme si muzica din alte parti pentru ca avem impresia ca tot ce nu este romanesc este mai bun.La un anumit nivel chiar se aplica.Sa va spun o traire proprie:anul trecut am iesit prima oara din tara.Am fost intr-o mica excursie in Germania.aAm fost profund impresionat de puterea lor ca si neam,ma refer la puterea de a accepta greutatile vietii si de a lupta cu ele.Un bun simt si si o conduita la care noi nu putem decat sa visam ca se va generaliza.Ce a fost mai dureros ..la intoarcere in Romania aveam impresia ca aici nu este nimic normal..simteam ca acolo se desfasoara lucrurile cum ar trebui..nu la noi..
La revolutie nu cred ca am avut de ales..eu eram mic..atunci dar din ce-mi dau seama..erau prea multi oameni cu foarte multi bani care nu averau unde sa sii cheltuie..de aceea a fost facuta revolutia.iar Romania trebuia sa fie piata de desfacere care este astazi.in anii urmatori.pur si simplu a fost vanduta la bucata..tot de rechinii care au provocat revolutia.Populatia nu era atat de precauta ca acum..nu i-a pregatit nimeni pentru capitalism..piata libera..bursa..etc.
Despre Ceausescu..a fost fix un tap ispasitor..iar caricatura de proces de care a avut parte..cred ca ilustreaza perfect cum s-au intamplat lucrurile ulterior in democratia romaneasca..cum a inceput asa continua..
Bine..nu inseamna ca Ceausescu nu si-a meritat soarta..a fost un criminal..iar locul ai era in pamant..a incetinit dezvoltrea romaniei cu anii in care a condus tara. si a distrus o mare parte din cultura noastra profund ortodoxa. Eu pun pe seama regimului comunist si proliferarea cultelor neoprotestanta in romania..care au inflorit in parte din cauza ajutorului financiar oferit pentru intrarea in randurile lor a oamenilor saraci si in necunostinta de cauza,pentru ca pe vremea raposatului ortodoxia rea privita in deradere..sau eventual ca loc unde poate fi tras cu urechea..de catre securitate..Poate ca daca nu eram in sfera de influenta bolsevica eram o natiune sanatoasa acum.
Despre manele?ne place sau nu..ne cam reprezinta..si ami este greu sa o spun..dar este un lucru pentru care suntem recunoscuti peste hotare...:)..cred ca este o evolutie mai ciudata a culturii romanesti..si spun romanesti pentru ca 70% din populatia tarii asculta manele..iar tiganii sunt mult mai putini..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.03.2010, 09:25:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Nu conteaza daca sunt buni sau rai... nu sunt romani! Punct!

Ai dreptate ca suntem toti fii lui Dumnezeu; totusi uite cum "fratii" nostri rusi ne-au furat Basarabia (aia cu a 3-a Roma si limba "moldoveneasca"), bulgarii Cadrilaterul, sarbii sunt atat de nesimtiti ca nu'i lasa pe timoceni sa aiba o Sfanta Liturghie in romana, grecii ii asupresc pe fratii nostri de neam aromani, s.a.m.d.

Si sunt toti ortodocsi...
Ce intelegi tu prin "roman"?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.03.2010, 19:00:22
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Vedeti o carte scrisa de parintele Staniloae:
"Uniatismul din Transilvania incercare de dezbinare a poporului roman".
http://www.sfantuldaniilsihastrul.ro...niatism_ds.pdf
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Spovedanie neterminata a poporului meu C.tin Pocainta 20 08.01.2009 02:52:26
Dreapta credinta a poporului roman phradmon Biserica Ortodoxa Romana 33 26.10.2008 10:57:00
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13