Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.03.2010, 21:58:53
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
Nu e vorba de rasism, nu, e vorba doar de discriminarea unor grupuri sociale in functie de culoarea pielii. Nici vorba de rasism.

Si apropo de conservarea poporului, as avea si eu o intrebare. Cum definesti tu poporul roman? Care sunt criteriile dupa care stabilesti cine face parte din poporul roman si cine nu?
In sfarsit ati iesit si voi, aia cu "pace", "libertate", "fraternitate", "egalitate". Mult v'a mai trebuit... :)

Roman este acela care simte si traieste romaneste, in credinta strabunilor si biologic vorbind apartine neamului romanesc!

Uite aici un exemplu' de roman absolut, in mijloc cu alti martiri ai neamului nostru:
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.03.2010, 22:03:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
In sfarsit ati iesit si voi, aia cu "pace", "libertate", "fraternitate", "egalitate". Mult v'a mai trebuit... :)

Roman este acela care simte si traieste romaneste, in credinta strabunilor si biologic vorbind apartine neamului romanesc!

Uite aici un exemplu' de roman absolut, in mijloc cu alti martiri ai neamului nostru:
Daca esti amabil poti sa ne postezi si imaginea aceea cu acesti bravi romani si cu multi alti Legionari, pe dealul acela de la Ungheni unde, in grup, saluta fascist catre Vest( catre taticul lor, neroman dealtfel:)))).( ca eu nu ma pricep)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.03.2010, 22:12:43
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

cum definesti "identitatea biologica"?a unui popor?nu prea inteleg..despre fotografie...z.Codreanu, Ion Mota ,Vasile Marin poate ca au fost martiri romani..dar sigur in conditii cel putin discutabile...si prost intelese de cei care traim astazi..pacat ca sub masca nationalismului..se ascund rasisti fiorosi..si multe altele..Antoni0..pune mana te rog..si citeste "Pentru Legionari'..de Z.Codreanu..inainte sa postezi asemenea poze..in discutii despre trimiterea in exil a tiganilor..iar apoi..sa vezi daca are vre-o legatura..
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.03.2010, 22:12:54
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
In sfarsit ati iesit si voi, aia cu "pace", "libertate", "fraternitate", "egalitate". Mult v'a mai trebuit... :)

Roman este acela care simte si traieste romaneste, in credinta strabunilor si biologic vorbind apartine neamului romanesc!

Uite aici un exemplu' de roman absolut, in mijloc cu alti martiri ai neamului nostru:
Ca veni vorba de eroii martiri, pe 19 martie 2009 a avut loc o conferinta despre sfintii inchisorilor la Iasi, conferinta sustinuta parca de Danion Vasile. La sfarsitul conferintei, cand lumea se inchina la sfintele moaste ale celor ucisi in inchisori, sfintele moaste au inceput sa izvorasca mir, sub privirile a zeci si sute de martori.

Peste exact un an, pe 19 martie 2010 (adica vineri, cu 3 zile in urma) s-a repetat conferinta, tot la Iasi, si la sfarsit s-a repetat si minunea: http://apologeticum.wordpress.com/20...or-de-la-aiud/

Bogdan.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.03.2010, 22:13:36
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca esti amabil poti sa ne postezi si imaginea aceea cu acesti bravi romani si cu multi alti Legionari, pe dealul acela de la Ungheni unde, in grup, saluta fascist catre Vest( catre taticul lor, neroman dealtfel:)))).( ca eu nu ma pricep)
Minciunile si jignirile unui rusofil (de altfel deja consumate si expirate) chiar nu conteaza! Somn usor "tavares Cozia"!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.03.2010, 22:15:58
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
cum definesti "identitatea biologica"?a unui popor?nu prea inteleg..despre fotografie...z.Codreanu, Ion Mota ,Vasile Marin poate ca au fost martiri romani..dar sigur in conditii cel putin discutabile...si prost intelese de cei care traim astazi..pacat ca sub masca nationalismului..se ascund rasisti fiorosi..si multe altele..Antoni0..pune mana te rog..si citeste "Pentru Legionari'..de Z.Codreanu..inainte sa postezi asemenea poze..in discutii despre trimiterea in exil a tiganilor..iar apoi..sa vezi daca are vre-o legatura..
Am citit Pentru Legionari! Am citit si Carticica Sefului de Cuib! Am citit...

Daca ai fi citit si tu aceste carti, ai intelege la ce ma refer! Da un search cu termenul "rasa"!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.03.2010, 22:20:34
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Cred ca trebuie si putin echilibru in toata problema asta legata de natie, rasa, evrei, tigani, etc...

Cititi capitolul despre "Negri cu suflete albe" din cartea despre Sf. Nifon. Cartea se cheama parca "Sf. Nifon, un episcop ascet".

Amintiti-va si de Avva Moise Arapul, adica Moise cel negru. Amintiti-va si de famenul etiopian pomenit in Faptele Apostolilor, care e posibil sa fi fost tot negru.

Iisus Hristos a fost evreu. Si Maica Domnului si cei 12 Apostoli. Si primii crestini. Si unii sfinti au spus ca Hristos la a doua venire ii va mantui chiar si pe evreii pe care ii va gasi traind evalvios dupa legea lui Moise, care n-au cunoscut crestinismul.

Crestinismul si mantuirea nu sunt numai pentru albi sau pentru romani, sunt pentru orice om indiferent de culoare care traieste placut lui Dumnezeu. Eu as zice sa nu aruncam cu pietre in restul oamenilor, ca riscam sa ajungem ca evreii care ii numeau caini pe restul neamurilor.

Bogdan.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.03.2010, 22:41:32
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
[Roman este acela care simte si traieste romaneste
Cum adica simte si traieste romaneste? Ce vrei sa spui prin asta, ca n-are nicio noima.

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
in credinta strabunilor[/b]
Te referi la credinta strabunilor in Zamolxe?

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
si biologic vorbind apartine neamului romanesc!
Adica vrei sa faci teste ADN tuturor sau cum adica? Eu banuiesc ca te referi la culoarea pielii atunci cand spui "biologic apartin neamului romanesc", dar ti-e rusine sa recunosti ca esti rasist.

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Uite aici un exemplu' de roman absolut, in mijloc cu alti martiri ai neamului nostru:
Bun, deci rasism combinat cu legionarism si fundamentalism religios. E bine.
__________________
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.
C. Hitchens
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.03.2010, 22:52:51
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

le-am citit..si am inteles ce trebuie din ele..dar se pare ca altii nu..gandirea de tip neam superior..sau rasa superioara..nu cred ca-si are locul..pe un forum care crede in jertfa Mantuitorului..cu atat mai putin fundamentalismul religios..despre neam..totzi suntem buni la vorbe..dar la fapte..lasam de dorit..de la cel mai mic..la cel mai mare..teoria..este deosebita..practica ne omoara..Apropo.."romanul adevarat"..Horia Sima..a trimis..el fiind bine mersi in Spania, sute de tineri romani naivi..la moarte sigura..sa lupte cu autoritatile in munti..
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.03.2010, 23:11:28
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Cred ca trebuie si putin echilibru in toata problema asta legata de natie, rasa, evrei, tigani, etc...

Cititi capitolul despre "Negri cu suflete albe" din cartea despre Sf. Nifon. Cartea se cheama parca "Sf. Nifon, un episcop ascet".

Amintiti-va si de Avva Moise Arapul, adica Moise cel negru. Amintiti-va si de famenul etiopian pomenit in Faptele Apostolilor, care e posibil sa fi fost tot negru.

Iisus Hristos a fost evreu. Si Maica Domnului si cei 12 Apostoli. Si primii crestini. Si unii sfinti au spus ca Hristos la a doua venire ii va mantui chiar si pe evreii pe care ii va gasi traind evalvios dupa legea lui Moise, care n-au cunoscut crestinismul.

Crestinismul si mantuirea nu sunt numai pentru albi sau pentru romani, sunt pentru orice om indiferent de culoare care traieste placut lui Dumnezeu. Eu as zice sa nu aruncam cu pietre in restul oamenilor, ca riscam sa ajungem ca evreii care ii numeau caini pe restul neamurilor.

Bogdan.

Bogdan, stiu despre ce carticica vorbesti! Foarte interesanta! Eu chiar n'am nimic cu negrii!
Cunosc de altfel destui africani!

Problema este atunci cand acesti africani, tigani, s.a.m.d. incearca sa para ceva ce nu sunt! Cabral nu este roman, Guta nu este roman!

Englezii si olandezii din Sudul Africii, nu sunt africani, chiar daca sunt acolo de sute de ani!

Eu nu sunt italian, chiar daca traiesc in Italia de cativa ani. Copii romanilor nascuti aici, nu sunt italieni, sunt romani. De exemplu', in Elvetia, dupa vreo 3 generatii circa, strainii primesc cetatenie! Cred ca este o solutie foarte buna!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Spovedanie neterminata a poporului meu C.tin Pocainta 20 08.01.2009 02:52:26
Dreapta credinta a poporului roman phradmon Biserica Ortodoxa Romana 33 26.10.2008 10:57:00
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13