Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 01.04.2010, 01:05:43
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Nu dau cu pietre in nimeni.Este putin scos din context sau nu am reusit eu sa exprim tot.Faptul ca cei de afara trimit bani celor de acasa nu este un lucru rau..si nu este cauza preturilor mari..dar este clar unul din multele motive.De produs cred ca nu incape vorba pentru o lunga perioada de acum incolo..pentru ca eu cred ca cineva ne vrea tara consumatoare.Nu dau cu pietre in motivele pentru care au plecat multi romani afara..ci in impresia lor ca totul s-ar rezolva foarte simplu..daca o parte din populatie ar lua o initiativa..lucru care nu cred ca se poate..pentru ca sunt personaje atat de bine infipte acolo sus..in toate institutiile..incat poate ca va trebui o alta revolutie..sau moartea catorva generatii pentru a se schimba ceva..Si da..traiul afara este dulce daca esti om serios..mult mai dulce decat aici..sa nu vorbim de siguranta..pentru ca nu are termen de comparatie..Si nu vorbesc din auzite..am petrecut ceva timp pe afara.Ma enerveaza uneori persoanele care nu locuiesc in Romania dar se bat cu pumnul in piept ca sunt mai romani decat cei din tara..iar pe cealalta parte ei sunt su spendati undeva unde nu s-au adaptat total in tara de resedinta..dar nici in Romania nu-si mai gasesc locul..si sunt multi in aceasta situatie.Da..poate romanii din tara sunt mai parsivi..dar parsivenia nu vine de la mine care sunt un simplu platitor de impozite..vine de la cei care ne conduc..si ne amagesc cu promisiuni..paine si circ..Este o d8iferenta majora intre ce este trecut pe hartie si ce se intampla in realitate..de fapt toata lumea stie..dar totzi tac..pentru ca-i intereseaza mai degraba traiul de la o zi la alta..decat perspectiva care implica probabil o iesire la rampa..
Reply With Quote
  #122  
Vechi 02.04.2010, 00:14:25
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Nu dau cu pietre in nimeni.Este putin scos din context sau nu am reusit eu sa exprim tot.Faptul ca cei de afara trimit bani celor de acasa nu este un lucru rau..si nu este cauza preturilor mari..dar este clar unul din multele motive.De produs cred ca nu incape vorba pentru o lunga perioada de acum incolo..pentru ca eu cred ca cineva ne vrea tara consumatoare.Nu dau cu pietre in motivele pentru care au plecat multi romani afara..ci in impresia lor ca totul s-ar rezolva foarte simplu..daca o parte din populatie ar lua o initiativa..lucru care nu cred ca se poate..pentru ca sunt personaje atat de bine infipte acolo sus..in toate institutiile..incat poate ca va trebui o alta revolutie..sau moartea catorva generatii pentru a se schimba ceva..Si da..traiul afara este dulce daca esti om serios..mult mai dulce decat aici..sa nu vorbim de siguranta..pentru ca nu are termen de comparatie..Si nu vorbesc din auzite..am petrecut ceva timp pe afara.Ma enerveaza uneori persoanele care nu locuiesc in Romania dar se bat cu pumnul in piept ca sunt mai romani decat cei din tara..iar pe cealalta parte ei sunt su spendati undeva unde nu s-au adaptat total in tara de resedinta..dar nici in Romania nu-si mai gasesc locul..si sunt multi in aceasta situatie.Da..poate romanii din tara sunt mai parsivi..dar parsivenia nu vine de la mine care sunt un simplu platitor de impozite..vine de la cei care ne conduc..si ne amagesc cu promisiuni..paine si circ..Este o d8iferenta majora intre ce este trecut pe hartie si ce se intampla in realitate..de fapt toata lumea stie..dar totzi tac..pentru ca-i intereseaza mai degraba traiul de la o zi la alta..decat perspectiva care implica probabil o iesire la rampa..
Am impresia ca nu distingi bine nici cauzele,nici efectele si de asta incerci sa gasesti vinovati intre cei de afara si cei de sus,care "ne conduc", dar care sunt acolo pt.ca i-au votat elvetienii iar cei plecati,sunt plecati pt. ca n-au vrut sa munceasca in fabricile si uzinele modernizate si construite de regimul postdecembrist.Hai sa fim seriosi...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 02.04.2010, 00:33:10
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=fwZ_E...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=nxVrfhVktZQ
http://www.youtube.com/watch?v=p4jM-...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=HGgn_...eature=related

Unde sunt acesti oameni ?
Oameni prea mari pentru jilturi prea mici...si,acum...oameni prea mici pentru jilturi prea mari...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 02.04.2010 at 00:58:05.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 02.04.2010, 00:59:51
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=fwZ_E...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=nxVrfhVktZQ
http://www.youtube.com/watch?v=p4jM-...eature=related

Unde sunt acesti oameni ?
Oameni prea mari pentru jilturi prea mici...si,acum...oameni prea mici pentru jilturi prea mari...
Acesti oameni sunt peste tot,in tara si afara.Citeste memoriile lui Iorga si vezi cum se repeta istoria...Ceea ce trebuie sa facem este sa promovam valorile,incepand cu noi insine si asa cei valorosi se vor simti sprijiniti si la intrebarea -Ce facem ca vin sarbatorile Craciunului? nu va fi unul "mare" care sa raspunda -Nu-i nimic,dati-le romanilor portocale si spectacol tv. ...Toata vina este a noastra caci n-avem ochi sa vedem,urechi sa auzim si mai rau-ne doare sa gandim.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 02.04.2010, 02:31:45
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit @mihailt

Citat:
În prealabil postat de mihailt;2 25254
Eu nu am zis de toata muzica populara ca romanii influentati de prin exterior au inceput sa fie deznationalizati de mai multa vreme.

Asa de exemplu unele cantarete inselate de duhuri rele de canta si manele bisericesti de orientare pietista (precum vedeti concertul de e organizat de IPS Andrei acum http://www.reintregirea.ro/index.php?cid=stire-2307) nu pot fi numite reprezentante ale romanilor.

Nici manelisti inselati de draci ca Adi copilul minune si altii ca acestia nu pot fi numiti reprezentanti ai romanismului.
Cand religia noastra crestin ortodoxa e deformata e deformat si sufletul romanului.


Cum am mai scris dupa parerea mea romanii nu prea aveau multe de la neamul lat(r)in.Preluasera din limba latina.
Dar acum cu aceste filme inspirate de draci de vin de prin tari lat(r)ine adica Italia,Spania,Portugalia si America de Sud anume telenovelele se mai distruge un pic romanismul.Si aci in aceste telenovele e promovat tot un pietism dracesc.

Am pus latrin in loc de latin ca asa a devenit acest neam.Prin lucrarea si inselarea dracilor.
Este suficient sa vedem de unde a aparut Mafia ca justificare pentru aceasta.
asculta mihailt: lasa-i in pace , te rog, pe Romanii care au legatura cu exteriorul tarii!!! nu e nimic rau in asta daca acei Romani au fost crecuti in datina strabuna , sa o iubeasca si sa o cinsteasca si au fost invatati de parintii si dascalii lor sa-si iubeasca tara, sa iubeasca cultura si traditia Romaneasca!!! aceia sunt Romanii care nu vor pieri niciodata ( adica spiritele lor vor dainui !!! ); am ascultat mai multa muzica Romaneasca si am incercat sa prind orice informatie despre tara mea ''din zbor'', ''cu sete'' mai ceva decat atunci cand traiam in tara!!!numai acei Romani vor sti sa aleaga ce e bun de selectionat din vest pentru a fi aplicat/a in Romania ...numai acei Romani vor realiza ce e rau in vest si trebuie sa respingem !!! ca voi acolo in tara credeti ca ''tot ce zboara se mananca'' ...dar nu e adevarat, cum vedeti intr-o revista straina ca niste narozi si-au vopsit casa in negru ...repede si voi va vopsiti casele in negru , vedeti pe alti narozi ca isi construiesc case lipite una de alta , repede si voi dati ''accept'' pentru proiectare si constructie de case lipite una de alta ...si daca va intreaba cineva de ce ati dat ''accept'' raspundeti ca tolomacii: ''pai asa e moda in Anglia ...;credeti ca daca avem un trecut glorios ( la care noi nu ne-am adus cu nimic CONTRIBUTIA) atunci toata lumea trebuie sa ni se inchine si sa ne dea si bani si sa investeasca in noi!!! ei aflati ca aici nu intereseaza pe absolut nimeni trecutul , ii intereseaza doar prezentul si eventual viitorul si cand se uita la noi ne cantaresc din ochi :'' cam ce profit ar putea sa-mi aduca acest om ?!?'' asa se gandeste aici ...toti isi numara doar 0000( zero-urile) de la sfarsitul sumei pe care o au depusa in banca; de ce ? deoarece banii nu cresc in copaci ...nu inca ! luati ce e bun si ce ni se potriveste si ce ne aduce progres si reusita in afaceri ...asta luati din vest , nu alte tampenii !!! nu va mai geloziti unii pe altii pentru bani ci mai bine colaborati unii cu altii in afaceri si investiti-va banii in cava care produce bani , nu in vile cu piscine sau masinile cele mai scumpe ca astea nu va aduc bani , profit ..., deschideti afaceri, creati locuri de munca pentru ceilalti frati Romani, in sensul acesta fiti activi si energici, nu sa va certati unii cu altii din te miri ce ...uitati-va in jurul vostru ...chiar nu vedeti ce batalie se da acum in lume pentru a obtine si semna contracte in afaceri , ce competitie este intre companii care produc acelasi tip de produse?!? chiar sunteti orbi si surzi la ceea ce se petrece in celelalte tari? aici in Irlanda au inceput sa faca campanie de sustinere a produselor alimentare autohtone , produse de fermierii irlandezi ...ca au constatat ca le ''baga altii pe gat'' toate porcariile...si scumpe...; incepeti si voi sa duceti campanie serioasa pentru produsele originale Romanesti, cumparati numai alimente produse in Romania !!! faceti ISTORIE !!!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 02.04.2010, 02:56:09
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit @ ciprian

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Nu dau cu pietre in nimeni.Este putin scos din context sau nu am reusit eu sa exprim tot.Faptul ca cei de afara trimit bani celor de acasa nu este un lucru rau..si nu este cauza preturilor mari..dar este clar unul din multele motive.De produs cred ca nu incape vorba pentru o lunga perioada de acum incolo..pentru ca eu cred ca cineva ne vrea tara consumatoare.Nu dau cu pietre in motivele pentru care au plecat multi romani afara..ci in impresia lor ca totul s-ar rezolva foarte simplu..daca o parte din populatie ar lua o initiativa..lucru care nu cred ca se poate..pentru ca sunt personaje atat de bine infipte acolo sus..in toate institutiile..incat poate ca va trebui o alta revolutie..sau moartea catorva generatii pentru a se schimba ceva..Si da..traiul afara este dulce daca esti om serios..mult mai dulce decat aici..sa nu vorbim de siguranta..pentru ca nu are termen de comparatie..Si nu vorbesc din auzite..am petrecut ceva timp pe afara.Ma enerveaza uneori persoanele care nu locuiesc in Romania dar se bat cu pumnul in piept ca sunt mai romani decat cei din tara..iar pe cealalta parte ei sunt su spendati undeva unde nu s-au adaptat total in tara de resedinta..dar nici in Romania nu-si mai gasesc locul..si sunt multi in aceasta situatie.Da..poate romanii din tara sunt mai parsivi..dar parsivenia nu vine de la mine care sunt un simplu platitor de impozite..vine de la cei care ne conduc..si ne amagesc cu promisiuni..paine si circ..Este o d8iferenta majora intre ce este trecut pe hartie si ce se intampla in realitate..de fapt toata lumea stie..dar totzi tac..pentru ca-i intereseaza mai degraba traiul de la o zi la alta..decat perspectiva care implica probabil o iesire la rampa..
@ciprian: ce spui dom'le de Romanii care traiesc in afara ?!? am contactat doua mari agentii de turism din Romania: Paralela 45 si J'info Tours sa le propun deschiderea unei filiale in Irlanda ;asta s-a intamplat in Iunie 2008 dupa ce am vazut cu ochii mei ce brosuri cu oferte de pachete de vacanta (zbor inclus, cazare si mic dejun incluse ptr. 7 si 14 zile pe litoralul lor si la ski -oferta de iarna )au scos Bulgarii in agentiile locale ...daca nu ma credeti vizionati www.concordetravel.ie si accesati: Bulgaria -sun , Sunny Beach, Golden Sands si Nessebar si Bulgaria- ski si va veti convinge cu ochii vostri ...; ei ce credeti??? din Iunie 2008 si pana in prezent ( 01.04 2010 ) nici una din cele doua agentii nici macar nu a catadicsit sa-mi raspunda macar la e-mail-urile mele de oferta de colaborare ...asa ca ...voi , Romanii din tara asteptati doar sa va trimitem bani de aici ...dar cu recesiunea asta ...cred ca o sa asteptati mult si bine ...si sa nu va mai plangeti de saracie ca atitudinea voastra fata de munca, fata de afaceri, fata de RESURSELE NATURALE SI FRUMUSETEA ROMANIEI va aduce la saracie; credeti ca o sa faceti bani numai pe internet vanzand si cumparand toate porcariile pe care strainii nici pe picioare nu se spala cu ele ?!? ....ma faceti sa rad !!! bagati-va mintile in cap mai bine si dezvoltati economia tarii, productia, agricultura, turismul, infrastructura !!! ca numai din comert nu va veti redresa si nu veti face averi !!! turismul, dezvoltat la timpul potrivit ar fi putut sustine financiar si celelalte ramuri ale economiei ...dar ce v-a pasat ! ati stat cu fundul pe un munte din ''aur'' si nu l-ati valorificat ...dar stiti cum se spune ''NEMULTUMITULUI II IA DUMNEZEU DARUL !'' ca dupa atata ''inzestrare'' mai sunteti si nemultumiti !!!
Reply With Quote
  #127  
Vechi 02.04.2010, 03:40:44
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Am impresia ca nu distingi bine nici cauzele,nici efectele si de asta incerci sa gasesti vinovati intre cei de afara si cei de sus,care "ne conduc", dar care sunt acolo pt.ca i-au votat elvetienii iar cei plecati,sunt plecati pt. ca n-au vrut sa munceasca in fabricile si uzinele modernizate si construite de regimul postdecembrist.Hai sa fim seriosi...
Iata ce a facut Presedintele nostru,maretul nostru Presedinte,a adus dezbinarea si sminteala
intre Romani...Eu zic sa nu ne mai razboim intre noi,hai sa ne unim si sa tabaram pe ei !
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #128  
Vechi 02.04.2010, 11:34:26
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=mihailt;225113]
Citat:

Produsele romanesti tipice sunt nepromovate
Ar trebui imbunatatita calitatea lor.

Citat:
Una din ele este ca viata devine grea in Romania si romanii sunt fortati sa plece din Romania si acolo se deznationalizeaza
Dupa revolutie Romania si-a deschis portile.
Vin investitori care cauta profit si romanii cu baza tehnica serioasa cauta de lucru in strainatate. Altii se specializeaza la munca fizica in Spania.

Citat:

si de acum 2000 de ani sunt crestini ortodocsi
Cred ca doar 1700 de ani
Reply With Quote
  #129  
Vechi 02.04.2010, 21:07:01
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Iata ce a facut Presedintele nostru,maretul nostru Presedinte,a adus dezbinarea si sminteala
intre Romani...Eu zic sa nu ne mai razboim intre noi,hai sa ne unim si sa tabaram pe ei !
Eu am tabarat la fiecare votare.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 02.04.2010, 21:08:17
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Iata ce a facut Presedintele nostru,maretul nostru Presedinte,a adus dezbinarea si sminteala
intre Romani...Eu zic sa nu ne mai razboim intre noi,hai sa ne unim si sa tabaram pe ei !
Eu am tabarat la fiecare votare,pe tov.iliescovici nu l-am votat niciodata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Spovedanie neterminata a poporului meu C.tin Pocainta 20 08.01.2009 02:52:26
Dreapta credinta a poporului roman phradmon Biserica Ortodoxa Romana 33 26.10.2008 10:57:00
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13