Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 02.03.2009, 05:19:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dupa o lunga si obositoare lectura a topicului de fata incep sa ma conving de tragedia existentei "bisericutelor ortodoxe" si nu a Bisericii Ortodoxe, cea prin Duhul Sfant vorbeste lumii. Constat cu surprindere ca realitatea "eclessiei" incepe sa se estompeze chiar celula de baza, comunitatea credinciosilor. Sunt vremuri tulburi, de acord. Libertatea persoanei a fost, este si va fi drastic limitata. Se intampla lucruri importante, tainice, greu de talcuit fara calauzirea Duhului Sfant. Sfintii Parinti, despre care s-a facut vorbire in repetate randuri mai sus, au lasat lumii, printre multe alte calauziri multfolositoare, porunca sa nu ne indepartam de Biserica sub nici o forma. Nu sunt inca timpurile apostaziei Bisericii, asa cum s-a afirmat, patetic, de catre prietenii nostrii initiatori ai acestui topic. Nu va jucati cu cuvintele! Ele pot produce efecte dintre cele mai tragice pentru cei care le citesc fara exercitiul discernamantului duhovnicesc, lucid, pragmatic si in comuniune cu Biserica Cinzecimii.
Atentie, poate pericolul cel mai urgent e in alta parte. Moartea lenta a sute de parohii pastorite de preoti indiferenti si aghirofili, infuzia de superstitie (sau mai rau, chiar vrajitorie) in practicile unor slujitori ai Bisericii, "ortodoxia de duminica" si cate si mai cate lucrari malefice sunt tot atatea semne ca seful antihristului si-a facut cuib in proximitatea multor Sfinte Altare. In timp ce noi ne straduim sa descifram, agramat, semnele vremurilor , ala care-i mai mare decat antihristul ne face bucatele. Iarasi atentie! Duhul Sfant nu comunica prin persoane izolate atunci cand vorbeste tuturor credinciosilor, ci prin Biserica a carei glas este Sfantul Sinod.
Sa avem cu totii un post folositor.
Așa să ne ajute Dumnezeu ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #212  
Vechi 02.03.2009, 09:42:04
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si ala care l-a zis mihailc este tot un semn al vremurilor ... eu cred ca in curand va fi o schisma in bor si in toata lumea ortodoxa ; nu stiu de ce cred asta dar mi se pare iminent si inevitabil ... s-a cascat o mult prea mare prapastie intre traditionalisti si ecumenisti ( inovatori ) , si nu cred ca o sa ma tina mult timp figura cu unitatea Bisercii ; cred ca in curand va fi o criza si in Biserica si se va face mult dorita ( pentru mine cel putin ) despartire intre ortodocsi si ecumenisti ... nu se mai poate ... mult mai bine e sa fim mai putini dar curati in credinta , decat multi dar sa ne tot certam intre noi in ceea ce priveste dreapta credinta , adica in lucruri care nici nu trebuie luate in discutie vreodata ... sa mearga fiecare pe drumul lui , ecumenistii pe drumul lor , traditionalistii pe drumul lor ; eu zic ca nu se mai poate rabda , cred ca vremea sa luam o masura drastica s-a apropiat ... oricum proorociile spun clar ca asa va fi , dar io nu cred ca mai dureaza mult pana se vor implini ...
cat despre ceea ce fac acesti preoti de mir infiltrati in timpul si cu ajutorul unui regim ateu , si cu ajutorul unor ierarhii care la vremea aia vindeau la securitate pe ceilalti ortodocsi lipsiti de aparare , acesti preoti s-au infiltarat cu alte scopuri decat cele ce privesc mantuirea : cu scopuri personale legate de castiguri urate si viata lenevoasa ; si stiu ca multora din acesti preoti de mir nu le pasa de ortodoxie sau de sfanta traditie , pentru ei totul se vinde si cumpara cu bani , totul are o valoare in dolari sau euro , inclusiv si credinta ortodoxa ... acestia sunt niste oameni satanisti si nu ortodocsi , plini de lucrarea necuratului ... si nu numai ca nu se vor mantui , dar vor trage la pierzare si milioane de suflete de romani ...
  #213  
Vechi 02.03.2009, 22:27:43
IT IT is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Mesaje: 36
Implicit

Referitor la BOR. Nu Sinodul este BOR ci noi, credinciosii. Credinciosii formeaza Biserica nu ierarhia ei. Sinodul este un corp al Bisericii care poate fi oricand inlocuit.

Momentan si personal, nu sunt atat de vehement impotriva Sinodului. Sunt lucruri scrise care trebuie sa se implineasca. Inainte de vremurile acelea Harul se va ridica.
Toate bisericile vor cadea. Vaticanul, Ortodoxia, tot. Vor ramane doar credinciosii caci ei sunt Biserica. Iar credinciosii care vor lupta pana la capat vor fi mantuiti.

In momentul de fata sa ataci Sinodul este o ineptie. Eu am prieteni buni care au spus ca daca e sa se dea un cip ei si-l pun ca nu sunt impotriva progresului tehnologic. Oricat ma stradui sa ii conving ca nu e vorba de un progres tehnologic ci de ceva foarte rau nu ma iau in seama. Inseamna asta ca le voi intoarce spatele? Nu nicidecum. Incerc sa ii conving in continuare. O sa incerc pana cand drumurile noastre se vor desparti.
Daca o sa fie obligatoriu cipul si nu il pun e clar ca toata existenta mea materiala este stearsa. Ei vor avea in continuare casa, mancare, masina, benzina, etc. Eu voi avea doar aproape nimic.

Asa sa ganditi nu cu ura. Lasati Sinodul ca si de l-ar lua in stapanire satana tot nu aveti voi ce sa faceti. Vedeti de cei apropiati voua, stati de vorba cu ei, luminati-le mintile, explicati-le ce ne asteapta.

Domnul sa fie cu voi.
  #214  
Vechi 03.03.2009, 14:14:57
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Clonarea cipurilor
Cipurile pot fi clonate. Testele pentru „The Times” au fost efectuate de Jeroen van Beek, cercetător în securitate de la Universitatea din Amsterdam. El a folosit un cod de programare cunoscut de public, un cititor de carduri de 78 de dolari și două cipuri RFID de 19 dolari, reușind să cloneze și să manipuleze în mai puțin de o oră două cipuri până la nivelul în care puteau fi implantate într-un pașaport fals sau furat. În final, cipurile manipulate de Van Beek au fost acceptate ca autentice de Golden Reader, programul standard folosit de International Civil Aviation Organisation pentru a le testa. Pașaportul unui tânăr a fost manipulat să conțină imaginea lui Osama ben Laden, iar pașaportul unei femei de 36 de ani a fost modificat astfel încât să conțină o fotografie a lui Hiba Darghmeh, un kamikaze palestinian care a ucis trei persoane în 2003. „Faptul ridică semne de întrebare în legătură cu securitatea”, a declarat Van Beek. Ministerul de Interne britanic a susținut întotdeauna că cipurile falsificate vor fi depistate la controalele la frontieră, deoarece nu se vor potrivi cu codurile din PKD, o bază internațională de date. Însă numai zece dintre cele 45 de țări care eliberează astfel de pașapoarte s-au înscris în sistemul de coduri Public Key Directory (PKD), și doar cinci îl folosesc. Marea Britanie este membră a PKD, însă nu îl va folosi până anul viitor. Dar chiar și atunci, sistemul va fi complet securizat doar cu condiția ca toate cele 45 de țări să fie înscrise. În plus, chiar dacă unele dintre aceste țări fac schimb de coduri manual, infractorii pot folosi pașapoarte false din țări care nu împărtășesc codurile, fiind astfel nedetectabile.
  #215  
Vechi 04.03.2009, 16:06:45
EnacheMihaela EnacheMihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2009
Mesaje: 1
Implicit Si eu cred...

Aceasta incriptionare este o idee "americana" doar la figurat. De ce zic asta?Pentru ca in realitate statul american nu este condus de Obama, nici de Guvern, nici de cei alesi si nu e nici pe departe un stat democratic, asa cum nu e nici Romania si nu va fi nici un stat pe lumea asta atata timp cat vor exista marile corportii. Caci ele conduc totul. Anul marii capi ai marilor corporatii se intalnesc in Canada pentru a "trata" ce razboie se vor mai duce, pe cine mai dau jos de la putere, care va fi pretul barilului de petrol si asa mai departe. Criza financiara in care ne aflam acum este rezultatul lor. Ei au vrut asta. Cum s-a putut intampla asta? Simplu. Stiati ca banca nationala a SUA este una privata? Da...este una privata, iar Guvernul SUA nu are nimic de spus. Dupa castigare independentei in 1776, SUA inca depindea de Anglia de moneda, deci independeta totala nu au avut. Iar daca nu ai independenta monetara, nu ai nimic. Marii bancheri s-au reunit in secret si au formulat un proiect de lege prin care ei puneau bazele unei banci private federale. Inscenand o mare criza economica in SUA, au adus pe masa Parlamentului acest proiect de lege si cu mari influente dinauntru, l-au adoptat. Ca sa scurtez povestea, banca federala din america este condusa de privati si produce bani din...nimic...hartie!!! careia ii da valoare. Acum sa vedem cum functioneaza...SUA are nevoie de bani...bun...imprumuta de la Banca aceasta Federala numai ca aceasta banca pt fiecare dolar imprumutat pune o dobanda. Deci SUA primeste 1 dolar si trebuie sa-l returneze 1 dolar + ceva. De unde vine apoi acel ceva? NU EXISTA! Astfel SUA este vesnic indatorata Bancii federale care repet....produce bani din nimic. Pentru asta americanii platesc o taxa pe venit care nu este reglementata prin NICI O LEGE,iar putinii care si-au dat seama si nu au mai platit taxa respectiva ce reprezenta de fapt o parte a dobanzii, nu au putut fi pusi la despagubiri...pentru ca NU AU BAZA LEGALA. Oricum si legea este discutabila in functie de cine e promulgata si ce interese sunt la mijloc. Am deviat putin...dar vreau sa ajung la un rezultat, de aceea va povestesc toate acestea. SUA s-a implicat in toate razboaiele ( primul razboi mondial, al doilea, Vietnam, Iraq etccccccc ) pentru castigurile grase ale marilor companii. De ce? In primele doua :vanzarea de armament. SUA nu vroia sa castige razboiul x sau y,din contra vroiau sa tina cat mai mult pt o vanzare cat mai mare a armamentului. Ca sa nu mai zic ca pentru petrol au fost peirdute mii de vieti. TERORISMUL si Osama Bin Laden nu exista pana nu l-au creat americanii. Da! Ei si-au inscenat singuri 11 septembrie, tot ei au creat atentatul din Londra ceva timp mai tarziu. De ce? Pentru a avea un motiv sa atace Orientul pt petrol. Care este corporatia care vroia asta? ESSO. Bun...acum ca v-am familiarizat cu acestea, sa va zic ce mai vor marile corpoartii si implicit marii capi ai bancilor. Bun...dupa cum stiti s-a realizat UNIUNEA EUROPEANA. Uniunea Europeana avea la baza un tratat de natura economica pentru a inlesni exportul, importul, piata muncii,etc. Mai apoi au inceput baze politice si se observa bineinteles ca statele membre incep sa-si piarda din suveranitate ( facem asta ca e o directiva a Comisiei Europene a directiei pt ...., modificam Constitutia pentru ca se afla in contradictie cu normele "europene",etc). Bun...cu un an inainte de sfarsitul mandatului, putina lume stie ca Bush a incheiat un tratat cu Canada si Mexic pentru eliminarea frontierelor si sa nu va surprinda cand o sa auziti de AMERO. Ce este AMERO? Ei bine, dolarul american, cel canadian si peso vor disparea si se va introduce AMERO, ca noua moneda. De la disparitia monedei nationale si desfacerea granitelor pana la federalizarea Americii de Nord e un singur pas . America Latina se stie ca face parte deja din UNIUNEA LATINA. Bun...Africa...UNIUNEA AFRICANA, creata dupa modelul Uniunii Europene. Ei bine, uniunea asiatica era singura veriga lipsa din calea NOII ORDINI MONDIALE( de cate ori nu ai auzit asta in discursurile lui Bush? ).Numai ca acum 2 zile, pe 2 martie 2009 10 state asiatice au semnat un tratat de uniune exact de tipul celei europene (este vorba de " Declaratia Cha-Am Hua Hin " ). Buun...incepeti sa intelegeti ? DA...mai apoi se vrea o uniune a acestor uniuni si deci...BINGO...mondializarea...acest proces de globalizare pe care toata lumea il vede cu ochi buni ! NU ESTE ! oricum...vrem sau nu,acest lucru se va intampla si mai devreme decat de imaginam. Vreau sa specific ca acest plan este facut in cel mai minutios mod posibil...de 60 de ani. Va fi cel mai mare imperiu vazut vreodata pentru ca cuprinde TOT GLOBUL. Ghiciti acum cine va conduce? Marile corporatii. Si ce mai vor ei? Sa conduca tot, sa stie tot despre tot si BINGO...cipurile biometrice....acest 666...si DA! Pun pe "masa constiintei mele" stiinta si credinta in Dumnezeu...pun natura si Biblia si sunt sigura ca va veni acest sfarsit. Trebuie doar sa ne pregatim. Pentru sceptici...sa-si aminteasca de incalzirea globala. In mai putin de 50-60 de ani Campia Romana va fi un desert, Polul Nord nu va mai avea gheata, clima o ia razna !! Exista metode de energie alternativa nepoluanta si ne-am putea salva...dar nu cred ca se va intampla asta. Oricum incepe sa fie prea tarziu pentru luarea masurilor. Cautati pe internet ce documentar vreti despre incalzirea globala, veti gasi aceleasi raspunsuri. Si in spatele lor ESSO si SUA...da! politic, fizic, mental...tot...vom fi condusi de acestia. Va aparea un coducator ceva de pe la ONU care va face diferite "minuni" si voila...antihristul...se apropie oameni buni, si nu trebuie neaparat citita Biblia...trebuie doar sa priviti in jurul vostru!!!

Toata istoria este plina de razboaie pe front, invinsi sin invingatori...acum e un razboi de care nimeni nu are idee ca exista, dar el exista...a! am uitat sa va mentionez ca marile companii vor sa reduca numarul populatiei intr-un procent foarte mare. Stiati ca multe din vaccinurile livrate de SUA acum cativa ani erau infectate cu HIV? da...mii de oameni au murit... aveau 2 teluri:reducerea populatiei si...luarea de bani pe medicamentele care combat HIV...este aceeasi mentalitate ca si cu antivirusurile voaste din calculator. Multe din companiile antivirus creaza virusi pt ca noi, idiotii de consumatori sa le cumparam antivirusurile.

Am scris poate prea mult, dar vroiam sa fac asta. Pentru ca sunt atat de multi care vin din partea bisericii si dau exemple doar din Biblie si care par atat de neconvingatoare pentru cei care au plecat din sanul bisericii. Eu va dau exemple practice,stiintifice,de actualitate . Si va trebui sa acceptati ca sfarisitul va fi aproape (motivele incalzirii globale in principiu ca motiv stiintific )...

Dumnezeu fie cu voi!
  #216  
Vechi 04.03.2009, 16:10:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

[COLOR=red]flitoxinvectzie drăjuceasca pe făgashul lui Dumnezeu[/COLOR], asta s+ar putea sa fie semnul 666 ascuns in && cu care te invatza sa te ingamfi shi sa gaseshti vina la altul, fericindu-te nespus cu cele doua chipuri ale tale la care se adauga unul vid, shi ambele cioplite prin neascultare, unul cioplit de dracul care te trage in Lucifer ca sa te scoata de la Dumnezeu iar altul de tine care te tragi in eres (creshtin-ortodoxul ala "bun" cu credintza prefacuta shi dragoste fatzarnica) ca sa te scotzi din lucifer, iar in vid te lashi dus ca sa n-ai nici un chip cioplit shi prin ele, ori din tine in chip ascuns prin patimi lucreaza adevaratul mefistofizica-matematică a necredintzei shi mandriei... ca doar asta e scopul, sa nu crezi shi sa te mandreshti shi trufindu-te incet incet ori te rupi de Dumnezeu ori te intogzici mereu devenind asemenea unui gandac aprig ce mergi mereu ca un socotici al barfelor la Bataticul shticul shtigului... ca sa te lauyi la gLume cu slava desharta... caci mereu e altfel de cum e shi ai ceva ca sa zici, mereu zici cate ceva, asha ca unui frate mai mic...

dar revenind la subiect defapt toate sunt nocive shi nu doar daca le implantezi ci shi daca le vezi ori le portzi, toate vrajitoriile sataniceshti,

caci Pisi ne face sa fim ca nishte pomi cu poame dulci ale goliciunilor fericite ca frecandu-ne unii de altzii ca nishte peshti sa lasam in mare puzderie de icre... voind mereu cate ceva fain shi tacticos-mishto asha ca in filmele cu pac-pac ori tzoc-tzoc ori poc-poc ori alea SF cu zgomote electronizate shi metalizate... darmite atunci cand ne frecam unii de altzii implanturile ... care or sa ne dea nishte senzatzii shi nishte fericirii, ca asha om dantzuii ca dracii ori ciracii shi nu om mai shtii de nimica... ca intr+un abator al nostru personal dar pe care o sa-l privim ca o ferma frumoasa bine standardizata shi care respecta toate reglementarile... alea ce decurg din 666... ca sa ne vindem unii pe altzii in pashi de dans la domnul politzist comunitar, pe ritm de lambada, ori asha ca paunitzele alea de la rio; nu ca-s asemenea cu gainile? dar alea sunt oameni, shi se distreaza de minune... mare minune sa-shi arate femeia goliciunea... ca doar ea nu face decat ce vrea marele spectator, marele judgj, marele avocat al omenirii.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Am niste ganduri care vin de la necurat cred annajanette Generalitati 29 06.08.2010 10:31:45
Celor care nu cred pana nu vad flying Biserica Ortodoxa Romana 297 01.05.2010 07:46:45
Este semnul fiarei acum pe actele noastre? IT Stiri, actualitati, anunturi 35 21.06.2009 14:51:29
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58