Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.05.2008, 00:39:41
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Iar Dumnezeu ii iubeste pe totzi si pe aia nedrepti si pe aia mandri si chiar pe Satana.
Asta zice invatatura ortodoxa.
Este adevarat ca Dumnezeu ii iubeste pe toti. Insa nu toti sunt constienti sau convinsi de acest lucru si nu se incred in pronia divina. Cei credinciosi insa da. Iar Dumnezeu da fiecaruia dupa inima lui.
Deci nu la Dumnezeu, Datatorul bunatatilor, este diferenta, ci la oameni. Cei credinciosi se incred in purtarea de grija a lui Dumnezeu si Ii fac loc in viata lor. Cei necredinciosi aleg autonomia si isi pun nadejdea in ei insisi, in alti oameni, in bani etc, dar nu in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.05.2008, 11:45:22
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Grigore, eu am avut tangente cu ASCOR prin 2000 si imaginea nu era cea idilica, prezentata de tine.

Oricum, discutia referitoare la apartamentele din "Dealul Patriarhiei" sau la alte spatii este lunga, iar itele incurcate ale "afacerii" duc...stii, cred, si dumneata unde...

Sper sa isi gaseasca sediu nou!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.05.2008, 14:18:38
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Grigore, eu am avut tangente cu ASCOR prin 2000 si imaginea nu era cea idilica, prezentata de tine.
Cunosc si eu unele disensiuni din ASCOR, dar sunt oarecum firesti daca ne gandim ca majoritatea membrilor au 18-23 ani. Sunt la varsta entuziasmului, nu a intelepciunii. Nu sunt infailibili, normal, insa nici intr-un caz nu sunt rau intentionati. Per ansamblu eu nu am nici o indoiala ca aceasta organizatie a avut si are o contributie benefica la misiunea ortodoxa, mai ales printre tineri.

ASCOR-ul este o pepiniera de intelectuali apropiati de Biserica, unii devenind chiar slujitori bisericesti (preoti, monahi). Nu gasesc un motiv rezonabil pentru a pune bete in roate unei astfel de organizatii, cand in mod normal ar trebui sa fie sprijiniti. Nu sunt multi oameni dispusi sa faca activitati voluntare in folosul Bisericii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.05.2008, 15:33:22
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Grigore, eu am avut tangente cu ASCOR prin 2000 si imaginea nu era cea idilica, prezentata de tine.
Cunosc si eu unele disensiuni din ASCOR, dar sunt oarecum firesti daca ne gandim ca majoritatea membrilor au 18-23 ani. Sunt la varsta entuziasmului, nu a intelepciunii. Nu sunt infailibili, normal, insa nici intr-un caz nu sunt rau intentionati. Per ansamblu eu nu am nici o indoiala ca aceasta organizatie a avut si are o contributie benefica la misiunea ortodoxa, mai ales printre tineri.

ASCOR-ul este o pepiniera de intelectuali apropiati de Biserica, unii devenind chiar slujitori bisericesti (preoti, monahi). Nu gasesc un motiv rezonabil pentru a pune bete in roate unei astfel de organizatii, cand in mod normal ar trebui sa fie sprijiniti. Nu sunt multi oameni dispusi sa faca activitati voluntare in folosul Bisericii.
Atata timp cat vor deveni "cozi de topor" in mana unui asau altuia (fara sa-si dea seama, poate) isi pierd credibilitatea. Si cred ca stii la ce ma refer... (stre exemplu pozitia lor vis-a-vis de evenimente recente din viata BOR)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.05.2008, 13:32:57
ivasile ivasile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2008
Mesaje: 14
Implicit

ASCOR este compus din tineri care se roaga,merge in pelerinaje, fac un bine altora mai slabi, se cunosc intre ei si se sprijina. Ca oricare oameni si tineri pe deasupra, au si slabiciuni. Dar gandit-va, fratilor, cu cat sunt ei mai buni, de cate mii de ori decat cei fara actiune in cele ale credinteti? Ori credinta fara fapte e moarta.
Cu cat sunt ei mai buni decat drogatii betivii si curvarii si multi dintre atatia altii, necredinciosii tineri de varsta lor? Oare nu era clar ca niste tineri nu vor avea nici pe departe resursele necesare sa poata sa se mute in alt sediu repede, fara a risca risipirea? Dezintegrarea? > Nu aici e lucratura de fapt?
Pe de alta parte, inchiderea unui sediu ca ASCOR Bucuresti, fara a da alternative, este un semn CLAR ca ne paste moartea, si totusi mai nimeni nu striga, nimeni nu urla, vazand asemenea fapte strigatoare la Cer. Ieri Tanacu, azi ASCOR-ul aruncat in drum... Oare asa suntem noi romanii lasi si fricosi, tinand totul "la mic" pana e prea tarziu?? Aceasta prigoana a tinerilor crestini ---- putinii ce au mai ramas, este un MARE semn de alarma.
Cred ca acest forum si-ar atinge scopul daca mai multi ne-am uni sa ajutam ASCOR-ul cu bani sa poata inchiria un sediu nou. Eu ma inscriu pe lista. Mai sunt si altii?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.05.2008, 13:36:37
ivasile ivasile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Sa speram ca nu vor fi desfiintati si ca organizatie, daca nu au sediu. Eu zic ca ar putea sa reziste. Conferintele organizate de ei mi-au prins foarte bine pe vremea studentiei mele.
Este aproape imposibil sa rezista fara sediu. Ei acolo se intruneau si stabileau actiunile, se rugau, se sfatuiau, e ca o familie care CUM SA REZISTE FARA UN CAMIN AL SAU? Unde sa isi creasca pruncii ? Oare furtuna de afara nu-i uda si nu-i imbolnaveste MORTAL? Treziti-va, dragii mei. E MULT mai grav de-atat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.08.2008, 06:58:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si-a gasit ASCOR-ul casa?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.08.2008, 00:11:13
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
si-a gasit ASCOR-ul casa?
Problema este in curs de rezolvare. Un membru ASCOR Bucuresti mi-a spus ca in 1-2 luni vor avea un nou sediu prin bunavointa cuiva. Nu mi-a dat insa amanunte. Probabil ca se vor cunoaste dupa ce promisiunea se va materializa.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.08.2008, 12:35:49
ivasile ivasile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Citat:
În prealabil postat de mirelat
si-a gasit ASCOR-ul casa?
Problema este in curs de rezolvare. Un membru ASCOR Bucuresti mi-a spus ca in 1-2 luni vor avea un nou sediu prin bunavointa cuiva. Nu mi-a dat insa amanunte. Probabil ca se vor cunoaste dupa ce promisiunea se va materializa.
Prin bunavointa cuiva care nu e din BOR ceea ce e foarte ciudat, gandind cati monahi a dat Ascor-ul, cata credinta si nadejede a adus in ultimii ani in randul tinerilor si nu numai. Oare de ce aceasta lipsa de suport e greu sa nu te intrebi. Ce mai urmeaza? Cineva spunea ca si in Roman Ascor-ul a ramas fara casa.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.08.2008, 17:34:29
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Da, cati monahi si monahii a dat! Dar si cati oameni casatoriti, familii crestine! Eu cred ca va puteti mandri si cu acestia.
As spune ca daca atrageti mai multi oameni si daca va organizati mai bine, veti fi mai puternici, cu sau fara sediu. Ideea e sa faceti lucruri impreuna, sa stabiliti persoane si locuri de contact pentru fiecare actiune si sa permiteti studentilor sa vi se alature. Si sa cereti public ajutor pentru cine poate sa se implice in actiunile voastre. Sa fiti mai deschisi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taberele ASCOR RalucaG Stiri, actualitati, anunturi 24 29.12.2012 09:45:29
Ascor si ProVita - vreau sa ma inscriu BebeGeo Generalitati 5 05.07.2012 15:25:44
Conferinta ASCOR -Bucuresti- 18 martie JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 14.03.2012 20:40:25
Taberele Ascor? Jane Says Generalitati 1 01.07.2010 16:24:23
o studenta care vrea sa faca parte din ASCOR Cristalin Generalitati 1 01.05.2007 18:47:00