Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2011, 09:03:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine se aduna, se aseamana!

Iata o afirmatie cat se poate de adevarata.
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi-duhovnicesti/cine-aduna-aseamana-124121.html
Cred ca aceasta afirmatie poate lesne naste pentru fiecare dintre noi o intrebare; eu cu cine ma adun ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2011, 12:37:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu cred ca este tocmai invers: cine se aseamana se aduna.
In general ne adunam dupa anumite afinitati, inclusiv in casatorie.
Nu te duci sa fi cu o persoana cu care nu ai nimic in comun, sau care nu-ti place, nu-ti face bine.
Nu-mi place articolul cu pricina. Nu stiu cine este autorul.
Si nici la partea cu animalele de companie nu sunt de acord.
Nu animalele incep sa semene cu oamenii sau invers, ci acestia din urma mai invata de la ele si mai ales si le aleg dupa afinitatile lor.
Si un animal trebuie sa-ti placa si sa ti se potriveasca (si reciproc).

Si un exemplu interesant: la biserica nu ne asemanam, suntem fiecare asa cum ne-a lasat Dumnezeu. Dar...ne adunam toti la biserica pentru ca avem ceva in comun: credinta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.03.2011, 20:23:25
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Referitor la titlu cred că autorul a vrut să spună că oamenii care viețuiesc cu sau fără voia lor împreună dacă nu au suficientă voință pentru a părăsi un anumit grup stăpânit de o patimă pot fi "molipsiți" de acea patimă.
În acest sens aș exempifica cu paragraful ce se referă la bârfitori. Este foarte greu să stai lângă persoane ce știu multe lucruri ascunse și să ramâi tăcut sau indiferent. De bârfă te molipsești foarte repede căci stă în firea noastră să vedem lesne defectele altora iar pe ale noastre să nu le observăm. Cu atât mai mult cu cât aproape întraga medie cu asta se ocupă Este o adevarată industrie a bârfei și se fac bani grei din ea căci majoritatea oamenilor se dau în vânt după tot ce se numește bârfă.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.03.2011, 20:31:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
De bârfă te molipsești foarte repede .
" Specialitatea casei " ! Chiar ma amuza cand ma duc dimineata pe la 7 la Biserica si cand doamnele barfesc de zor cam 20 de minute , pana se deschide Biserica , apoi continua pana la inceperea Slujbei ! E amuzant , dar totusi trist . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine are nevoie laurschepsis Umanitare 2 24.02.2011 23:01:53
protestantii se aduna, culmea la invitatia mitr grecu Secte si culte 8 01.10.2008 09:54:59
Pe cine pomenim? moro.d Din Noul Testament 13 03.12.2007 19:50:39
Se-aduna norii!... malmo Stiri, actualitati, anunturi 1 06.11.2006 17:00:20