Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.10.2006, 11:11:36
tigruta25 tigruta25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 13
Implicit

pt. ca am simtit de foarte multe ori ca nu sunt singura si ca El este cu mine si-mi indreapta pasii, dintotdeauna problema am fost eu, care am mai luat-o pe aratura de multe ori..dar El a fost bun cu mine si ma sustinut...
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.10.2006, 20:21:42
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Cat de mult v-ati dat silinta sa imi raspundeti... ati ajuns chiar la poezii... Nu spun ca omul este chiar un dumnezeu(cel putin nu in sensul religios)... Oamenii i-as impartii in doua: o masa uriasa in care intradevar nu prea exista individualism, si masa exista cu un singur scop: sa se autosustina, dar exist si indivizii care se ridica deasupra, si aici vedem ca oamenii nu sunt chiar nimicuri. Ziceai Elena de "mici dumnezei"...cu toate ca avem potentialul acesta, noi ramanem mici nimicuri pe langa Creator? Interesant...
Ascultati oameni buni...nu cred ca nici un Dumnezeu perfect vrea sa ii fiti slugi care nu sunt in stare sa gandeasca singure...Dumnezeu in varianta ortodoxa seamana cu figura paterna care incearca sa se impuna in viata copiilor sai(mai putin la momentul in care se pronunta osanda vesnica...nu mi se pare prea iubitor aici...).
Jeniffer sunt in mare parte de acord cu tine. Conceptele de bine si rau au aparut in functie de ce considera majoritatea. Ca sa sintetizez ideea de bine as opta pentru: ce nu provoaca neplaceri altora. Nu sunt reguli fixe, de la inceputul universului...pur si simplu sunt adoptate de comun acord.
Si sunt curios cam ce crezi mai exact dpdv religios(sper sa nu interpretezi gresit mesajul, sunt chiar sincer curios ce opinii religioase au altii)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 18.10.2006, 10:55:55
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Credinta iti da putere. Lucru stiut de cei care, la un moment dat, de regula, la nevoie pentru ca asa suntem noi, oamenii croiti, s-au rugat si au primit, li s-a indeplinit dorinta.
Problema e ca altadata oamenii se simteau mai aproape de Dumnezeu si se rugau regulat pentru ca, spune Conen "Credinta ii da putere (omului) si il sjuta sa suporte mai usor suferinta si evenimentele inexplicabile. Astazi multi nu mai pot beneficia de acest suport deoarece societatea moderna le-a creat reflexul de a aborda rational lucrurile, cautand pretutundeni logica si eficienta".
Lucru pe care l-am mai afirmat aici, pe forum: credinta se face doar cu sufletul. Din clipa in care incepi sa pui intrebari si mai vrei si raspunsuri, e posibil ca din credinta sa nu mai ramana nimic pentru ca religia, apoi Biblia pe care se sprijina are multe fisuri.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 18.10.2006, 20:56:31
Rafail Rafail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2006
Mesaje: 2
Implicit

De ce cred in Dumnezeu ?
Am fost botezat ,am primit toate cele cuvenite in Biserica,parintii megeau la Biserica des si ma luau si pe mine ,chiar daca mie imi era gandul in alta parte.
Am crescut si tot nu intelegeam pe cine iubesc .
M-am casatorit,au venit copii,au primit si ei increstinarea si eu tot nu intelegeam pe cine iubesc sau mai bine spus nu-mi bateam capul sa inteleg cine este Dumnezeu.
Am inceput sa citesc Biblia cu atentie si nu ca pe o carte obisnuita ,dar tot degeaba ,nu intelegeam cine este Dumnezeu.
Am primit cele Bisericesti pentru ca asa am vazut ca fac parintii mei,asa am vazut ca fac majoritatea oamenilor dar nu stiam de ce fac acest lucru ,chiar daca m-i se explica eu tot nu intelegeam de ce ma inchin la ceva nevazut.
Am incercat sa inteleg pentru ce merg eu la Biserica,cui ma inchin eu si cine este acela caruia ma inchin pentru ca eu nu-l vedeam ,ma tot uitam prin Biserica poate va aparea si il voi vedea.
M-am uitat pe pereti,vedeam icoane , l-am vazut pe Iisus Hristos dar doar pictat .
Eram ca un om ratacit intr-o padure care incearca sa iasa dar nu poate ,ma tot invarteam prin padure si eu tot nu gaseam drumul catre iesire.
La un moment dat mi-a aparut cineva in cale ,nu stiam cine este pentru ca eu tot nu-l vedeam ,nu mi-a spus cine este,dar mi-a spus doar ca ma iubeste si mi-a aratat acest lucru in toata viata mea de pana acum.
Acum cand il iubesc pe Dumnezeul meu cu toata fiinta mea nu pot judeca pe nimeni ca nu la cunoscut pe Dumnezeu inca ,deoarece si eu daca nu era El nu stiam cum este.
A crede in Dumnezeu este un har,un dar daruit de Dumnezeu insasi.
Este o virtute sa ai credinta in Dumnezeul tau si aceasta este oferita de Dumnezeu in mod special.
Toate cele bune !
Reply With Quote
  #95  
Vechi 27.01.2009, 10:49:18
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

De ce cred in Dumnezeu?
Deoarece de mica am fost crescuta intr-o atmosfera placuta, parintii mi-au vorbit despre Dumnezeu ca despre un inger, ca sa inteleg la aceea varsta. Mi-au spus ca Dumnezeu e mai mare decat orice om si el sta in cer cu toti sfintii, mi-au spus ca acolo, in cer, unde sta El este cald si foarte mult alb, si miroase a tamaie, si ingerii canta. Cu aceste idei de la parinti mi-am construit in minte raiul! Cand mama mi-a zis ca Dumnezeu este foarte mare, la inceput imi era frica, dar mai apoi am stat sa imi imaginez, deoarece am fost mereu un copil care , cand i se povesteste ceva, sau citeste ceva, vede deja imaginea celor povestite sau citite. sigur ca raiul imaginat de mine nu este nici pe departe la fel de frumos ca adevaratul rai.Mintea noastra umana nu isi poate imagina frumusetile raiului. Am fost dusa de mica la Biserica si am invatat sa crd ca exista cineva in cer care ne urmareste mereu. Mi L-am inchipuit pe Dumnezeu ca doi ochi uriasi pe cer care pot sa vada in acelasi timp ce face orice om. Cred ca am dobandit o constiinta care nu ma lasa sa fac fapte rele. (bineinteles ca mai faceam si eu poznele mele ca orice copil).Cand faceam ceva rau, ma suparam pe mine insami. Nu stiu daca ma intelegeti, dar simteam ca Dumnezeu ma mustra cand faceam ceva rau. Si mai cred in El fiindca mereu m-a ajutat cand m-am rugat Lui si m-a scapat de probleme:)
Iti multumesc Tie, Doamne, ca ma ai in grija Ta!
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
  #96  
Vechi 27.01.2009, 10:58:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

De ce cred in Dumnezeu?Pentru ca Il simt!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 27.01.2009, 11:08:07
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

asa am fost crescut si stiu ca El a facut totul...sunt atatea dovezi...eu nu stiu de ce mai intrebi.....
Reply With Quote
  #98  
Vechi 27.01.2009, 11:32:15
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Cine nu crede în Dumnezeu, Cel ce ne scapă din situațiile cele mai grele, cine se arată neîncrezător și slab de fire, acela nu vrea să dea slavă lui Dumnezeu, și-L închipuie că nu veghează, ci doarme, că nu este nici atotputernic, nici bun, acela minte față de Dumnezeul Adevărului și prin aceasta cade în cumplit păcat. Cu deosebire, nu pot fi scuzate neîncrederea și scepticismul acestora după ce au văzut oameni care s-au învrednicit să primească nu o dată ajutor minunat de la Dumnezeu-Mântuitorul. O, câte păcate mă apasă!

(Sfântul Ioan de Kronstadt - Viața mea în Hristos)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 27.01.2009, 14:15:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pentru ca imi este greu sa definesc iubirea, imi este greu sa raspund la aceasta intrebare: "De ce cred?" pentru mine sinonima cu: "De ce iubesc?"
Cred in Dumnezeu pentru ca Il iubesc, chiar daca tradez aceasta iubire prin pacat. Arhimandritul Sofronie a ajuns la concluzia Iubesc-deci exist, parafrazand pot spune Il iubesc pe Dumnezeu deci exist in adevaratul sens al existentei.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 27.01.2009, 14:35:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Universul nu se poate explica fara Dumnezeu, viata si moartea nu au sens fara Divinitate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi în semne? metafora Generalitati 30 21.01.2012 13:37:39
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Sa vezi si sa nu crezi Mara2009 Nunta 11 15.09.2009 09:34:10