Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.06.2015, 18:53:56
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Teorie, Dragos. Teorie pura. Ai trecut prin asa ceva? Eu, nu, insa oameni cunoscuti indeaproape de mine, da.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2015, 13:14:14
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Surpriză! De la căderea lui Adam nu mai trăim în normalitate!
Și dacă se întâmplă cele ce povestești, nu tre' să uităm de crucea pe care ne-o dă Dumnezeu a o duce. Nicioadată, după cum El ne asigură, nu e mai mare decât o putem duce.
DragosP asa obisnuiam si eu sa zic cata vreme a fost vorba doar de mine. Dar acum, cand actiunile persoanei suferinde (respectiv mama mea) afecteaza direct dezvoltarea psihica normala a copilului meu (care are doar 2 ani) nu mai pot gandi asa. Nu consider ca am voie sa las sa-i fie afectata stabilitatea emotionala sau sa-i pun in pericol viata obligandu-l sa traiasca in casa cu un schizofrenic. Nu pot sa cred ca Dumnezeu ar fi de acord cu asa ceva. Este datoria mea de parinte sa veghez la sanatatea sa morala, fizica si psihica pana in momentul cand va deveni adult.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.07.2015, 07:36:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit o mamă bolnavă

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Acum fiind sub tratament spune ca ar accepta sa fie internata intr-un camin de batrani desi e destul de tanara, are doar 61 de ani
Problema e ca la stat nu sunt locuri iar caminele particulare sunt extrem de scumpe, minim 1500 lei/luna.
Ea are o pensie de doar 600 lei si pe garsoniera ei conf 2 nemobilata si nezugravita am lua o chirie de maxim 600 lei. La 1200 lei luna nu gasesc niciun azil privat Plus ca ar costa lunar si medicamentele ei si alte tratamente daca s-ar mai imbolnavi de ceva.
Pana si la caminul de la Manastirea Pasarea costa 1500 lei luna mi-a spus cineva si nici nu sunt locuri.
Ce sa fac cu ea?? Unde s-o duc? Cum sa am grija de ea fara sa-mi neglijez nici copilul de care trebuie sa ma ocup si pe care trebuie sa-l cresc departe de stres si probleme.
Cred că va trebui să găsesti o persoană de încredere, care să se îngrijească de ea contra cost, acasă. În vest se practică asta. Nu stiu cât de acută este problema banilor, însă va trebui să faci un efort si să te sacrifici (inclusiv) material, este doar mama ta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.07.2015, 10:21:08
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Cred că va trebui să găsesti o persoană de încredere, care să se îngrijească de ea contra cost, acasă. În vest se practică asta. Nu stiu cât de acută este problema banilor, însă va trebui să faci un efort si să te sacrifici (inclusiv) material, este doar mama ta.
Iti multumesc pentru sugestie, din pacate nu o pot pune in practica pentru ca mama nu ar accepta o persoana straina care sa-i intre in casa.
Cat despre problema banilor, e usor sa zici sa te sacrifici material daca ai ce sacrifica, deja fac f multe sacrificii ca sa-mi cresc copilul, din pacate nu mai am de unde si ce sa sacrific.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2015, 10:40:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu știu dacă boala de care suferă mama ta se încadrează, dar ai fost să te interesezi dacă nu se califică pentru obținerea unui ajutor de handicap sau ceva de genul? Că mai primești de acolo eventual ceva bani și-ți mai ușurează sarcina fiscală.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2015, 16:01:38
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu știu dacă boala de care suferă mama ta se încadrează, dar ai fost să te interesezi dacă nu se califică pentru obținerea unui ajutor de handicap sau ceva de genul? Că mai primești de acolo eventual ceva bani și-ți mai ușurează sarcina fiscală.
Da DragosP, am studiat si aceasta posibilitate.
Doar la gradul de handicap cel mai mare obtii 300 lei/luna si scutirea de impozit pe locuinta si alte impozite daca datorezi, transport gratuit si cam atat. Adica e singurul pentru care merita sa-ti bati capul, restul sunt ceva de genul 40 si ceva de lei/luna, 30 si ceva de lei/luna, cam ca si la alocatiile copiilor, o bataie de joc.
Si ca sa obtii acel grad de handicap trebuie sa dovedesti ca boala s-a instalat inainte de 35 de ani si sa treci de evaluarea unei comisii an de an. Ori mama nu accepta sa mearga la nicio comisie si nici actele ei medicale de acum 30 si ceva de ani nu le mai am pentru ca le-a distrus pe toate (intr-o vreme le pastra bunica, dar a pus mama pe ele si le-a rupt). Deci nu ma ajuta nici aceasta sugestie
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2015, 12:27:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Iti multumesc pentru sugestie, din pacate nu o pot pune in practica pentru ca mama nu ar accepta o persoana straina care sa-i intre in casa.
Cat despre problema banilor, e usor sa zici sa te sacrifici material daca ai ce sacrifica, deja fac f multe sacrificii ca sa-mi cresc copilul, din pacate nu mai am de unde si ce sa sacrific.
Si esti convinsa ca in schimb, ar accepta sa fie internata?
Si mai ales sa stea acolo in momentele de criza?

Apropo, stii ce se va intampla acolo?
Va fi sedata constant, peste nevoia reala de tratament, pentru a fi tinuta sub control.
Zombie mode.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2015, 16:06:24
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si esti convinsa ca in schimb, ar accepta sa fie internata?
Si mai ales sa stea acolo in momentele de criza?

Apropo, stii ce se va intampla acolo?
Va fi sedata constant, peste nevoia reala de tratament, pentru a fi tinuta sub control.
Zombie mode.
Da stiu cum si ce se va intampla acolo. Si la spital o sedeaza. Din pacate alternativa este sa inceapa iar sa rupa usile cutiilor postale ale vecinilor, sa sparga geamurile de la bloc si sa-si vanda toate lucrurile din casa.
In momentul asta nu are in garsoniera ei nici macar un pat pe care sa doarma. Eu nu mai am resurse sa-i mai tot cumpar tot ce-i trebuie de la perdele, la vesela, covor, televizor si tot ce mai are in casa un om. Ultima data am facut acest lucru acum 2 ani si acum iar a vandut ABSOLUT TOT. Acum am si eu un copilas si cresterea lui costa destul de mult desi il imbrac cu lucrusoare primite de la prietene si are jucarii doar ptr ca-i mai cumpara si nasii, prietenii si alti membri ai familiei extinse de sarbatori, aniversari etc. Totusi pampersi, lapte praf, mancare, bona, medicamente, toate astea costa.
Mama spune uneori ca ar accepta sa mearga la camin si alteori ca nu vrea.
La aceste camine unde sunt acceptati astfel de oameni fii linistit ca nu pleaca nimeni pe poarta. Am avut-o pe bunica la un camin ptr bolnavi de alzheimer si era poarta mereu incuiata.
Din pacate este singura alternativa ca sa o stiu undeva unde sa aiba unde dormi, sa ii dea cineva de mancare, sa aiba haine pe ea si sa nu o mai ia nimeni la bataie pe strada si sa ajung iar cu ea prin spitale sa platesc bani grei pentru operatii.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2015, 16:08:13
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Am studiat in ultimii ani toate alternativele posibile si nu am ajuns decat in disperare de cauza la solutia unui azil/camin cand mi-am dat seama ca e singura sansa pentru un trai cat de cat decent pentru mama.
Uite insa ca pana si asa ceva se pare ca nu e pentru oricine
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2015, 12:49:51
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul

In momentul asta nu are in garsoniera ei nici macar un pat pe care sa doarma. Eu nu mai am resurse sa-i mai tot cumpar tot ce-i trebuie de la perdele, la vesela, covor, televizor si tot ce mai are in casa un om. Ultima data am facut acest lucru acum 2 ani si acum iar a vandut ABSOLUT TOT.
Ce a facut cu banii?
Sunt doar 3 solutii: 1) daca gasiti pe vreo femeie sa stea cu mama dvs, din proprie experienta greu de gasit pentru ca nimeni nu vrea sa stea cu o persoana in varsta si mai ales cu probleme; 2) va mutati dvs la ea si locuiti cu ea, lasand familia acasa in mediu de liniste, o varianta grea, dar am mai auzit-o; 3) o luati in locuinta la dvs desi e stramt si foarte complicat pentru ca aceste persoane prin boala lor fac o atmosfera de spital.
Foarte greu.
Reply With Quote
Răspunde