Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #6  
Vechi 14.04.2024, 22:10:15
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.627
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalyana Vezi mesajul
Dar nu scria ca Adam si Eva a avut o fiica, doar ca Cain a plecat de la fata lui Dumnezeu si a locuit in tinutul Nod unde si-a gasit femeia sa , care l-a nascut pe Enoh .. iar apoi specifica ca Adam si Eva l-au facut pe Set in locul lui Cain. Nu inteleg nici eu asta
..
Cred ca nu se ia in consideratie faptul ca vietuitoarele pamantului - animalele- erau deja create de Dumnezeu.

Aceste vietuitoare includ subspeciile umane: familia australopitecus, Pitecantropus, erctus, Neandertalii si alte subspecii mai mult sau mai putin paroase si posibil pe placul lui Cain. Avea pe alese iar de dresat o neandertaloaica sa faca curat, sa spele si sa gateasca, sa creasca copiii nu cred ca era o problema.

De acolo banuiesc ca se si trage diversitatea faciala(moacele) si pigmentarea diverselor triburi.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apostolu Petru a avut copii? partenie Sfintii Apostoli Petru si Pavel 12 21.02.2013 08:34:28
cine a fost nevasta lui Cain? catalin755 Generalitati 23 13.08.2012 22:19:46
Cine are rude, copii la departare sau la scoli si rea sa-i stie in siguranta spre_rasarit Generalitati 1 14.09.2011 07:22:38