Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 20.07.2009, 17:13:06
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cunosc persoane care sunt credincioase,chiar smerite.Lucrează cu publicul.Li s-a împus să arate într-un anumit fel.,
Sufletul nu-ți poate nimeni impune să-l vopsești!!!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 20.07.2009, 17:35:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ma indoiesc ca ingrijirea trupeasca displace lui Dumnezeu,atata vreme cat nu cade in ostentativ si vulgar.
Eu,personal,nu vad cu ochi buni un om,barbat,dar mai ales femeie,care nu se ingrijeste.Cred ca denota ceva lipsa de respect visavi de sine,dar si fata de cei din jur.
Iar,revenind la vopsitul parului,fiecare cu alegerea sa,insa sunt chiar cazuri cand,datorita mostenirii genetice,anumite persoane albesc in jurul varstei de 30 de ani si atunci cam ce ar trebui sa faca?
Sa incetam sa mai privim lucrurile in extreme,pentru ca nu cred ca e ceva sanatos pentru trup,minte sau suflet.
Stau si ma gandesc cum ar arata parintele Teofil Paraian vopsit? Ar fi o caricatura.

Pe doamne le mai inteleg, dar barbatii sunt ridicoli vopsiti. Nu sunt extremist, fiecare are grija de sine cum crede. Sunt alte caderi pe care ar trebui sa le luam in seama mai mult.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 20.07.2009, 17:57:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Oameni buni,nu vorbim de preoti ori calugari,ci de mireni.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 20.07.2009, 17:59:22
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

aoleu....mai fratilor aia de ziceti NU VOPSI ca e vopseaua e lucratura satani...ce-i cu voi????????? folositi netul....asta nu e lucratura satanei.?????????ba da.....si totusi il folositi. inainte sa dati sfaturi ganditi-va putin.....
ajuta-ti fata draga mama ca poate si ea a facut mici pacate ajutandu-te, si va mai face probabil....zici ca ti-a cerut sa furi , sa faci rau cuiva....plus ca nu inteleg de cand tre sa ceri parerea cuiva daca cineva iti cere ajutor, un ajutor minor care nu te costa decat cateva zeci de minute din viata ta si nici nu-ti pune la indoiala credinta
Reply With Quote
  #85  
Vechi 20.07.2009, 18:06:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_copila Vezi mesajul
Hristos a Inviat! Va rog, daca puteti, sa ma ajutati! Poate ca nu e un lucru prea important, totusi... va rog sa-mi raspundeti! De ceva timp, mama ma roaga sa ii vopsesc niste suvite. Eu, nu stiu cum, tot am amanat lucrul asta, i-am zis ca ii sta mai bine fara suvite, sa nu se vopsesca, ca e pacat… Astazi mi-a zis ca, daca nu o vopsesc in seara asta, se supara pe mine, ca nu o sa ma mai ajute, sa nu mai apelez la ea cand am nevoie(incerca sa fie foarte convingatoare si, mai-mai ca a reusit, dar...) Imi cere sa o vopsesc eu ca sa nu se duca la coafor sa dea nu stiu cati bani, ca nu are de unde, ca asa face economie pt noi... Ce ma sfatuiti sa fac? Ce sa-i spun? Multumesc mult! Doamne-ajuta!
Sora Copila,fiind mama ta ,trebuie sa o ajuti la ceea ce-ti cere,pt. ca faci ascultare de parintele tau(gasesti tot ce-ti trebuie la Ecleziast,in Biblie).
Am sa continui totusi un pic peste parerea mea incercind sa reamintesc un lucru:
noi,astia mai adulti si mai priceputi chipurile in duhovnicie,spunem si si credem curent ca ascultarea este in minastire ,acolo unde fiecare asculta de catre altcineva. Nu este chiar asa si am crede o parere falsa daca am lua-o de buna ! D.zeu a rinduit virtutea ascultarii peste tot pe pamint:
- aculta fii duhovnicesti de parintii lor,
- asculta copii de parintii lor,
- asculta ostasii de comandantul lor,
- asculta robii de stapinii lor,
- asculta elevii de profesorii lor,
- asculta muncitorii de directorul lor,
si am putea merge asa de la virful piramidei sociale pina la baza ei. Cea mai incalcata ascultare este a femeii de barbatul ei precum si barbatului de D.zeu .Nu insisist pe acest ultim exemplu desi ar putea initia cineva(eu inca nu stiu cum se face ca as face-o )un nou topic !
Revin la ascultare... Dumnezeu a pus ascultarea la baza lumii dindu-i porunca lui Adam ,ca ascultind de El ,sa nu manince din pomul... stim cu totii !Cu alte cuvinte ascultarea este dumnezeiasca iar cei ce au obligatia aceasta dar nu o fac se rasvratesc impotriva lui D.zeu.Atunci cind esti pus sub ascultare si ti se da o porunca gresita sau rea ai datoria de ortodox sa areti poruncitorului ca este gresita si ca in mod crestinesc ar trebui sa o indrepteze dar daca o sustine atunci o implinesti asa cum a fost data .
Deci Copila ,lucru simplu : implineste cererea mamei tale. Dar tu cind vei fi ca ea sa nu faci asa ceva tocmai pt. motivele la care te gindesti acum !

Last edited by zaharia_2009; 20.07.2009 at 18:10:51.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 20.07.2009, 18:12:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Care motive,ce este asa grozav in a-ti vopsi parul?
Important este nu sa asculte orbeste de mama ei,ci sa inteleaga ea despre ce este vorba.
Ca nici cu ascultarea orbeasca de parinti nu sunt de acord,cel putin dupa o anumita varsta,caci si ei sunt oameni si pot gresi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 10:54:52
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 15:34:42
Vopsitul parului Darkanian Pocainta 123 12.09.2011 00:26:19