Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.03.2007, 22:48:12
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

d) Ortodoxia este cuvânt despre Dumnezeu, în Dumnezeu, dar si mister. Sfintii Pãrinti cinsteau "cuvântul" tãcând. La ei teologia însemna mai mult "tãcere".
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.03.2007, 09:30:41
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
d) Ortodoxia este cuvânt despre Dumnezeu, în Dumnezeu, dar si mister. Sfintii Pãrinti cinsteau "cuvântul" tãcând. La ei teologia însemna mai mult "tãcere".
In cazul asta Biserica ar trebui sa se manifeste numai prin manastiri, sa nu mai interfereze cu institutii ale statului, sa nu ma ceara bani de la buget....
Sa se roage....
Daca sf apostoli ar fi avut telefon mobil sau internet iti dai seama ce tare era???
Conferinte on-line...
Si teologia desface firul in patru...interpretari si alte alea (VT/NT)....
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.03.2007, 04:26:02
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

In zilele "de pe urma" adica in zilele celularelor pe de-o parte si cea a completarii Trupului lui Hristos pe de alta parte, nu mai au cum sa apara Apostolii, ci doar cei mincinosi adica cei cu celulare si Internet. Hristos va reveni doar in forma in care a spus ca va reveni.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.03.2007, 21:34:37
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
In zilele "de pe urma" adica in zilele celularelor pe de-o parte si cea a completarii Trupului lui Hristos pe de alta parte, nu mai au cum sa apara Apostolii, ci doar cei mincinosi adica cei cu celulare si Internet. Hristos va reveni doar in forma in care a spus ca va reveni.
Cine spune ca zilele din urma sunt "ale celulalelor"?
Zillel din urma...
cand s-a trecut de la anul 999 la anul 1000 multi au vandut totul au baut si au petrecut crezand ca vine sfarsitul. Nu a fost asa. s-au trezit a doua zi saraci mahmuri.
La trecerea de la 1999 la 2000 nu a fot la fel, dar multi aveau indoieli.
de altfel exista o cruce la manastirea Ciolanu din Buzau pe care scria "pocaiti-va caci s-a apropiat vremea..." crucea era de pe la 1600.
Crucea a fost daramata, acum cativa ani, de baiatul unui preot, elev al Seminarului Teologic din Buzau. Acum baiatul a crescut, s-a insurat si e si el preot. se vede ca de elev i-au placut crucile...dar asta e alta discutie.
raspunde-mi, te rog, la ce te-am intrebat.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.08.2007, 22:12:45
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


http://www.patriarhia.ro/Site/Administratia/BS/firstpage.html la aceasta adresa puteti vedea ca totusi Biserica se implica
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.09.2007, 18:04:14
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Cu siguranta se implica, nu face prozelitism cu ajutoare materiale, precum cultele neo-protestante, este adevarat, insa are activitate sociala. Cine neaga asta, habar nu are! Spunea Cristiboss despre Biserica din parcul Titan, asa este, parintele si Dna preoteasa Carmen Neculce au programe pentru copii din cate stiu eu, cu calculatoare, plus alte proiecte pentru persoane aflate in dificultate.
Asezamantul Vasiliada, al Patriarhiei, cabinet medical si farmacie pentru cazuri sociale, Serviciul Arhiepiscopiei Bucurestilor, Diaconia, la fel. Maica Siluana cu Asezamantul Sf. Arhangheli, tot programe de ajutorare, spirituala macar. Si altele...
Plus activitatea unor parohii care fac regulat pachete pentru batrani si familii nevoiase. Eu cred ca nu poate fi trecut totul cu vederea!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.09.2007, 17:02:03
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Este firesc ca Biserica sa se apropie de om in toate aspectele si manifestarile vietii lui. Asa se aseamana Mantuitorului, Care nu a venit Sa I se slujeasca, ci sa slujeasca. Transformarea oamenilor in numere si caracterul mecanic capatat de viata sociala, denota ca este nevoide de o inviorare a legilor impersonale si a realtiilor formale prin respectarea persoanei. Cata vreme omul se limiteaza la nivelul social, fara a inainta catre cel ontologic, ajunge inevitabil la esec. Cred ca de aceea Biserica Ortodoxa pune accentul mai mult pe persoana si mai putiin pe sisteme. Se uita ca raul care ii chinuieste pe oameni nu este creat de catre lucruri, ci de catre persoane. Astfel, eu ajung sa consider ca problemele socilae isi au intotdeauna inceputul in problemele morale si sociale ale omului.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.09.2007, 17:53:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Biserica noastra ortodoxa nu este o biserica galagioasa, bazata pe propaganda , fatarnica si poate din aceasta cauza nu ies la suprafata pentru marele public, actele ei de caritate, implicarea ei in problemele sociale. Biserica ortodoxa are ca element principal smerenia, bunul simt , trairea in tacere , asta a diferentiat-o din tot deauna de celelalte biserici. Un simplu exemplu va dau, biserica catolica unde in cadrul manifestarilor ei dau buzna televiziunile, se folosesc materiale de propaganda ( stegulete, pancarde, baloane etc) . Multa galagie, agitatie etc. Asta ne trebuie oare ? Eu nu cred. . .
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.02.2008, 16:43:38
corbu corbu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 20
Implicit

Nici macar nu vrea sa se implice: acum 15 min. am fost la Biserica sa dau niste pachete cu haine curate, bune, ptr. saraci si am fost refuzat ,, nu se poate, nu avem spatiu (de colectare-depozitare)'; asa ca le voi lasa langa containerul de gunoi sa se autoserveasca cine le-o vrea. Imi pare rau, dar e purul si tristul adevar: e loc de colectare numai pentru bani.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.02.2008, 17:04:30
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Corbule, nu fi trist! Domnul a si primit gestul tau:) La urma urmei, pentru El facem toate nu? Parintele care a refuzat pachetelul tau va raspunde la judecata pentru fapta sa.:rolleyes:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica ortodoxa si vrajitoarele mihaelaflorina Generalitati 3 26.07.2011 13:01:10
asistenta sociala fallen Intrebari utilizatori 1 22.06.2011 18:35:40
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08